Žjadosti slovenskjeho Národu | Tripolitana | Krajské múzeum v Prešove
Slovensko si v uplynulých dňoch pripomenulo 177. výročie prijatia Žiadostí slovenského národa, historického dokumentu, ktorý formoval základy národného a občianskeho vedomia.
V roku, keď si ZMOS pripomína 35 rokov svojho pôsobenia, zostáva tento odkaz živým pripomenutím významu silnej a zodpovednej miestnej samosprávy.
Počas uplynulého víkendu si Slovensko pripomenulo 177. výročie prijatia Žiadostí slovenského národa, dokumentu, ktorý sa stal základom slovenského politického a národného uvedomenia. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), ako reprezentatívna organizácia miestnej územnej samosprávy, si s úctou pripomína tento dejinný moment, ktorý vytvára hodnotový most k základným princípom dnešnej a modernej samosprávy.
Žiadosti slovenského národa, prijaté 10. a 11. mája 1848 v Liptovskom Mikuláši, boli prvým uceleným politickým programom slovenského národa. Požiadavky na rovnosť národov, používanie materinského jazyka na školách a úradoch, slobodu tlače, spravodlivý volebný systém a samosprávne usporiadanie krajiny boli predzvesťou hodnôt, na ktorých dnes stojí činnosť miest a obcí. Miestna samospráva je konkrétnym prejavom toho, o čo sa usilovali naši predkovia, spravovať si svoje záležitosti slobodne, zodpovedne a v súlade s potrebami občanov.
Tento historický odkaz je obzvlášť aktuálny v roku 2025, ktorý je pre Združenie miest a obcí Slovenska rokom 35. výročia jeho založenia a ktorý si pripomenie počas 37. snemu ZMOS v dňoch 27. a 28. mája 2025 v Expo Incheba Bratislava. Počas týchto troch desaťročí zohral ZMOS kľúčovú úlohu pri formovaní samosprávneho Slovenska, budovaní demokratickej verejnej správy a ochrane záujmov miest a obcí. Výročie založenia ZMOS je príležitosťou pripomenúť si nielen moderné dejiny samosprávy, ale aj dlhodobé úsilie slovenského národa o možnosť rozhodovať o veciach verejných. V tomto duchu ostáva odkaz z roku 1848 živý aj dnes, v práci miest a obcí, ktoré sú oporou demokracie, dôveryhodnosti a každodenného života občanov.
Zápas o práva z roku 1848 vnímame ako nadčasové posolstvo, ktoré nás zaväzuje pokračovať v úsilí o slobodnú, dôstojnú a silnú miestnu samosprávu, postavenú na dôvere občanov a princípoch demokracie. Toto posolstvo sa dnes napĺňa v konkrétnej každodennej práci miestnej samosprávy, ktorá je nositeľkou dôvery, stability, rozvoja komunít, služby občanovi a rešpektu k demokratickým princípom. Je dôležité nezabúdať na tento historický odkaz a vnímať ho v súvislosti s moderným úsilím v samospráve.