Ilustračný obrázok z výjazdového zasadnutie Komisie (Zdroj: ZMOS)
Konalo sa v poradí piate výjazdové zasadnutie Komisie pri Monitorovacom výbore pre Program Slovensko 2021 – 2027 pre marginalizované rómske komunity, ktoré bolo tentoraz zamerané na reálnu situáciu v obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít v okrese Spišská Nová Ves.
Zasadnutie sa uskutočnilo 14. - 15. mája 2025 sa priamo v obci Bystrany, pričom jeho súčasťou boli aj terénne návštevy v obciach Vydrník a Spišský Štiavnik. Cieľom bolo oboznámiť členov komisie s praktickou realizáciou národných a mainstreamových projektov zameraných na podporu komunitnej práce, riešenie vlastníckych vzťahov k pozemkom a zabezpečenie základných služieb v prostredí generačnej chudoby.
Súčasťou programu boli odborné prezentácie zástupcov jednotlivých rezortov, diskusia o čerpaní fondov a o bariérach, ktorým čelia samosprávy a terénni pracovníci pri implementácii opatrení. ZMOS na zasadnutí zastupovali starostka Zuzana Nebusová (Spišské Tomášovce), starosta Ivan Poprocký (Hajnáčka) a odborná expertka kancelárie ZMOS Nikola Fejková.
Program s dôrazom na realitu v obciach
Prvý deň zasadnutia prebiehal v Kultúrnom dome v obci Bystrany. Po úvodných príhovoroch zástupcov Európskej komisie a Úradu splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity nasledovali prezentácie výsledkov troch národných projektov:
- Rozvojové tímy I., zamerané na podporu samospráv pri práci s komunitami,
- Asistencia obciam s usporiadaním právnych vzťahov k pozemkom pod osídleniami,
- Monitorovanie a hodnotenie intervencií realizovaných z fondov Európskej únie.
Popoludňajšia časť bola venovaná terénnej obhliadke v obciach Bystrany a Vydrník, kde sme navštívili projekty podporené z Programu Slovensko a priamo sa oboznámili s výsledkami investícií. Diskusia s miestnymi samosprávami ukázala konkrétne prínosy aj prekážky, najmä v oblasti stavebno-právneho usporiadania pozemkov a nedostatočných kapacít odbornej práce v teréne.
Druhý deň pokračoval prezentáciou údajov o čerpaní a alokáciách z Európskeho sociálneho fondu plus a Európskeho fondu regionálneho rozvoja, ako aj informáciami o stave implementácie mainstreamových opatrení:
- Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky predstavilo stav projektu Terénna sociálna práca a komunitné centrá,
- Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky zhrnulo výsledky projektu Podpora pomáhajúcich profesií 3,
- Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky informovalo o aktivitách realizovaných pod značkou Zdravé regióny.
Záver zasadnutia patril terénnej obhliadke v obci Spišský Štiavnik, kde sme sa stretli s realizátormi vyššie uvedených projektov priamo v komunitách. Okrem oficiálneho programu sme mali možnosť zúčastniť sa kultúrnych programov, ktoré si pripravili deti, mládež, alebo dospelé osoby a obohatili nás svojou prítomnosťou a talentom v tanci a hudbe.
Postrehy z pohľadu samospráv
Účasť ZMOS na tomto výjazdovom zasadnutí potvrdzuje potrebu systémovej podpory pre obce, ktoré dlhodobo čelia zložitej sociálnej situácii. Samosprávy vítajú nástroje ako komunitné centrá, terénnu prácu, či mapovanie právnych vzťahov, zároveň však poukazujú na potrebu napríklad zjednodušiť prístup k financovaniu pre malé obce.