Jahody v plastových vaničkách.
Dobrovoľní zberatelia odpadkov vedia, že v prírode natrafia na plasty, plechovky, cigaretové ohorky či obaly zo sladkostí, ale neraz ich prekvapí či až zarazí rarita, nad ktorou ostáva stáť rozum.
Po stretnutiach s bizarnosťami v prírodnom prostredí sa OZV ENVI - PAK rozhodol zorganizovať anketu medzi ľuďmi a zverejniť „pozoruhodnosti“, na ktoré natrafili pri zberoch v lesoch či pri vodných plochách. Okrem iného tak spoločnosť reagovala aj na Svetový deň absurdít (20. novembra).
Veľká biela technika: Chladnička, pračka, elektrická rúra uprostred lesa. V týchto prípadoch si neraz zberatelia odpadkov kládli otázku, ako mohli byť tieto ťažké výrobky dopravené do miest, kde niet cesty, vhodnej pre prístup autom. Na chrbte? Skupinou ľudí? A prečo? Veď do zberného dvora mal majiteľ často bližšie ako do vzdialeného lesa alebo možno mohol využiť službu mobilného zberu, ktorú niektoré obce či mestá poskytujú?
Jahody v plastových vaničkách: Takmer tristo plastových vaničiek v paletách! Pravdepodobne priamo z obchodu (skladu?). Možno sa stali nepredajné pre napadnutie plesňou.
Na vybavenie kúpeľne by sa našlo: Pri troche „šťastia“ natrafili zberatelia odpadov na vyhodenú vaňu, umývadlo, záchodovú misu, obkladové kachličky, dlažbu. Všetko obyčajne poškodené, ale napríklad medzi obkladmi či dlaždicami na podlahu sa ešte dalo vybrať.
Televízor, monitory, tlačiareň: To všetko sa z čiernej techniky – pohodené v zeleni – našlo. Vrátane laserovej tlačiarne, ktorú nálezca vyčistil a dosiaľ sedem rokov používa.
Autá: Niektorí zberatelia našli v lese „odparkované“ hrdzavé automobilové vraky. Alebo rozobrané na súčiastky. Teda nielen pneumatiky, čo mnohí vodiči ospravedlňujú tým, že zberné dvory alebo autoservisy ich odmietli alebo stále odmietajú prijať.
Stavebný odpad: Neraz to, čo ľuďom ostalo z „prerábok“ bytov, skončilo v prírode, a ešte častejšie pod vodou jazera alebo rieky. Zmizlo z očí, zmizlo z mysle...
Dámske plesové lodičky: Ponecháme fantázii, prečo sa v lese ocitli a nepoškodené tam aj skončili.
Balík látky na obleky: Že by už vyšla z módy? Ale prečo v lese?
Kreslo, gauč, stoličky a iné: Obyčajne v prírodnom prostredí končia po „prerábkach“ bytov či nákupe nového nábytku. Alebo napríklad stoličky si ľudia priniesli, aby si pri kochaní sa prírodou či vodou oddýchli, a keď si „oddýchli“, „zabudli“...
Anketári tiež spomenuli, že natrafili aj na súpravu troch nových kufrov, na kosačku trávy, medzi odpadmi sa našla aj zdravotná dokumentácia s RTG snímkami, kus pomníka či stará kalkulačka pre účtovníkov.
x x x
„Riešením je neustála osveta o možnostiach vyhadzovania a triedenia odpadu, pričom vzdelávať treba nielen deti, ale aj dospelých,“ konštatuje Katarína Kretter zo spoločnosti ENVI - PAK pri formulovaní odpovede na otázku, prečo do prírody vyhadzujúci človek dosiaľ vo svojom vnútri neobjavil čosi ako automatickú záklopku pri rozhodovaní sa aj vtedy, keď v jeho prípade sú dostupnejšie zberné dvory. „Je to beh na dlhé trate. Teda v tomto prípade napríklad dotyčných ľudí presvedčiť, aby bolo pre nich prirodzené, že všetko, čo si do prírody prinesú, so sebou aj odniesli. “