Sobota 25.05.2024
Dnes má meniny 
Urban
°C
14.06.2021 08:25

Výhľad na Zvolen z veže kostola si môžu ľudia pozrieť od 1. júla


Veža Kostola sv. Alžbety, ktorý sa nachádza na najväčšom slovenskom námestí vo Zvolene. Snímka zdroj: (tasr).


Výhľad na mesto z veže rímsko-katolíckeho kostola sv. Alžbety vo Zvolene si ľudia budú môcť pozrieť od 1. júla. Radnica o tom informuje na svojej oficiálnej webstránke.


V súčasnosti vo veži pokračujú rekonštrukčné práce, ktorých cieľom je zlepšenie kultúrneho zážitku návštevníkov. Úpravou prechádza tretie a štvrté poschodie. Priestor na treťom poschodí by sa mal premeniť na výstavnú miestnosť s osadenými výstavnými panelmi. Dokumentovať budú históriu kostola a Námestia SNP vo Zvolene. „Súčasťou prác je aj osadenie drevených okien a parapetných dosiek do pôvodných otvorov. Patria sem aj odstránenie nerovností v podlahe s následnou inštaláciou drevenej doskovej podlahy, konzervačný náter drevenej stropnej konštrukcie a nové biele omietky,“ pripomína mesto.

Zvolenská veža bude od začiatku júla do 30. septembra prístupná pre verejnosť aj so sprevádzaním a odborným výkladom zvolenských študentov. V pondelok až piatok bude otvorená od 10.00 do 17.00 h. Cez víkend môžu prísť záujemcovia od 10.00 do 18.00 h. Vstupenky si môžu návštevníci kúpiť v informačnom centre mesta v Starej radnici na Námestí SNP, prípadne sa informovať telefonicky na čísle +421 45 53 03 405.

Mesto na svojom webe uvádza, že veža rímskokatolíckeho kostola bola viac ako 100 rokov neprístupná pre verejnosť. S jej obnovou začali v roku 2017. „Rekonštrukciou veže sme chceli urobiť ďalší krok k atraktívnejšiemu mestu a zaujatiu jeho potenciálnych návštevníkov. Ide o národnú pamiatku mimoriadneho významu,“ zhrnula primátorka Lenka Balkovičová.

Pôvodná románska stavba kostola pochádza z rokov 1244 - 1250 a dominuje jej majestátna baroková veža s výškou 49 metrov. Veža má štyri balkóny, ktoré sú orientované na všetky svetové strany. Z ochodze balkónov je vo výške 21,5 metra výhľad na mesto Zvolen, Pustý hrad, hrebene Kremnických vrchov, Veľkej Fatry či Nízkych Tatier.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.04.2016
Pod Mostom SNP pribudlo 13 nových lavičiek
Bratislavčania sa môžu tešiť z trinástich nových lavičiek viedenského typu, ktoré Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy osadil pri Dunaji pod Mostom SNP a pri vstupe na UFO.
viac
21.06.2019
Zvolenská veža otvára svoje brány návštevníkom
Veža farského kostola Svätej Alžbety vo Zvolene bude od júla tohto roku sprístupnená verejnosti. Po rozsiahlej a dlhodobej rekonštrukcii, ktorú poväčšine zafinancovalo mesto, sa stane ďalšou kľúčovou atraktivitou pre obyvateľov aj návštevníkov Zvolena.
viac
18.11.2020
Vynovený Štúrov park už sprístupnili verejnosti
Zvolenčanom sa po niekoľkých mesiacoch opäť otvára Štúrov park. Jeho obnova bola súčasťou tretej etapy rekonštrukcie tamojšieho Námestia SNP.
viac
08.03.2022
Priestor pod Mostom SNP obnovia, mesto našlo s nájomníkom riešenie
Priestor pod bratislavským Mostom SNP v Petržalke, kde v roku 2018 odstránili schody a začali stavať cyklistické a turistické centrum, obnovia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %