Ilistračný obrázok, zdroj: Univerzita Mateja Bela
V utorok 8. apríla 2025 sa areál Pedagogickej fakulty na Ružovej ulici 13 zaplnil ľuďmi, ktorí prišli za kultúrou. Knižnou, no i ľudskou. Približne 360 ľudí, niektorí prítomní po celú dobu čítaní, niektorí prišli neskôr či odchádzali s menším deťmi skôr, sa postaralo o príjemnú a prajnú atmosféru.
Na chodbách pri presunoch medzi siedmimi stanovišťami sme stretávali spokojné a usmiate tváre, počas jednotlivých čítaní miestami zaznieval smiech, no častejšie sme pozorovali zamyslenie. A tak sa zdá, že organizačný tím dobre vybral sedem ukážok z aktuálnej domácej a prekladovej produkcie menších nezávislých vydavateľstiev, pretože v duchu slobodnej a otvorenej kultúry, v ktorej znamení sa celý ročník niesol, sa vybrané knihy dotýkajú takých bolestivých tém, ako je sloboda nielen v totalitnom režime, sloboda vzťahová, sloboda fyzická, sloboda v dysfunkčnej rodine či sloboda v uponáhľanom a pretechnologizovanom svete.
Ani hlasy, ktoré šírili tieto myšlienky, nie sú náhodné, práve naopak. Medzi čítajúcimi sa pravidelne objavujú osobnosti spoločensky angažované a známe, no predovšetkým aj tie, ktoré angažované sú a pomáhajú rôznym znevýhodneným komunitám, no možno nie sú také známe v širšej verejnosti. Univerzitu Mateja Bela a najmä dôležitosť sociálnej terénnej práce a systematickej profesionálnej práce s ľuďmi vyššieho veku zastupuje Erik Šatara. Prečítal úryvok z knihy Wolfganga Herrndorfa Čik (2024, Absynt, preklad Andrej Záhorák), v ktorej sa hovorilo aj o alkoholizme rodičov a jeho vplyve na detstvo a dospievanie detí. Význam dobrovoľníctva, občianskeho aktivizmu a umenia sa spája v čítajúcej Zuzane Janíčkovej, organizátorke protestných pochodov, iniciatívy Nie v našom meste či Centra humanitnej pomoci. Čítala z knihy Silvie Avallone Čierne srdce (2024, Inaque, preklad Ivana Dobrakovová) o tom, aké ťažké je vrátiť sa do života s ťarchou viny. Herectvo, bábkoherectvo a hudbu ako umení potrebných pre život reprezentuje Juraj Smutný, člen súboru Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Čítal o sile spomienok, o bolestivej prvej láske a najmä o identite, sebaspoznávaní a spoznávaní iných a schopnosti s týmto poznaní plnohodnotne žiť – Dosť bolo lží Philippa Bessona (2024, Literárna bašta, preklad Mária Ferenčuhová). Lucia Žiaková predstavuje inšpiratívne spojenie sveta umenia (spieva v kapele Sto múch) a dôležitej psychologickej podpory detí a ich rodičov (pracuje v Polepšovni vzťahov), skvelo zastala aj detské stanovište, keď vďaka knihe IndiJanko Petry Gmucovej (2024, E.J. Publishing) pripomenula nevyhnutnosť kvalitne stráveného spoločného času, návratu k prirodzenosti, k prírode, k sebe. Zuzana L. Majlingová sa ako historička umenia a kurátorka Stredoslovenskej galérie systematicky venuje aj mapovaniu, prezentácii a záchrane výtvarného umenia vo verejnom priestore mesta Banská Bystrica. Čítala z Kráse pláže Niny Bouraoui (2024, Inaque, preklad Aňa Ostrihoňová) intenzívny a miestami zničujúci prúd vedomia oklamanej ženy. Mária Danadová je režisérka a performerka a s Monikou Kováčovou umelecky vedie a formuje nezávislé divadelné zoskupenie ODIVO, čo sú inovatívne autorské projekty pre všetky vekové kategórie. Ukážkou z knihy Susanne Gregor Voľným pádom (2024, Literárna bašta, preklad Paulína Šedíková Čuhová) nás cez súrodenecký vzťah vrátila v čase do totalitného Československa a do následných rokov, ktoré sľubovali slobodu. O slobode v totalite hovorila aj Jana Oľhová, filmová a divadelná herečka, ako aj pedagogička na Akadémii umení a na Konzervatóriu Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici. Vďaka Lukavickým zápiskom (2025, Literárna bašta) sa na pár minút stala Hanou Ponickou, zakázanou spisovateľkou, a prečítala list neprednesený na Zjazde slovenských spisovateľov, list, v ktorom viac ako čokoľvek iné počujeme napriek strachu z perzekúcie znieť úprimnosť a odvahu.
Organizačný tím tvorený študentkami a študentom Univerzity Mateja Bela za neoceniteľnej pomoci čerstvých absolventiek a tímu dobrovoľníčok opäť ukázali, ako sa dá pripraviť a kvalitne zabezpečiť podujatie takéhoto rozsahu a významu. Univerzitná noc literatúry je už vďaka dvanástim ročníkom plnohodnotným kultúrnym podujatí Banskobystrického kraja.
Videozáznam a fotogaléria z podujatia sú dostupné na sociálnych sieťach, youtubovom kanáli, ako aj webovej stránke Univerzitnej noci literatúry a Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.