Streda 23.04.2025
Dnes má meniny 
Vojtech
°C
23.04.2025 08:50

Správne triediť nezabúdajte ani počas prác v záhrade, upozorňuje ENVI - PAK


Foto: (EP)


S príchodom jari prichádzajú aj práce v záhrade. Ľudia sa púšťajú do sadenia rôznych kvetov, byliniek či zeleniny. Nech už ide o úžitkové alebo okrasné záhrady, s prácou v nich je spätá aj tvorba odpadu – pribúda množstvo obalov, v ktorých sú balené samotné osivá, priesady, hnojivá či postreky.


Na to, aby skončili v správnom koši, upozorňuje OZV ENVI - PAK a pripomína, že aj pri práci v záhrade má triedenie svoj význam.

Záhrada je miestom, kde na jar zvyknú ľudia tráviť veľa času. Po zime je potrebné ju dať do stavu, aby sa v nej dalo najprv pracovať a potom si ju užívať. A počas týchto aktivít vzniká nemálo odpadu, ktorý je potrebné správne vytriediť.

Vytrieďte všetko, čo sa vytriediť dá

Záhradkárčenie so sebou prináša okrem bioodpadu, ktorý je jeho neodmysliteľnou súčasťou, aj množstvo obalového odpadu – plastové fľaše od hnojív a postrekov, papierové vrecká od semien, plastové kvetináče či obaly od substrátov. Aj v tomto prípade platí, že nad tým, kde a ako skončia veci, ktoré si donesieme domov z obchodu, by sa ľudia mali zamyslieť už pri ich nákupe. Mnohí záhradkári, ktorí si chcú zasadiť napríklad zeleninu, kupujú rôzne osivá, aby si z nich doma vypestovali sadenice. Iní stavia na vyrastené priesady, ktoré už len zasadia. Pri oboch vznikne odpad, ktorý je potrebné správne vytriediť. „Okrem radosti z vlastnej úrody by sme však nemali zabúdať ani na environmentálny rozmer – teda na to, čo po nás v záhrade zostane. A to platí aj pre obaly, ktoré nám pri práci v záhrade ostanú. Tie treba vytriediť do správneho koša podľa toho, z akého materiálu sú,“ vysvetlila Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK. „Ak tieto obaly správne vytriedime, výrazne tak znižujeme množstvo odpadu, ktoré by inak skončilo na skládke. A čím zodpovednejšie a detailnejšie je triedenie, tým väčšia je šanca, že sa tieto obaly následne aj správne zrecyklujú,“ doplnila Kretter s tým, že obaly pred vyhodením netreba umývať, stačí, ak v nich nezostanú hrubé zvyšky produktov.

Dá sa to aj v malom

Práca v záhrade nie je len o úrode – pre mnohých je to spôsob, ako si vyvetrať hlavu, tráviť čas na čerstvom vzduchu a venovať sa aktivite, ktorá má zmysel a zároveň si skrášliť svoje okolie. Nakoniec je jedno, aký veľký priestor na to máte. „Záhradkárčenie je veľmi príjemný spôsob, ako tráviť čas zmysluplne a zároveň sa aspoň čiastočne priblížiť k prírode. Je jedno, či máte veľkú záhradu, alebo len pár kvetináčov na balkóne – vždy sa dá niečo zasadiť,“ vysvetlil Jiří Falcman, zástupca spoločnosti NOHEL GARDEN s tým, že z ich skúseností ľudí teší, keď si niečo vypestujú a radi sa tým pochvália. Už počas pandémie ľudia podľahli pestovaniu a začali využívať aj malé priestory, teda pestovanie v črepníkoch. „Na malé priestory sa výborne hodia hrantíky, vyvýšené záhony alebo závesné kvetináče. My odporúčame používať ľahší a priepustný substrát pre bylinky a výživnejší pre zeleninu. Medzi našimi zákazníkmi sú obľúbené praktické výsevné pásiky, ktoré pomáhajú dodržať rozostupy medzi rastlinami a šetria čas pri sadení," doplnil Falcman. Odborníci sa zhodujú, že medzi prvými je dobré sadiť reďkovky, šalát či hrášok, ale aj viaceré bylinky, ako je pažítka, mäta, tymian či bazalka. Z kvetov, ktoré zvládnu aj chladnejšie noci, sú obľúbené najmä sirôtky či nechtíky, a od polovice apríla sú vhodné aj lobelky, verbeny a begónie.

Druhý život veciam vieme dať aj v záhrade

Opakované použitie vecí je skvelý spôsob, ako predchádzať vzniku odpadu. A záhrada je miesto, kde s trochou kreativity vedia ľudia dať nový život veciam, ktoré by inak skončili ako odpad. Plastové nádoby, vedrá či debničky sa môžu premeniť na užitočných pomocníkov. Okrem toho, že sa tým znižuje množstvo odpadu, často sa týmto spôsobom dajú ušetriť aj peniaze a dodať záhrade osobitý štýl.

- Staré plastové kvetináče – môžu slúžiť opakovane na nové sadenie – napríklad ich môžete ponúknuť naspäť lokálnym pestovateľom, často sa ich radi ujmú a využijú alebo môžu poslúžiť ako nádoby na odkladanie drobností.

- PET fľaše – dá sa z nich vyrobiť mini fóliovník, zavlažovací systém alebo poslúžia aj ako ochrana pre mladé rastlinky.

- Drevené debničky alebo palety – sú ideálne na vyvýšené záhony či vertikálnu záhradku, ale aj na odkladanie náradia.

- Staré hrnčeky, hrnce, vedrá či pneumatiky – sú netradičné, no funkčné alternatívy k črepníkom.

- Textil (staré uteráky, tričká) – môže slúžiť ako ochrana mladých rastliniek pri poklese teplôt alebo ako výstelka do kvetináčov.

- Obaly od vajíčok (papierové) – sú ideálne na predpestovanie sadeníc.

Autor: (js)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.12.2022
Handlovská kapustnica 2022! Poďte s nami rozdávať radosť chutne a ekologicky
Tradičné benefičné podujatie Handlovská kapustnica je späť v prezenčnej forme! Počas pandémie sa konali kapustnice po dva roky v komornej atmosfére podľa platných opatrení.
viac
10.06.2023
Mestu sa vlani podarilo vyseparovať vyše 4300 ton odpadu
V roku 2022 sa v Nitre podarilo vytriediť viac ako 4300 ton komunálneho odpadu. Informovala o tom radnica na základe certifikátu, ktorý mesto získalo od organizácie ENVI-PAK.
viac
02.10.2023
Aj najlepšie triediace samosprávy sa môžu dočkať nevyžiadaných zmien
Záver septembra sa nenesie len v znamení volieb. V rámci systému odpadového hospodárstva si v tomto období výrobcovia vyberajú partnerov – organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV), na nasledujúce obdobie.
viac
10.12.2024
Prinášame recept na správne triedenie odpadu z vianočného pečenia
Blížia sa Vianoce a v tomto období sa z kuchýň intenzívne šíri vôňa sladkého pečiva. Tradičné aj nové – receptov je neúrekom. Niektorým stačí, keď majú na Vianoce napečených len zopár obľúbených druhov koláčov, ale nájdu sa aj takí, ktorí to s pečením preháňajú a vedia zásobiť aj susedov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa