Sobota 19.04.2025
Dnes má meniny 
Jela
°C
17.04.2025 03:01

Vo Fiľakove otvorili centrum zdieľaných služieb


Ilustračná snímka z oficiálneho odovzdania do užívania centra zdieľaných služieb, ktoré sídli v podnikateľskom inkubátore na Biskupickej ulici.


Tucet odborníkov bude po novom poskytovať svoje služby Fiľakovu a osemnástim okolitým obciam. V pondelok 14. apríla oficiálne odovzdali do užívania centrum zdieľaných služieb, ktoré sídli v podnikateľskom inkubátore na Biskupickej ulici.


Podujatia sa zúčastnili aj predseda parlamentu Richard Raši, minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a jeho štátny tajomník Michal Kaliňák.

Centrum zdieľaných služieb rozšíri kompetencie doterajšieho spoločného obecného úradu. Okrem stavebného úradu sa jednotlivé obce združené pod centrom mohli dohodnúť, o aké služby majú záujem. K fiľakovskému centru sa pridalo 18 okolitých obcí - Belina, Biskupice, Bulhary, Buzitka, Čakanovce, Čamovce, Fiľakovské Kováče, Holiša, Kalonda, Nitra nad Ipľom, Prša, Radzovce, Ratka, Šávoľ, Šiatorská Bukovinka, Šíd, Šurice a Veľké Dravce. Na základe ich záujmu bude centrum poskytovať služby na úsekoch stavebného poriadku, miestnych komunikácií, personalistiky a mzdového účtovníctva a školstva.

Po Tornali je Fiľakovo druhým mestom, v ktorom centrum vzniklo. „Do tohto projektu vkladáme veľké nádeje. Veríme, že keď bude aj tu vo Fiľakove úspešný, budeme môcť do budúcnosti vyčleňovať ďalšie zdroje z eurofondov, aby sme mohli zakladať ďalšie centrá. Ďakujem pánovi primátorovi, že sa do toho pustil. Verím, že to bude fungovať tak úspešne, že sa budú pripájať aj ďalšie obce a prispeje to k rozvoju regiónu,“ vyjadril sa predseda parlamentu a bývalý minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Ako informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, v tomto roku má vzniknúť na Slovensku 22 centier zdieľaných služieb, najmä v najmenej rozvinutých okresoch. „Je to akýsi návrat toho, čo mnohí poznajú z minulosti, a to strediskové obce, ktoré mali svoj význam a zmysel. Je to inovatívny spôsob spolupráce, kde si obce zdieľajú svojich úradníkov. Tí budú koncentrovaní pod jednu strechu, kde ich budú môcť nájsť starostovia okolitých obcí, napríklad kvôli oblastiam školstva, dopravy, životného prostredia, sociálnych služieb, stavebného poriadku či územného plánovania, čím výrazne odľahčia svoje personálne náklady,“ vysvetlil minister.

Podľa primátora Attilu Agócsa samospráva v projekte nadviazala na svoje doterajšie skúsenosti so spoločným stavebným úradom a s projektom efektívnej verejnej správy. „Tam sme si už odskúšali, ako vieme poskytovať služby v rôznych oblastiach, od stavebného úradu, cez personalistiku, životné prostredie a cez projekt so župou aj v sociálnej oblasti,“ ozrejmil s tým, že centrum chcú udržať v chode dlhodobo. Mesto bude žiadať od ministerstva investícií viac ako 800-tisíc eur na pokrytie nákladov na jeho činnosť na najbližšie tri roky, pričom fungovať bude najmenej päť rokov. „Budeme mať v prvom kroku 12 zamestnancov, pričom vidíme do budúcna aj potenciál rastu. Chceli by sme v budúcnosti rozšíriť služby aj o smart agendu, finančné riadenie – kontrolovanie výberu daní a poplatkov, spoločný projektový manažment, verejné obstarávanie či právne poradenstvo. Projekt je otvorený a budeme ho môcť v priebehu činnosti centra prispôsobovať,“ ozrejmil primátor. Po prvých troch rokoch si budú samosprávy centrum financovať sami, na čo sa finančne skladajú už teraz.

Vznik centra uvítali aj starostovia zapojených obcí. „Dúfajme, že na konci dňa zhodnotíme, že nám veľmi pomohlo, že nám skvalitnilo, zlacnilo a zjednodušilo procesy. Máme špecifické oblasti, ako je životné prostredie, stavebné konanie a rôzne rozhodnutia, pričom naša vzdelanostná úroveň je taká, aká je. Keď to budú poskytovať odborníci, budeme istejší a občan bude mať tiež istotu, že keď si niečo vybavuje a dostane pečiatku, tak bude spĺňať všetky náležitosti,“ povedal starosta Ratky Milan Spodniak a vyzdvihol aj finančné hľadisko. „Keď sa skladáme 20 subjektov na jednu službu, vždy je to lepšie, ako keď si každý subjekt platí danú službu sám,“ dodal.

Centrum zdieľaných služieb vo Fiľakove vzniklo po priamej výzve ministerstva vnútra. Celkové oprávnené náklady projektu boli vo výške viac ako 426-tisíc eur, z ktorých Fiľakovo vyčerpalo približne 252-tisíc eur. Tie investovalo do čiastočnej rekonštrukcie priestorov kancelárií, nákup ich materiálno-technického zabezpečenia, rekonštrukciu prislúchajúceho parkoviska s novou nabíjačkou na elektromobily a nákup služobného elektromobilu pre potreby centra.

Projekt zriadenia Centra zdieľaných služieb vo Fiľakove je financovaný Európskou úniou z Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky.

Autor: (ts-mesto Fiľakovo)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.10.2017
Na Gemeri otvoria nové návštevnícke centrum
Už túto sobotu (21.10. 2017) bude do prevádzky slávnostne uvedené návštevnícke centrum pri jednej z najcennejších architektonických pamiatok na Slovensku.
viac
13.11.2024
Mesto zriadi centrum zdieľaných služieb pre 24 obcí v regióne
Mesto Michalovce zriadi centrum zdieľaných služieb, ktoré nadviaže na doterajšie aktivity spoločného obecného úradu v oblasti preneseného výkonu štátnej správy. Jeho vznik schválili mestskí poslanci na mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva v utorok.
viac
06.12.2024
V meste vznikne centrum zdieľaných služieb pre 19 samospráv
Vo Fiľakove vznikne v roku 2025 centrum zdieľaných služieb. Vďaka nemu sa rozšíri činnosť doterajšieho spoločného obecného úradu, ktorý zastrešuje 19 okolitých samospráv. Mesto si od centra sľubuje úspory v rozpočte a pomoc pri fungovaní a rozvoji okolitých obcí.
viac
11.03.2025
Kraj zakladá centrum zdieľaných služieb, očakáva úspory aj menej byrokracie
Nakupovať efektívnejšie a kvalitnejšie – to je jedným z hlavných cieľov novej spoločnosti, ktorej vznik schválilo Zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja. Centrum zdieľaných služieb BBSK má profesionalizovať verejné obstarávanie a ušetriť verejné zdroje.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa