Nedeľa 23.06.2024
Dnes má meniny 
Sidónia
°C
21.06.2019 11:10

Zvolenská veža otvára svoje brány návštevníkom


Kostol Svätej Alžbety vo Zvolene


Veža farského kostola Svätej Alžbety vo Zvolene bude od júla tohto roku sprístupnená verejnosti. Po rozsiahlej a dlhodobej rekonštrukcii, ktorú poväčšine zafinancovalo mesto, sa stane ďalšou kľúčovou atraktivitou pre obyvateľov aj návštevníkov Zvolena.


Veža rímskokatolíckeho kostola bola viac ako 100 rokov neprístupná pre verejnosť. Z iniciatívy Jána Čierneho, s dohľadom arch. Pavla Pavelku a podporou Mesta Zvolen sa v roku 2017 zahájila jej kompletná rekonštrukcia. Cieľom tohto projektu bolo jej sprístupnenie pre obyvateľov, ale i návštevníkov mesta. „Rekonštrukciou veže sme chceli urobiť ďalší krok k zatraktívneniu Zvolena a zaujatiu jeho potenciálnych návštevníkov. Ide o národnú pamiatku mimoriadneho významu, ktorej chceme venovať náležitú pozornosť,“ vyjadrila sa primátorka Lenka Balkovičková. Rekonštrukciu zafinancovalo mesto sumou 57 700 eur, prispievali však aj dobrovoľníci v rámci darov zvolenskej farnosti.

„Interiér veže bol pôvodne v dezolátnom stave. V rámci rekonštrukčných prác bolo opravených 75 rokmi zdevastovaných kamenných schodov vedúcich do veže. Na vyhliadkovom balkóne majstri vymenili zábradlie, ktoré muselo byť z bezpečnostných dôvodov zvýšené a prekované umeleckými kováčmi tak, aby sa zachoval jeho pôvodný vzhľad. Veža dostala okrem iného tiež novú podlahu, omietky a taktiež nový kríž, ktorý zdobí jej samotný vrchol,“ priblížil vedúci projektu rekonštrukcie veže Ján Čierny.

Sprístupnenie veže je pre mesto Zvolen krokom vpred

Rímskokatolícky kostol sv. Alžbety vo Zvolene je národná kultúrna pamiatka. Pôvodná románska stavba kostola pochádza z rokov 1244-1250. Kostol je pýchou najväčšieho námestia na Slovensku a dominuje mu majestátna baroková veža s výškou 49 metrov. „Veža kostola má štyri balkóny, ktoré sú orientované na všetky svetové strany. Z ochodze balkónov je vo výške 21,5 metra nádherný výhľad na mesto Zvolen, Pustý hrad, ale aj hrebene Kremnických vrchov, Veľkej Fatry či Nízkych Tatier,“ približuje riaditeľka Zvolenského kultúrneho centra Juliana Kochlicová Ištóková.

Veža bola turistom prvýkrát sprístupnená počas Dní európskeho kultúrneho dedičstva v roku 2016. Vtedy mala vyhliadka veľký úspech.

Zaujímavosti

- V roku 1709 veža katolíckeho kostola horela. Podpálili spoločne s niekoľkými meštianskymi domami ustupujúce kurucké vojská.

- Jeden zrekonštruovaný schod do veže unesie bez problémov troch zdatných mužov a náklady na jeho rekonštrukciu sú 400 eur.

- Starobylý zvon vo veži pochádza z roku 1822 a zmechanizovaný bol asi pred dvadsiatimi rokmi. Zvoní vždy o 12.00 a 18.00 hodine. Váži 2,5 ton.

- Drôt, ktorým sú schody spevnené, váži zvinutý až 4 tony a je vyrobený z ušľachtilej ocele triedy 17.

- Zvolen mal v minulosti 3 kostolné veže. Kalvínsky kostol s vežou, poškodený bombardovaním, bol ale v roku 1946 zbúraný.

 Otváracie hodiny Zvolenskej veže

V sezóne od 1. júna do 30. septembra

pondelok – piatok 10.00 do 17.00 hod.

sobota – nedeľa 10.00 do 18.00 hod.

Mimo sezónu, teda od októbra do novembra a od marca do apríla bude vstup otvorený po dohode v Informačnom centre Zvolenského kultúrneho centra, a to iba v prípade priaznivého počasia a podľa rozhodnutia ZKC. Od decembra do februára bude veža uzatvorená.

Vyhliadka z veže.

Autor: (MsÚ Zvolen)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.03.2017
Na hrade Revište chcú dokončiť severnú vežu, hľadajú staré fotografie
Združenie na záchranu hradu Revište plánuje v tomto roku dokončiť na tejto kultúrnej pamiatke pri Žarnovici opravu severnej veže a vybudovať vyhliadkovú plošinu.
viac
19.05.2020
V Stropkove začínajú rekonštruovať kostolnú vežu
Mesto Stropkov v spolupráci s rímskokatolíckou cirkvou vstupujú do finálnej fázy rekonštrukcie renesančnej veže Sanktuária Najsvätejšieho tela a krvi Kristovej, ktorej cieľom je sprístupniť túto najvýznamnejšiu a zároveň najvyššiu stavbu v regióne verejnosti.
viac
12.11.2020
Gotický palác na hrade Ľubovňa by chceli sprístupniť už budúci rok
Ľubovnianske múzeum chce gotický palác na hrade Ľubovňa sprístupniť verejnosti už budúci rok. V súčasnosti tam realizujú konzervačné práce, odborné reštaurovanie kamenných ostení a portálov.
viac
14.06.2021
Výhľad na Zvolen z veže kostola si môžu ľudia pozrieť od 1. júla
Výhľad na mesto z veže rímsko-katolíckeho kostola sv. Alžbety vo Zvolene si ľudia budú môcť pozrieť od 1. júla. Radnica o tom informuje na svojej oficiálnej webstránke.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %