K schváleným projektom patrí aj návrh zníženia energetickej náročnosti budovy Školy umeleckého priemyslu vo Svidníku. (Snímka zdroj: PSK)
Prešovská krajská samospráva chce znížiť energetickú náročnosť verejných budov župných organizácií v Bardejove, Humennom, Kežmarku, Snine a vo Svidníku.
Cez pripravené projekty sa zameria na zateplenie ich fasád či striech a výmenu svietidiel a inštalácií. Krajskí poslanci na aprílovom zasadnutí schválili vstupy organizácií do projektov v rámci Environmentálneho fondu a výzvy Modernizačný fond. Odobrili tiež podanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok. Ide pritom o projekty za približne 20,5 mil. eur.
Znížiť energetickú náročnosť a zvýšiť energetickú hospodárnosť verejných budov. To je cieľ Prešovského samosprávneho kraja v prípade piatich jeho objektov, presnejšie štyroch školských zariadení a jedného zariadenia sociálnych služieb. Na realizáciu zateplenia ich fasád, striech, výmeny výplní či rozvodov plánuje využiť nenávratný finančný prostriedok z Environmentálneho fondu a výzvy Modernizačného fondu (MoF).Celkový rozpočet naplánovaných projektov je na úrovni 20,5 mil. eur.
Prvý z projektov sa týka Gymnázia L. Stöckela v Bardejove a jeho predpokladaný rozpočet je takmer 4,8 mil. eur. Zacielený je na samotný objekt školy užívaný od roku 1962 aj na budovu telocvične. Realizovať sa tu majú aktivity zamerané na zateplenie strešného plášťa, obvodových stien a plášťa budovy, ako aj na výmenu otvorových výplní či na modernizáciu rozvodov tepla a na výmenu svietidiel. Projekt myslí aj na zlepšenie vnútorného prostredia a na debarierizačné opatrenie vo forme prístavby externého výťahu. Vďaka týmto zásahom by sa tu mala dosiahnuť úspora primárnej energie vo výške približne 58 %.
Pripravený je aj vyše trojmiliónový projekt rekonštrukcie budov DSS v Osadnom, ktoré patrí pod Centrum sociálnych služieb Zátišie v Snine. Projektové aktivity sa dotknú oboch budov DSS so zameraním na zateplenie ich strešného plášťa, obvodových stien, výmenu otvorových výplní, modernizáciu zdrojov a rozvodov tepla, ako aj na výmenu svietidiel či na zlepšenie vnútorného prostredia a prístavbu externého výťahu. V obidvoch budovách tiež bude inštalovaný systém riadeného vetrania s rekuperáciou tepla pri výmene vetraného vzduchu. Predmetom projektu je však aj návrh fotovoltického lokálneho zdroja na streche administratívnej budovy. Predpokladaná úspora energie sa tu predpokladá na úrovni približne 74 %.
Rekonštrukciou by mal prejsť Domov mládeže Strednej odbornej školy Garbiarskej v Kežmarku, a to za vyše 5,8 mil. eur. Konkrétne sa tu majú zrealizovať stavebné zásahy, ako je odstránenie pôvodných priečok rozvodov vody, splaškovej kanalizácie, vykurovania a elektriny aj pôvodného strešného plášťa a otvorových konštrukcií. Odstraňovať sa budú tiež podlahy, pôvodné zariadenie kuchyne, technológie kotolne a vzduchotechnických zariadení a vymení sa tiež výťah. Pôvodný stav teda nahradí nový, pričom sa tu plánuje aj realizácia nového plynového kotla v spoločnej kotolni či areálových rozvodov verejného osvetlenia.
Naplánované je tiež zateplenie obvodového plášťa blokov B a C Gymnázia arm. gen. L. Svobodu v Humennom, ktoré by malo stáť 1,4 mil. eur. Presnejšie je navrhnutá komplexná modernizácia obvodového plášťa – zateplenie bloku B, ktorý je pavilónom výuky s aulou a tiež bloku C, teda objektu telocvične. Projekt sa však týka aj južnej a severnej fasády spojovacej chodby. Okolo stavby sa kompletne odstráni betónový chodník a nahradí parkovým obrubníkom so štrkodrvou. Na objekte sa tiež demontujú pôvodné rozvody bleskozvodu a nahradia sa novým rozvodom.
Piatym schváleným projektom je návrh zníženia energetickej náročnosti budovy Školy umeleckého priemyslu vo Svidníku v rozpočte 5,3 mil. eur. Navrhnuté je zateplenie jej fasády, zateplenie a rekonštrukcia strechy, výmena výplní otvorov, ako aj rekonštrukcia elektroinštalácie či nové vykurovacie telesá vrátane rozvodov vykurovania,. Projekt myslí aj na návrh fotovoltickej elektrárne a debarierizačné opatrenia.
Environmentálny fond vyhlásil výzvu na predloženie žiadostí o poskytnutie finančných prostriedkov formou dotácie pre projekty z prostriedkov Modernizačného fondu koncom januára 2025. Cieľom podpory sú investície do aktivít a opatrení zameraných na zvyšovanie energetickej hospodárnosti verejných budov s dôrazom na ochranu ovzdušia. Minimálna výška dotácie na jeden projekt je pritom 500-tisíc eur a maximálna na úrovni 5 mil. eur. Miera finančnej podpory je 95 % a spolufinancovania zo zdrojov žiadateľa vo výške 5 %.