Ilustračný obrázok: archív ON
Vo Fiľakove vznikne v roku 2025 centrum zdieľaných služieb. Vďaka nemu sa rozšíri činnosť doterajšieho spoločného obecného úradu, ktorý zastrešuje 19 okolitých samospráv. Mesto si od centra sľubuje úspory v rozpočte a pomoc pri fungovaní a rozvoji okolitých obcí.
Ako informovala prednostka mestského úradu Tímea Kovács, na Slovensku je dlhodobo požiadavka na reformu samospráv. Menšie z nich majú existenčné problémy a nemajú kapacity na vykonávanie všetkých kompetencií, ktoré im vyplývajú zo zákona. „Nedostatok finančných prostriedkov podmieňuje aj stav odborných kapacít úradov. Z podobných potrieb sa pred 15 rokmi sformovali spoločné obecné úrady, odvtedy sa však ani jedna z vlád neodhodlala na väčšiu reformu samospráv,“ vysvetlila.
Vo Fiľakove funguje spoločný obecný úrad od roku 2009. Zastrešuje okrem Fiľakova obce Belina, Biskupice, Bulhary, Buzitka, Fiľakovské Kováče, Holiša, Kalonda, Nitra nad Ipľom, Prša, Radzovce, Ratka, Veľké Dravce, Šiatorská Bukovinka, Šurice, Šávoľ, Šíd, Čakanovce a Čamovce. Vykonáva prenesené kompetencie štátnej správy vo forme stavebného a školského úradu. „V Pláne obnovy a odolnosti sme sa ako krajina zaviazali, že oblasť samospráv budeme riešiť. Jedným z komponentov plánu je preto vytvorenie centier zdieľaných služieb, ktoré by okrem kompetencií preneseného výkonu štátnej správy rozšírili svoje služby aj o ďalšie samosprávne pôsobnosti,“ ozrejmila. Vláda schválila možnosť zriadenia centier v 22 samosprávach na Slovensku, z ktorých jedno by malo byť práve vo Fiľakove. Najbližšie v regióne by mali vzniknúť v Hnúšti, Tornali a Vinici.
Ministerstvo vnútra vyhlásilo priamu výzvu na zriadenie centra zdieľaných služieb, na ktorú už mesto spolu s okolitými obcami reagovalo a vyjadrilo súhlas so vznikom centra. Sídliť bude v podnikateľskom inkubátore na Biskupickej ulici, kde je v súčasnosti dočasne vysťahovaná časť mestského úradu. Na rekonštrukciu priestorov a zakúpenie materiálno-technického vybavenia centra získa mesto 426-tisíc eur. „Z nich plánujeme zrekonštruovať priľahlé parkovisko pre klientov, nakúpiť výpočtovú techniku a zariadenie kancelárií, financovať ich stavebnú úpravu, rekonštrukciu sociálnych zariadení a tiež zakúpenie nízkoemisného elektromobilu,“ spresnila s tým, že centrum je potrebné zriadiť do februára, v odôvodnených prípadoch do apríla 2025. „Dovtedy musíme vyčerpať aj financie, čo bude z časového hľadiska veľmi náročné. Pri plánovaní rekonštrukčných prác sme boli limitovaní i tým, že v budove sídlia aj iní nájomcovia, preto z hľadiska oprávnenosti nákladnejšie rekonštrukcie, ako výmenu vykurovacieho systému či zakúpenie výťahu, nie je možné z týchto peňazí hradiť. Problémom by bola aj časová a technická náročnosť. Dotáciu sa však budeme snažiť využiť čo najefektívnejšie,“ doplnila. Rekonštrukčné práce by sa mali začať hneď po podpísaní zmluvy zo strany ministerstva.
V centre by mali pracovať desiati špecializovaní odborníci z rôznych oblastí, okrem odborníkov stavebného a školského úradu i odborníci verejného obstarávania, životného prostredia, projektového manažmentu či ďalších, podľa potrieb dotknutých obcí. „Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie poskytne prostredníctvom ďalšej výzvy zdroje na krytie personálnych nákladov centra na najbližšie tri roky. Na ďalšie dva, počas ktorých bude musieť centrum v rámci udržateľnosti projektu fungovať, sa poskladáme so zainteresovanými obcami, rovnako ako na spolufinancovanie projektu,“ uviedla s tým, že časť odborníkov by mala do centra prestúpiť z mestského úradu, od čoho si mesto sľubuje úsporu na ich mzdách. „Vďaka úsporám budeme vedieť vykryť spolufinancovanie a udržateľnosť projektu,“ podotkla.
Ako ďalej pokračovala, okrem úspory na mzdách mesto vstúpilo do projektu, lebo sa cíti byť zodpovedné aj za okolitý mikroregión. „Sme centrum okolitých obcí a to so sebou nesie istú zodpovednosť. V zlučovaní kompetencií a užšej spolupráci vidíme budúcnosť. Vďaka centru budeme vedieť odbremeniť obce z finančného hľadiska aj z hľadiska odborných kapacít a dopomôcť k ich efektívnejšiemu rozvoju,“ vyjadrila sa s tým, že menšie obce majú často jedného zamestnanca, ktorý musí zastrešiť rôzne oblasti. „Nemôžu si zamestnať odborníkov na všetky oblasti. Preto obce často stagnujú, jeden človek nedokáže byť kvalitným vo všetkom. Vďaka službám odborníkom z centra budú mať viac možností, ušetria financie za externých odborníkov a možno sa budú viac zapájať aj do rozvojových projektov,“ dodala.
Centrá majú v pilotnom projekte fungovať minimálne päť rokov. Prednostka na základe stanovísk príslušných ministerstiev očakáva, že za ten čas vláda pripraví legislatívu, podľa ktorej budú môcť fungovať kontinuálne aj v budúcnosti.