Piatok 23.10.2020
Dnes má meniny 
Alojzia
°C
30.08.2016 01:52

Triediť odpad vedia aj malé deti. Osobný príklad hrá veľkú rolu


Helena Burdová a deti zo Súkromnej materskej školy Ďatelinka z Martina.


Triedenie je nákazlivé, s deťmi triedia aj rodinní príslušníci a priatelia. Cez deti môžeme zvyšovať environmentálnu uvedomelosť rodičov. Že triediť odpad v útlom veku je možné, nám v rozhovore potvrdila Helena Burdová z Martina, riaditeľka a zriaďovateľka Súkromnej materskej školy Ďatelinka.


Ako dlho sa už venujete triedeniu odpadu s malými deťmi?

V minulosti sme začínali klasickým zberom papiera – pokreslené papiere a výkresy sa ukladali do papierovej krabice na zber, ten sa po naplnení zviazal a odovzdal v zberných surovinách. To bolo veľmi dávno, snáď odjakživa. A trvá to dodnes.

Pred takmer 15-timi rokmi sme sa v našej materskej škole zamysleli nad jej ďalším smerovaním. Keďže máme radi  prírodu, rozhodli sme sa ako nadštandard našej výchovno-vzdelávacej činnosti venovať environmentálnej výchove detí. Postupne sme v škole zavádzali triedenie plastov a takýmto príkladom (vzorom) sme viedli k tomu aj naše deti. Tie to prenášali domov a vplývali na rodičov. Náš vzor, ako mentorov, je veľmi dôležitý.

Čo všetko v škôlke triedite?

Vedieme deti k poznaniu, že recyklácia odpadkov je dôležitým krokom ku zmenšovaniu hory odpadov okolo nás. Zbierame niekoľko komodít: starý papier, plasty, PET fľaše, vypálené žiarovky a staré baterky. Motivujú nás aj rôzne súťaže, či už na území nášho mesta alebo štátu.

 V akom veku je najlepšie začať deťom vysvetľovať o triedení odpadu?

Najlepšie je začať už v útlom veku, starší predškolský vek je vhodným obdobím pre správne smerovanie a ukazovanie cesty ako pomôcť prírode v jej nezávideniahodnej situácii. Učiteľka v materskej škole má obrovskú možnosť formovať osobnosť dieťaťa v oblasti humánneho a estetického vzťahu k ochrane životného prostredia. Dieťa v období 4. – 6. roku nasáva, absorbuje návyky, základy, na ktorých bude v ďalšom období stavať a ak ho správne podchytíme, citlivo usmerníme, verím, že takto zasejeme semienka nádeje do budúcej generácie a spravíme tak niečo pre záchranu našej planéty. A keď nás podporia aj rodičia a pripoja sa v tejto oblasti výchovy k nám, vtedy je to super.

Čo najviac motivuje malé deti, aby triedili odpad?

U nás fungujú rozprávky, príbehy, divadelné etudy o našej Modrej planéte, o zvieratkách (lienky, motýle, rybky atď.).

Sú deti naučené triediť už z domu, alebo sa to učia až v škôlke?

Väčšinou až v škôlke, česť výnimkám. Niekde je to zaužívané aj v rodinných domoch, pri panelákoch je to vzácnejšie.

Vidíte u detí pokrok oproti minulosti ? Majú väčší záujem o triedenie než kedysi?

Dá sa povedať, že áno. Osobný príklad, vzor mnoho zmôže, deti sú tvárne, všímavé, chápavé. Rodičia konštatujú: „Povedali ste to vy, pani učiteľka, a to je sväté“ – človeka to poteší. Veľa však v smere separovania odpadu zohrávajú aj médiá, reklamy, rôzne pútače. Takže všeobecne sa situácia zlepšuje. Je potrebné sa jej však stále venovať.

Využívate na výučbu o triedení odpadu aj nejaké špeciálne pomôcky?

Viac-menej vlastné obrázky a názory. Možno spomenúť interaktívnu tabuľu, kde si svojpomocne zhotovujeme prezentácie, aby sme deťom priblížili situáciu, o ktorej sa rozprávame a ktorej sa venujeme. Pri výučbe nám pomáha aj maľovanka od spoločnosti ENVI - PAK, ktorú deti rady vymaľovávajú v tlačenej, ale aj online podobe na stránke www.triedime.sk.

Čo robíte s vyzbieranými surovinami?

V našom meste sa o separovanie stará zberová spoločnosť mesta Martin. Pred štyrmi rokmi vymyslela súťaž škôl a škôlok v zbere PET fliaš a plastových vrchnákov o finančné odmeny, a tak sme sa nadchli a zbierali s cieľom získať financie na novú preliezkovú loď. Raz sme skončili druhí a trikrát prví. A súťaž pokračuje. Papier tiež odovzdávame zberovej spoločnosti, stačí zatelefonovať a prídu ho odviezť. Dostaneme financie alebo toaletný papier. Vypálené žiarovky odnášame v rámci exkurzie s deťmi na zberný dvor a staré baterky zbierame v rámci celoštátnej súťaže Zbieram baterky.

Ako na tieto aktivity reagujú rodičia? Motivuje to aj ich triediť odpad?

Musím odpovedať jednoznačne: áno. Pomerne aktívne sa zapájajú, za čo ich treba pochváliť. Tešíme sa, keď s nami spolupracujú a naša snaha prináša úspech. Darí sa nám cez deti environmentálne zvyšovať aj uvedomelosť rodičov. A šíri sa to aj ďalej – triedia aj starí rodičia, aj susedia, aj známi a priatelia... A to je fajn. Máme radosť z toho, že naša práca má zmysel.

 

Autor: (sz)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.06.2016
Handlová bude mať nové vozidlo na zber a separáciu odpadu
Zefektívnenie triedeného zberu odpadu v meste by malo priniesť obstaranie nového vozidla s rotačným systémom lisovania, ktoré samospráva plánuje zakúpiť.
viac
29.06.2016
Pomôžu nám s likvidáciou plastov baktérie?
Produkcia plastových obalov neustále rastie a podľa štúdie, ktorá bola začiatkom tohto roka predstavená na Svetovom ekonomickom fóre sa predpokladá, že do roku 2050 stúpne produkcia plastov až štvornásobne.
viac
10.03.2017
V Motyčkách vyzbierajú viac ton vytriedeného odpadu ako zmesového
Z obce Motyčky (110 obyvateľov plus chalupári), ležiacej neďaleko Banskej Bystrice v nadmorskej výške 678 metrov nad morom, vyviezli v roku 2012 vyše 42 ton zmesového komunálneho odpadu, o rok neskôr 38 ton, v roku 2014 to bolo 29, v roku 2015 len 22 a vlani dokonca iba 12,67 tony.
viac
17.09.2018
Odštartovala Olompiáda, v separovaní odpadu súťaží vyše 23 000 detí
V bratislavskej Zoologickej záhrade (ZOO) v pondelok odštartoval siedmy ročník veľkej detskej súťaže v separovaní komunálneho odpadu Olompiáda.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.86 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.27 %