Ilustr foto: Kvetinová farma Černuška - kvety z Bielych Karpát. (Zdroj: Černuška)
Piaty ročník ocenenia Atlas, zameraného na zviditeľňovanie a grantovú podporu tímov ľudí, ktorí svojou vytrvalou činnosťou prispievajú k ochrane prírody, predstavuje na Deň Zeme svojich víťazov.
Envirocenu Nadácie VÚB, ktorá patrí medzi najvýraznejšie iniciatívy verejného oceňovania za výnimočné činy v záchrane biodiverzity, ochrane životného prostredia, enviro vzdelávaní či rozvoji zeleného podnikania, získalo šesť projektov.
Neziskové organizácie, ochranárske združenia, obce, školy aj firmy s jasnou stratégiou v oblasti udržateľnosti dostali opäť príležitosť prezentovať výsledky práce za uplynulý rok. Porota zložená z environmentalistov a odborníkov na ochranu životného prostredia a cirkulárnu ekonomiku vybrala spomedzi 67 prihlásených projektov aktuálnych víťazov v piatich kategóriách ocenenia a navyše sa rozhodla udeliť aj Cenu poroty. Ocenené organizácie získavajú verejné uznanie a finančné odmeny od Nadácie VÚB v celkovej výške 60-tisíc eur pre svoj ďalší rozvoj.
Piaty ročník vyzdvihuje šesť príbehov
V kategórii Ochrana prírody Slovenska si cenu Atlas odnáša Inštitút aplikovanej ekológie Daphne za projekt ekohydrologickej obnovy rašelinísk v Karpatoch. So zmenou klímy sa rašeliniskám ako špecifickému typu mokrade venuje čoraz viac pozornosti. Zohrávajú totiž významnú úlohu v rámci kolobehu vody a slúžia ako úložisko uhlíka. V rozhorúčenej krajine fungujú ako klimatizačná jednotka a zároveň sú domovom mnohých vzácnych rastlín a živočíchov. Odborníci z organizácie Daphne sa venujú ochrane a obnove rašelinísk na Slovensku dlhodobo. Aktuálne vypracovali popis 12 lokalít rašelinísk s veľkou šancou vyriešenia majetkovoprávnych problémov, aby nič nebránilo ich revitalizácii.
Spomedzi projektov v kategórii Zlepšovanie životného prostredia putuje ocenenie do organizácie SOS/BirdLife Slovensko, ktoré sa snaží zlepšovať prostredie pre hniezdenie čajkovitých vtákov na Vtáčom ostrove na Dunaji. Zabezpečuje tu náhradu zaniknutých mokradí a plytkých brehov a zbavuje ostrov inváznych drevín. Vďaka úsiliu ornitológov a ochranárov tak ostáva tento štrkový ostrov pri Šamoríne posledným prirodzeným útočiskom so zachovaným biotopom pre hniezdenie vzácnych druhov vtákov.
V kategórii Osveta zvíťazilo občianske združenie Lesmír, ktoré sa venuje zážitkovému vzdelávaniu o krásach a bohatstve slovenskej prírody. Tzv. prírodný turizmus v národných parkoch Slovenska ešte donedávna neexistoval. Tím expertov sa preto pred pár rokmi rozhodol vytvoriť mobilnú aplikáciu Lesmír s cieľom položiť základy pre tento model turizmu. Iniciatíva naštartovala dopyt po terénnych exkurziách s lektorom či sprievodcom, zároveň rastie záujem aj o interaktívne prednášky na školách.
Ocenenie Atlas zahŕňa aj kategóriu Eko-startupy. Jej víťazom sa stalo na základe výsledkov práce za rok 2024 Slovenské konopné družstvo, ktoré si dáva za cieľ podporovať obnovu konopného priemyslu na Slovensku. Napríklad konopné pazderie možno využiť na ekologické stavby a ako súčasť rôznych materiálov, môže slúžiť ako ekologickejšia náhrada drevenej štiepky alebo zdravej podstielky pre hydinu a kone. Konopné vlákno si zase nachádza miesto u lokálnych výrobcov izolácií a možnosti jeho spracovania predstavujú potenciál pre obnovu tradície tohto prírode blízkeho textilného priemyslu.
Cenu za Zelené podnikanie získala kvetinová farma Černuška – kvety z Bielych Karpát, ktorá vznikla na základe spojenia skúseností z podnikania v konvenčnom kvetinárstve a túžby pracovať s kvetmi zdravšie a udržateľnejšie. Farma na výmere približne 3-tisíc m² poskytuje neprestajne útočisko biodiverzity pre opeľovače, ktoré je veľmi potrebné kvôli pravidelnému, necitlivému koseniu okolitých lúk. Majitelia farmy zdieľajú svoju inšpiráciu v oblasti udržateľnej floristiky a prírode blízkeho hospodárenia aj formou proaktívnej osvety.
Zoznam udelených cien Atlas tento rok uzatvára aj šiesta ocenená organizácia. Odborníci sa rozhodli udeliť aj Cenu porotyNadácii Cvernovka, ktorá vypracovala v areáli kultúrno-komunitného centra Nová Cvernovka v Bratislave - v spolupráci s expertmi na ekológiu, dizajn a stavebníctvo - komplexný systém zachytávania dažďovej vody. Porotu zaujal koncept vodozádržného opatrenia, ktorý bojuje proti environmentálnemu problému odvádzania návalových dažďových vôd do kanalizácie a môže slúžiť ako inšpirácia aj pre podobné inštitúcie.
Na udržanie a rozvoj všetkých šiestich ocenených projektov udeľuje Nadácia VÚB každému odmenu vo výške 10-tisíc eur. V rámci grantovej podpory environmentálnych aktivít prerozdelila Nadácia VÚB spolu za päť ročníkov ocenenia Atlas a tiež päť ročníkov svojho programu Envirogranty sumu už vyše 600-tisíc eur.
„Sme skutočne radi, že môžeme už päť rokov po sebe intenzívne prispievať k ochrane prírody na Slovensku. Uznanie a pozornosť si zaslúžia nielen ocenení laureáti, ale aj všetci ostatní nominovaní. Sme presvedčení, že čoraz viac potrebujeme každú užitočnú aktivitu, ktorá prispieva k udržateľnosti nášho životného prostredia. To možno považovať aj za hlavný odkaz iniciatívy Atlas. Našu budúcnosť totiž tvoria práve každodenné rozhodnutia všetkých z nás,“ hovorí Jozef Kausich, predseda správnej rady Nadácie VÚB a generálny riaditeľ VÚB banky.
Pod výber sa podpisujú experti
Zárukou objektívneho a odborného hodnotenia všetkých prijatých projektov je tím porotcov a porotkýň iniciatívy Atlas, ktorý tento rok tvoria: Petra Csefalvayová, expertka na koncepty a projekty cirkulárnej ekonomiky z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky, Juraj Hipš, zakladateľ a dlhoročný riaditeľ Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica, Peter Medveď, environmentalista a riaditeľ Nadácie Ekopolis, Štefan Polák, hlavný radca na oddelení ochrany prírody a krajiny Odboru starostlivosti o životné prostredie na OÚ Bratislava a Mariana Repovská, predsedníčka občianskeho združenia Za našu vodu, zameraného na ochranu pitnej vody na Slovensku a vzdelávanie v tejto oblasti, ktoré sa stalo minulý rok víťazom ceny Atlas v kategórii osveta.
VÚB banka, člen skupiny Intesa Sanpaolo, zverejňuje víťazné, inšpiratívne príbehy na svojich sociálnych sieťach a stránke ocenenia Atlas. Rozhovory s minuloročnými držiteľmi enviroceny o tom, ako ich projekty s odstupom času úspešne napredujú, prináša aj enviropodcast Nadácie VÚB Atlas a tiež online magazín Srdcovky.