Foto: Archív Lifbee Academy
Piaty ročník Lifbee Academy vyvrcholil slávnostným finále BioInnovation Awards. Mladí vedci a inovátori predstavili v Bratislave prelomové riešenia v oblasti ľudského zdravia a environmentálnej udržateľnosti. Víťazmi sa stali projekty udržateľnejšieho proteínu a predikčného softvéru.
Nové možnosti, perspektívne riešenia v oblasti zdravia či životného prostredia. To v sebe každoročne spája program, ktorý zastrešuje mladých inovátorov, pod taktovkou Lifbee Academy. Už piaty ročník vyvrcholil počas finále v bratislavskom priestore The Spot.
Nápady predstavilo sedem tímov
Výsledkom niekoľkomesačnej práce 22 talentovaných účastníkov zo Slovenska a Česka je sedem projektov, ktoré mladí inovátori predstavili porote v dvoch kategóriách. Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK, spolu s ďalšími odborníkmi z rôznych oblastí vedy, envira, zdravia či inovácií vyberali tie najlepšie nápady, ktoré vznikli počas vzdelávacieho programu a inovačného inkubátora. Tímy mladých inovátorov priniesli riešenia v dvoch oblastiach – EnviroTech a Life Sciences a odprezentovali tak 7 projektov, ktoré reagujú na aktuálne výzvy. „Pre mladých vedcov je to výborná možnosť ukázať svetu a inovátorskej komunite, čo sa v nich skrýva a priniesť nové myšlienky, ako uspieť napríklad v boji s environmentálnou krízou,“ priblížila Simona Held Veselá, spoluzakladateľka platformy Liffbee Academy s tým, že program je aj o pomoci a zdieľaní. Inovátorom komunita ľudí zložená z podnikateľov, vedcov, rôznych odborníkov pomáha posunúť sa v nových oblastiach.
Proteín zo žaburinky do NitroDuck
V EnviroTech Labe sa spomedzi štyroch prihlásených projektov stal víťazom tím NitroDuck v zložení Anna Podmanická, špecialistka na výpočty a modelovanie, Marko Mećava, biochemik, a študenti molekulárnej biológie Matúš Grieš a Miroslav Rosputinský. Tím priniesol inovatívny nápad výroby proteínového prášku PowerGreens zo žaburinky pestovanej vo vertikálnych interiérových systémoch. Podľa inovátorov ide o udržateľnejší proteín, ktorý je v porovnaní s mäsom, tofu alebo hráškovým proteínom výživnejší a lacnejší. „Teším sa, že sme súčasťou skvelých inovatívnych projektov, ktoré majú potenciál zlepšiť nielen cirkulárnu ekonomiku, ale celkovo aj životné prostredie. OZV ENVI - PAK je dlhoročným partnerom Lifbee Academy a každý rok nás nadchnú výsledky programu, ktoré nám ukazujú, že na Slovensku máme šikovných mladých ľudí s obrovským potenciálom,“ povedala po finále Katarína Kretter. Riešenia EnviroTech labu hodnotili okrem OZV ENVI - PAK aj Michal Nešpor z CB Investment Management a Valentína Kafková z Centra výskumu a vývoja.
Ďalšie zaujímavé projekty
K inovatívnym nápadom v EnviroTech labe patrili ďalšie projekty: biodegradovateľné textilné zmesi ako riešenie eliminujúce mikroplasty; chemická recyklácia farmaceutických blistrov, ktorá zahŕňa efektívne oddeľovanie hliníka od plastu na opätovné využitie a kompostovateľné vzduchové filtre z textilného odpadu ako ekologická alternatíva podporujúca cirkulárnu ekonomiku.
Víťazi EnviroTech Labu a Life Sciences Labu si spolu odniesli 10 000 eur na rozvoj projektov a cenné rady od odbornej poroty pre ich ďalšie napredovanie a množstvo iných cien.
Prihlasovanie na ďalší ročník
Ako uviedli organizátori podujatia, do 30. apríla 2025 je možné prihlásiť sa do ďalšieho ročníka programu. Ten odštartuje v júni a potrvá do januára 2026. Lifbee Academy je unikátny stredoeurópsky vzdelávací program a inovačný inkubátor pre vedcov aj "nevedcov". Funguje hlavne online a osobne v Bratislave.