Snímka zo zasadnutia
Na území mestskej časti Košice Nad Jazerom sa v pondelok 17. júna 2024 konalo spoločné a zároveň mimoriadne rokovanie odbornej sekcie pre marginalizované rómske komunity a sekcie pre sociálne veci Rady ZMOS.
Predsedníčky oboch odborných sekcií, Zuzana Nebusová, starostka Špišských Tomášoviec a Marcela Ivančová, primátorka mesta Svidník tak konali na podnet z územia, konkrétne zo strany starostky mestskej časti Nad Jazerom Lenky Kovačevičovej a ďalších starostov mestských častí Košíc, ktorých trápi rapídne sa zhoršujúca situácia na ich území pokiaľ ide práve o početnú rómsku komunitu. Na tomto spoločnom stretnutí sa zúčastnil aj podpredseda Komory obcí a starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák.
Spoločné rokovanie sekcií za účastí starostov mestských častí Košíc, ktorí nie sú členmi sekcii začalo odprezentovaním a vysvetlením zo strany starostov situácie, ktorá aktuálne v jednotlivých lokalitách je pokiaľ ide o nelegálne osady, znečistenie, hromadenie odpadu, rapídny nárast túlavých psov, nehygienické a život ohrozujúce prostrie, v ktorom žujú deti a celé rodiny. Pre lepšie pochopenie celkovej situácie si starostovia pripravili prezentácie pozostávajúce aj z autentických fotozáberov a popisu lokality.
Upozornili tiež na fakt, že dlhodobo komunikujú voči rôznym úradom a splnomocnencom, že tento stav je nevyhovujúci a ohrozuje nielen maloletých žijúcich v týchto komunitách, ale aj ostatných obyvateľov týchto mestských častí, keďže zvýšená kriminalita, útoky psov či nehygienické prostredie má dosah aj na nich.
Obe sekcie intenzívne o tejto problematike debatovali a zadefinovali si, čo sú spoločné problémy a súčasne potreby, ktoré ak by starostovia dosiahli, mohli by operatívnejšie riešiť zhoršujúcu sa situácia s marginalizovanou komunitou na celom území mesta Košíc, teda v jeho mestských častiach. Určili si 10 oblastí, ktoré budú ďalej komunikovať voči vláde a tým, v ktorých agende sa táto problematika nachádza a súčasne zadefinovali aj kroky, ktoré môže postupne urobiť starosta, či starostovia v rámci územia a zlepšiť tak súčasnú situáciu.
Na záver konštatovali, že táto otázka je zložitá a roky sa jej nevenuje taká pozornosť, akú by si zaslúžila, avšak stále je tu priestor na to, aby práve ZMOS bol iniciátorom zmien, ktoré by pomohli zlepšiť život marginalizovaných komunít a súčasne aj ostatného obyvateľstva v týchto samosprávach.