Ilustračný výrez banneru
Neodmysliteľnou súčasťou týchto dní vo viacerých slovenských domácnostiach je upratovanie. Po zime si poriadnu údržbu zaslúžia skrine, dvere, okná a vlastne všetko. Chystáte sa na jarnú „gruntovačku“ aj vy?
S príchodom jari je často spojené aj precízne upratovanie – či už interiéru alebo exteriéru. Po zime to robieva väčšina slovenských domácností, ale rôzne čistenia organizujú aj samosprávy. Tie napríklad pristavujú veľkokapacitné kontajnery na objemný odpad pre svojich obyvateľov alebo ich pozývajú na rôzne brigády, kde spoločne čistia verejné priestranstvá.
Určite však mnohí z vás postrehli, že keď si na jar zoberiete do parády svoje domácnosti, odzrkadlí sa to aj vo vašich nádobách na triedený zber. Veď predsa, aby sa všetko lesklo, potrebujete niečo na kuchyňu, na kúpeľňu, niečo na prach či záclony a, samozrejme, aj čosi na podlahu.
Čo sa dá oddeliť, to oddeľte a správne vytrieďte
Keď si už doma upracete všetky miestnosti, určite vám ostanú nejaké prázdne obaly od čistiacich prostriedkov. Na to, ako správne naložiť s odpadom, ktorý vzniká počas upratovania, upozorňuje OZV ENVI - PAK. „Dôležité je tieto obaly nielen správne vytriediť, ale aj oddeliť od seba, čo sa oddeliť dá – vrchnáky, etikety a podobne. Samozrejme, v obaloch nenechávajte zvyšky čistiacich prostriedkov, vyhadzujte ich prázdne. Taktiež pripomíname, že jemne znečistené obaly nie je nutné umývať,“ povedala Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK. Spoločnosť prináša aj ukážky správneho triedenia konkrétnych obalov. Grafiku si môžete pozrieť tu.
Odpad pred vyhodením stlačte
Aby ste sa vyhli preplneným kontajnerom, potrebné je odpad, ktorý vyhadzujete, aj stlačiť alebo zošliapnuť, aby zbytočne nezaberal príliš veľa miesta. „Obaly od sprejov na čistenie a leštenie stláčať netreba a v žiadnom prípade ich neprepichujte, mohlo by dôjsť k úrazu,“ upozorňuje Katarína Kretter. K jarnému upratovaniu patrí aj vytriedenie rôznych vecí, ktoré už doma nepotrebujete. „Šatstvo, ktoré nám už nesedí, ale inak je nepoškodené, môžete ponúknuť na rôznych burzách alebo swapoch. Tie využite napríklad aj pri knihách, nejakých kuchynských nástrojoch či funkčnej elektronike,“ povedala Kretter.
Čistiace akcie či jarné vypratávačky
Ak vám v domácnosti ostanú veci, ktoré sa už nedajú využiť, sú väčších rozmerov a nezmestia sa vám do zberných nádob, ale chcete sa ich zbaviť, tak môžete využiť zberné dvory. Prípadne viaceré samosprávy organizujú aj jarné vypratávačky. Vopred upozornia, kde budú pristavené veľkokapacitné kontajnery, aby do nich mohli ľudia vyniesť odpad väčších rozmerov. Najbližší víkend sa takéto vypratávačky konajú napríklad v Nitre či Trnave, presné miesta umiestnenia kontajnerov nájdete na ich webových stránkach. Niektoré mestá a obce zároveň v tomto období pozývajú svojich obyvateľov na spoločné čistenia verejných priestranstiev. „Každý rok sa takto stretávame počas čistenia spoločných priestranstiev, kde sa nahromadí neporiadok, ktorý sám neodíde. Ide väčšinou o menší odpad, takže to nie je nič ťažké, je to také aktívne sobotné dopoludnie, kde sa stretneme so susedmi a v príjemnej nálade upraceme, čo sa dá,“ povedala po víkendovom jarnom čistení v Miloslavove pani Lucia. Za littering, voľne pohodený odpad, môže neraz aj vietor, ktorý z nezabezpečených kontajnerov vyfúkne ľahký odpad, ale často sú príčinou jeho vzniku aj ľahostajní ľudia, ktorí nie sú ochotní merať cestu k najbližšiemu kontajneru. „V OZV ENVI - PAK prostredníctvom iniciatívy Vezmi si ma! upozorňujeme ľudí na tento problém, aby neostali ľahostajní voči voľne pohodenému odpadu, aby keď ho vidia, ho zdvihli a vyhodili tam, kam patrí. Zároveň sa venujeme aj behaviorálnym projektom, ktoré sú zamerané na predchádzanie vzniku voľne pohodeného odpadu, kde pozitívnou motiváciou sa dajú docieliť naozaj pozoruhodné výsledky,“ doplnila na záver Katarína Kretter.