Streda 26.01.2022
Dnes má meniny 
Tamara
°C
03.06.2020 01:10

Zmena modelu financovania Matice slovenskej má viesť k vyššej hospodárnosti


Budova Matice slovenskej. Snímka zdroj: (tasr).


Prehodnotenie financovania Matice slovenskej (MS) vychádza zo zámeru v programovom vyhlásení vlády zvýšiť efektivitu a hospodárnosť kultúrnych inštitúcií a týka sa zmeny modelu financovania, nie zrušenia inštitúcie samotnej.


Na utorkovom rokovaní Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá to pripomenula ministerka kultúry SR Natália Milanová. Opoziční poslanci vo výbore navrhli intenzívnejšie komunikovať so zástupcami inštitúcie a novelizovať zákon o MS. Zástupcovia MS sú otvorení demokratickému dialógu s poslancami aj ministerkou.

Milanová priznala, že činnosť Matice, najmä v prípade ekonomickej efektivity inštitúcie, bola pre ňu v posledných rokoch sklamaním. „Náklady by mali byť distribuované najmä na regionálne aktivity, nie na samotný aparát,” upozornila. Ministerka uznáva, že v regiónoch pracujú ľudia oddaní posolstvu MS. „Často však nevedia a nemajú prehľad, ako sa narába s peniazmi, ktoré má MS od štátu,” poznamenala. Upozornila, že v tejto súvislosti ani rezort nemá dostatočné nástroje efektívnej kontroly. Zdôraznila však, že úvahy o zmene financovania nemajú za cieľ „siahnuť na Maticu ako takú”. MS by mala podľa nej pomôcť aj pripravovaná legislatívna úprava o sponzoringu, ktorá by inštitúcii umožnila získavať viac externých zdrojov.

Členka mediálneho parlamentného výboru a exministerka Ľubica Laššáková skonštatovala, že ak sa siahne na peniaze, siahne sa na činnosť samotnú. „Nemajú veľa peňazí, ak ich budú mať ešte menej, paralyzuje to ich činnosť,” upozornila. Poukázala tiež na to, že problematické hospodárenie Matice bolo v minulosti skutočne témou, inštitúcia má však nové vedenie. Prihovárala sa teda za to, aby ministerstvo intenzívnejšie komunikovalo s predstaviteľmi MS.

K Laššákovej sa pridal aj jej poslanecký kolega a podpredseda výboru Dušan Jarjabek. „Začnime tým, že nanovo zadefinujeme poslanie MS, akú činnosť by mala vyvíjať. Určite by to vyriešil nový zákon o MS, ktorý sa dlho nemenil,” upozornil. Činnosť kultúrnej inštitúcie stále považuje za nezanedbateľnú.

Členka výboru Jana Vaľová, ktorá tému na rokovaní otvorila, navrhla uskutočniť v MS poslanecký prieskum počas júna.

Vedenie MS podľa hovorkyne Veroniky Matuškovej poslanecký prieskum víta a pripomína, že situácia v ustanovizni je diametrálne odlišná od minulosti, vzhľadom na štrukturálne zmeny v roku 2017. MS avizuje, že v rámci dialógu so zákonodarcami bude informovať o hospodárení s verejnými aj neverejnými zdrojmi, ktorými Matica slovenská disponuje. Jej predstavitelia sú podľa stanoviska otvorení demokratickému dialógu, či už s poslancami, ako aj so samotnou ministerkou kultúry.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.07.2020
Rada ZMOS rokovala s ministrom Eduardom Hegerom
V poradí 9. rokovanie Rady ZMOS rozhodlo o októbrovom rokovaní 31. snemu ZMOS. Venovalo sa aj aktuálnej situácii a členovia Rady ZMOS tiež diskutovali s ministrom financií SR Eduardom Hegerom.
viac
28.07.2020
Povinnosť platiť príspevky do umeleckých fondov plánuje MK SR natrvalo zrušiť
Povinnosť umelcov platiť zo svojich autorských odmien a honorárov príspevky do umeleckých fondov zriadených zákonom, by mala definitívne zrušiť pripravovaná legislatívna zmena.
viac
04.09.2020
ZMOS požiadal poslancov parlamentu o legislatívnu aktivitu kvôli kuchynskému bio
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger sa listom obrátil na poslankyne a poslancov parlamentu, ktorí pôsobia v samospráve. Dôvodom je požiadavka o poslaneckú zmenu zákona o odpadoch vo vzťahu ku kuchynskému bioodpadu.
viac
09.11.2020
B. Gröhling deklaroval podporu fungovaniu mládežníckych parlamentov
Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) deklaroval podporu mládežníckym parlamentom. Otázka zabezpečenia financií na ich fungovanie je podľa jeho slov aj súčasťou diskusie pri tvorbe novej Stratégie pre mládež SR na nasledujúce roky.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %