Poštová známka „Ženy v protifašistickom odboji“
Slovenská pošta vydala poštovú známku „Ženy v protifašistickom odboji“, s nominálnou hodnotou 2,70 €. Sú na nej zobrazené portréty trojice žien, ktoré sa významným prínosom zapísali do našich dejín.
Chaviva Reik, prvá zľava, veliteľka výsadkovej jednotky Amsterdam, po príchode na Slovensko poskytovala spravodajské informácie spojencom a organizovala evakuáciu amerických pilotov a ohrozených židovských obyvateľov. Vycvičila miestnu partizánsku jednotku, s ktorou sa stiahla do hôr. Po jej zajatí a vypočúvaní ju 20. novembra spolu s ostatnými spolubojovníkmi popravili v Kremničke. Mala len tridsať rokov.
Dalma Špitzerová, slovenská herečka a učiteľka herectva, kvôli naliehaniu otca opustila územie Slovenského štátu. Hoci nevedela po maďarsky, vďaka šťastnej náhode stretla svoje staršie sestry v Budapešti, ktoré tam odišli o niečo skôr. Po prezradení jej krytia bola internovaná v tábore v Novákoch. Po jeho oslobodení vstúpila do povstania a pracovala v tlačovom oddelení partizánskeho hnutia. Jej brata spolu s oboma rodičmi nacisti zabili len niekoľko týždňov pred oslobodením. Dožila sa 95 rokov.
Marína Paulíniová, slovenská žurnalistka, diplomatka a zdravotníčka, musela kvôli zlým ekonomickým pomerom opustiť Slovensko už ako osemročná. Napriek tomu na svoju domovinu nikdy nezanevrela a ako podpredsedníčka exilového Československého Červeného kríža pomáhala zabezpečiť materiálnu pomoc pre vojenských zajatcov v nemeckých táboroch. Zaslúžila sa o zabezpečenie povojnovej pomoci pre Československo a nákup liekov vo Švajčiarsku. Dňa 5. októbra 1945 pri návrate do vlasti tragicky zahynula pri páde lietadla. Noviny v tej dobe o nej písali ako o novodobom Štefánikovi.
Na stránkach historických kníh sú zapísané takzvané veľké dejiny: zlomové momenty, dôležité mená hlavných veliteľov či politických predstaviteľov. Vzostup fašistických ideológií, udalosti druhej svetovej vojny a aj Slovenské národné povstanie zasiahli do životov nespočetného množstva bežných ľudí. Nešlo len o mužov, ktorí pochodujúc so zbraňou v ruke čakali na neistý zajtrajšok, do protifašistického odboja sa zapojilo aj mnoho žien, najmä v podporných funkciách, no vo výnimočných prípadoch by ste ich stretli aj na bojovom poli. Bez ich aktivít by tento odboj fungoval len ťažko, málokedy však na ich osudy narazíte v literatúre. Napriek tomu je každý, aj zabudnutý ľudský osud, ktorý prispel k porážke fašizmu, neuveriteľne cenný. Vďaka tejto poštovej známke si pripomíname trojicu žien zapojených do protifašistického odboja.
Súčasne s poštovou známkou bola vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC, s dátumom 7. mája 2025 a domicilom mesta Bratislava. Motívom prítlače je mladá dievčina so zbraňou v ruke, pripravená brániť svoju zem. Slovenskú zem symbolicky stvárňuje trojvršie, na ktorom stojí. Motív FDC pečiatky tvoria vetvičky ratolestí.
Autorkou výtvarného návrhu poštovej známky, prítlače na FDC a FDC pečiatky je Mgr. art. Natália Ložeková. Poštová známka rozmerov 44,1 × 26,5 mm vrátane perforácie vychádza vo forme tlačového listu s 50 známkami. Známku vytlačila ofsetom a FDC technikou digitálnej tlače spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o.