Foto: ZMOS
V Bratislave bolo v stredu dopoludnia podpísané Memorandum o porozumení a spolupráci medzi Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Slovenským paralympijským výborom (SPV). Ratifikovali ho svojimi podpismi obaja predsedovia Jozef Božik a Ján Riapoš.
Cieľom tohto Memoranda je zadefinovanie okruhu dotknutých subjektov a ich spoločných cieľov a najmä vytvorenie základného rámca, z ktorého môžu následne vychádzať ďalšie dokumenty. Signatári si budú vzájomne vymieňať informácie, poznatky a skúseností z oblastí podpory sociálnej inklúzie a zamestnávania zdravotne znevýhodnených osôb a ich plnohodnotné zaradenie do spoločnosti. Obaja vyjadrujú svoju vôľu v rámci svojich právomocí a možností podporovať rozvoj bezbariérovosti v jeho celkovom ponímaní, ako aj ochotu koordinovať spoločné postupy a vzájomne sa podporovať pri presadzovaní opatrení zameraných na rozvoj zamestnanosti a inklúzie dotknutých osôb.
Ako uviedol Ján Riapoš, do roku 1989 boli ľudia so zdravotným znevýhodnením centralizovaní na určitých miestach, sťahovaní z rodín. Po zmene režimu, aj keď situácia nie je ideálna, majú možnosť vyrastať v samosprávach. SPV sa pri príležitosti 30 výročia rozhodol vyvinúť iniciatívu „Spolu bez bariér“, ktorá má motivovať ľudí, aby pri debariérizácii Slovenska nemysleli len na tie architektonické, ale aj ľudské bariéry. „Dnešný podpis memoranda je takým míľnikom na poli našej spolupráce so samosprávami a ja pevne verím, že to prinesie veľa ovocia ako pre samosprávy, tak aj pre ľudí so zdravotným znevýhodnením“.
„Neviem ako dlho v tejto funkcii budem, ale ten čas sa budem snažiť využiť efektívne, aby sme zásady memoranda mohli realizovať nielen vo verbálnej, ale hlavne v praktickej rovine“, povedal predseda ZMOS Jozef Božik.
Pripomenul roky trvajúcu výbornú spoluprácu medzi SPV a Mestom Partizánske (ktorého je primátorom), najmä v rámci šírenia posolstva jedného z najúspešnejších slovenských paralympionikov Radovana Kaufmana. Vyzdvihol aj skutočnosť, že práve v Partizánskom je od roku 2012 prvá verejná budova na Slovensku pomenovaná po paralympionikovi – Základná škola Radovana Kaufmana. Navyše mesto bolo v roku 2008 ocenené aj za svoju bezbariérovosť.
„Bariér je tam stále dosť, tých architektonických, lebo samospráva začína a konči pri peniazoch. Ale snažíme sa už rovno rekonštruovať budovy tak, aby boli už bezbariérové. Ale tam, kde ide o inklúziu, sa v Partizánskom, aj na Slovensku deje veľmi veľa a som rád, že v tomto máme podporu SPV a jeho predsedu“, dodal.