Vizualizácia expozície Príbeh vody, ktorú mesto Liptovský Mikuláš pripravuje pri príležitosti Roka Liptovskej Mary.
Bývalý obchod so šatstvom, ktorý sa roky nachádzal v prízemí sídelnej budovy mestského Múzea Janka Kráľa, čaká premena roka. Vznikne tam úplne nová interaktívna expozícia Príbeh vody, ktorú mesto Liptovský Mikuláš pripravuje pri príležitosti Roka Liptovskej Mary.
Múzejníci začali s prvými prácami a v týchto dňoch sa pustili do stavebných úprav. „Jej dominantným prvkom bude trojrozmerný model vodnej nádrže a okolitého územia vrátane priehradného múru, elektrárne či samotnej vodnej hladiny. Budú tam označené všetky zaniknuté obce aj objekty a pamiatky, ktoré sa dnes nachádzajú v skanzene v Pribyline. Špeciálne nasvietený analógový stôl nepravidelného tvaru bude cez presklený výklad dobre viditeľný aj z exteriéru, čím bude lákať okoloidúcich,“ uviedol primátor Ján Blcháč.
Zahrajte sa na operátora vodnej elektrárne
Jedna zo stien bude interaktívna a zameraná na výrobu elektrickej energie na Liptovskej Mare. Ilustrovanú grafiku vodnej elektrárne doplnia digitálne dynamické ilustrácie prostredníctvom videoprojekcie. „Na stene budú umiestnené označené snímače, keď sa ich návštevník dotkne, spustia sa mu animácie o jednotlivých postupoch pri produkcii elektrickej energie, o základnom fungovaní elektrárne či o fungovaní vodného hospodárstva a jeho energetického využitia,“ opísala riaditeľka múzea Katarína Verešová.
Autentickú atmosféru sprostredkuje kino
Návštevníkov novej expozície zaujme kino o vodnom diele, ktoré sa stalo súčasťou životov obyvateľov, cestovného ruchu a biodiverzity regiónu. Najmenší sa zahrajú na rybárov a pomocou udice budú loviť ryby, o ktorých si potom môžu prečítať bližšie informácie. Rôznorodé prínosy Liptovskej Mary priblížia aj panely s infografikou.
„Súčasťou expozície nebudú len informácie o priehrade, ale aj o vodnom živle, o význame vody pre človeka, o protipovodňových opatreniach, o budovaní vodných nádrží a o ich využití aj z hľadiska cestovného ruchu,“ doplnila Verešová.
Spojili sme sily s nedávno zaplavenou Opavou
Náklady na vybudovanie expozície sa vyšplhajú na 120-tisíc eur, mesto ich plánuje financovať z vlastných zdrojov, z dotácie Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov, z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu.„Oslovili sme naše partnerské mesto Opava, aby sme aj v nadväznosti na nedávne povodne v Moravsko-sliezskom kraji spoločne šírili osvetu o dôležitosti budovania priehrad. Takmer polovicu z celkovej ceny chceme na projekt získať v rámci cezhraničnej spolupráce z programu Interreg. Okrem expozície Príbeh vody plánujeme zorganizovať prednášky o význame vody a ďalšie aktivity,“ priblížila Simona Pelikán z kancelárie vedenia mesta.