Štvrtok 21.11.2024
Dnes má meniny 
Elvíra
°C
01.12.2020 04:00

Vezmi si ma mapuje nadšencov – bojovníkov proti pohodenému odpadu


Ilustračná snímka.


Nielen počas aktivít ako Deň zeme, Naše mesto či Svetový čistiaci deň stovky dobrovoľníkov, združených v projekte Vezmi si ma, vyhľadávali a čistili prírodu od voľne vyhodených odpadov.


Presné je konštatovať, že mnohí z týchto dobrovoľníkov počas roka podobne postupovali aj pri ďalších vychádzkach do prírody, keď si do ruksakov automaticky balili zberné vrecia a rukavice. Plechovky, sklenené či plastové fľaše, obaly zo sladkostí, ohorky z cigariet a ďalší pohodený odpad v prírode im počas dvoch covidových vĺn ponúkal a stále ponúka príležitosti...

Aj keď sa k projektu Vezmi si ma, ktorý pred vyše rokom spustila Organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK, hlásili mnohí zberači, veľa ostalo takých, ktorí prírodu (les) čistili „iba“ preto, lebo podobné správanie jednoducho považovali a považujú za prirodzené. „Samozrejme, že nie je podstatné či sa hlásia k iniciatíve Vezmi si ma, alebo nie,“ reaguje Katarína Kretter zo spoločnosti ENVI - PAK. „Dôležité však, prirodzene, ostáva, ako sa voči odpadom správajú, prečo im nie sú ľahostajné a akým príkladom sa stávajú v tomto smere pre ostatných.“

Pohodené pneumatiky patria k sortimentu odpadu

Popri „tradičnom“ pohodenom odpade v prírode natrafili zberači aj na opotrebované pneumatiky, elektroniku, kreditné karty či plyšové hračky. Čosi o podobnom sortimente vie napríklad Ladislav Stupák z organizácie Save Nature by Čivas, ktorá od hromady odpadkov vyčistila viacero prírodných kútov východného Slovenska. Najčastejšie upratujú v obciach Veľká Ida, Čečejovce, Bočiar, Šaca, Seňa či Moldava nad Bodvou. „Robíme tak vo voľnom čase, vždy niekoľkokrát do týždňa,“ konštatuje Stupák. „Za jeden deň dokážeme vyzbierať aj niekoľko vriec. Tie potom vlastnými autami zvážame do zberného dvora.“

Vezmi si ma: Spájame jednotlivcov, firmy, obce, influencerov

V lete sa v rámci iniciatívy Vezmi si ma napríklad pustili do niekoľkomesačného duelu aj dvaja influenceri: bloger Milan Bez Mapy a cestovateľka Andrea Zahurancová. Svojou aktivitou pritom motivovali množstvo potenciálnych zberačov, svojím spôsobom ich fanúšikov, aby sa s vyzbieraným odpadom pridali na stranu jedného z nich. Po štyroch mesiacoch vzájomného súperenia skončil „súboj“ nerozhodne. „Počas neho som si všimol, že situácia v prírode sa pomaličky zlepšuje,“ hovorí Milan Bez Mapy. „Po pol roku som sa vrátil k Malému Dunaju – na miesto, kde som zbieral odpadky na jar. A som veľmi rád, že ich tam teraz na jeseň bolo už oveľa menej. “

Opačnú skúsenosť zaznamenali traja aktívni zberači, ktorí sa na sociálnych sieťach označujú ako Garbagegang_ZP. „Lesíky okolo Zlatých Pieskov pri Bratislave sú stále plné odpadu,“ konštatovala Eva Bacigalová. „Vždy, keď sa sem vyberieme, natrafíme na nové miesta, ktoré potrebujú vyčistiť. Za necelé tri mesiace sme vyzbierali viac ako 500 vriec!“

S vlastnými skúsenosťami sa pridáva vychovávateľka zo ZŠ Podkonice. „Deti pozitívne reagujú na naše výzvy v škole,“ hovorí Linda Mesíková. „Podobnú výzvu sme robili aj cez prvú vlnu, kedy boli školy zatvorené, konkrétne na Deň zeme. Odpadky v prírode potom zbierajú poobede po škole, cez víkendy počas prechádzok s rodičmi alebo len tak s partiou kamarátov. “

Čo priniesli aktivity dobrovoľníkov počas troch akcií?

Toto (zjednodušene a čiastkovo) prezrádza štatistika troch významných dní zberu, do ktorých sa zapojili dobrovoľníci Vezmi si ma:

Deň zeme - okrem iných zareagovalo aj 10 známych osobností, ku ktorým sa pridalo 71 dobrovoľníkov z rôznych kútov Slovenska.

Naše mesto - do čistenia sa zapojilo takmer 300 zamestnancov z 25 firiem, ktorí spoločne vyzbierali 720 vriec odpadov.

Svetový čistiaci deň - do celosvetovej výzvy, ktorú u nás organizuje OZ Upracme si Slovensko, sa s podporou Vezmi si ma zapojilo 15 miest a obcí, ktorým triedený zber odpadov uhrádza spoločnosť ENVI - PAK: vyzbieralo sa takmer 500 vriec. Tie naplnili kontajnery viac ako dvomi tonami rôzneho odpadu.

Čo je mapa bojovníkov proti pohodeným odpadom?

„Prostredníctvom projektu Vezmi si ma hľadáme ďalších nadšencov typu Linda Mesíková, združenie Save Nature by Čivas či Garbagegang_ZP, ktorých aktivitu chceme zaradiť na mapu miest a obcí Slovenska,“ uzatvára K. Kretter. „Je v záujme všetkých, aby každý svoj odpad po sebe upratoval, aby sa krajina zelenala.“

Uzatvorme: Cieľom je, aby sa mapa bojovníkov proti odpadu postupne zapĺňala, aby na nej pribúdali ďalšie a ďalšie slovenské mestá a obce. Svoju obec alebo mesto môže prihlásiť každý, kto aktívne vo svojom okolí zbiera pohodený odpad. Stačí mu na stránke www.vezmisima/mapa vyplniť jednoduchý formulár s popisom, čo vo svojom okolí v priebehu roka už vyčistil.

 

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.09.2019
Vezmi si ma! Vyzývajú výrobcovia obyvateľov na boj s voľne pohodeným odpadom
Prieskum iniciovaný najväčšou organizáciou zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK zisťoval počas mesiacov júl a august, ako vnímajú situáciu s odpadmi slovenské mestá a obce.
viac
23.04.2020
Projekt Vezmi si ma: Komunálny odpad do prírody nepatrí
Počas prechádzok v prírode, ktoré nám dnešný život – skomplikovaný koranavírusom – dovoľuje, je možné zmysluplne využiť čas aj tak, že vyčistíme okolie od porozhadzovaných odpadkov.
viac
10.07.2020
Zber odpadkov v lese a odštartovaný štvormesačný duel influencerov
V rámci dlhodobej kampane „Vezmi si ma“, ktorou spoločnosť ENVI-PAK upozorňuje na znečistenie životného prostredia odpadmi, prichádza táto OZV s novou aktivitou. So súťažou dvoch travel blogerov, ktorí vyzývajú verejnosť, aby sa k nim pridala.
viac
03.10.2020
„Vezmi si ma“ pridáva v septembri ďalšie vyzbierané stovky vriec odpadu
Pätnásť obcí a miest z portfólia OZV ENVI - PAK vyzbieralo počas Svetového čistiaceho dňa v rámci iniciatívy „Vezmi si ma“ takmer 500 vriec a pridalo aj vyše dve tony odpadu v kontajneroch.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %