Pondelok 23.12.2024
Dnes má meniny 
Nadežda
°C
20.06.2024 10:55

Mimoriadne zasadanie k problematike marginalizovaných rómskych komunít


Snímka zo zasadnutia


Na území mestskej časti Košice Nad Jazerom sa v pondelok 17. júna 2024 konalo spoločné a zároveň mimoriadne rokovanie odbornej sekcie pre marginalizované rómske komunity a sekcie pre sociálne veci Rady ZMOS.


Predsedníčky oboch odborných sekcií,  Zuzana Nebusová, starostka Špišských Tomášoviec a Marcela Ivančová, primátorka mesta Svidník tak konali na podnet z územia, konkrétne zo strany starostky mestskej časti Nad Jazerom Lenky Kovačevičovej a ďalších starostov mestských častí Košíc, ktorých trápi rapídne sa zhoršujúca situácia na ich území pokiaľ ide práve o početnú rómsku komunitu. Na tomto spoločnom stretnutí sa zúčastnil aj podpredseda Komory obcí a starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák.

Spoločné rokovanie sekcií za účastí starostov mestských častí Košíc, ktorí nie sú členmi sekcii začalo odprezentovaním a vysvetlením zo strany starostov situácie, ktorá aktuálne v jednotlivých lokalitách je pokiaľ ide o nelegálne osady, znečistenie, hromadenie odpadu, rapídny nárast túlavých psov, nehygienické a život ohrozujúce prostrie, v ktorom žujú deti a celé rodiny. Pre lepšie pochopenie celkovej situácie si starostovia pripravili prezentácie pozostávajúce aj z autentických fotozáberov a popisu lokality.

Upozornili tiež na fakt, že dlhodobo komunikujú voči rôznym úradom a splnomocnencom, že tento stav je nevyhovujúci a ohrozuje nielen maloletých žijúcich v týchto komunitách, ale aj ostatných obyvateľov týchto mestských častí, keďže zvýšená kriminalita, útoky psov či nehygienické prostredie má dosah aj na nich.

Obe sekcie intenzívne o tejto problematike debatovali a zadefinovali si, čo sú spoločné  problémy a súčasne potreby, ktoré ak by starostovia dosiahli, mohli by operatívnejšie riešiť zhoršujúcu sa situácia s marginalizovanou komunitou na celom území mesta Košíc, teda v jeho mestských častiach. Určili si 10 oblastí, ktoré budú ďalej komunikovať voči vláde a tým, v ktorých agende sa táto problematika nachádza a súčasne zadefinovali aj kroky, ktoré môže postupne urobiť starosta, či starostovia v rámci územia a zlepšiť tak súčasnú situáciu.

Na záver konštatovali, že táto otázka je zložitá a roky sa jej nevenuje taká pozornosť, akú by si zaslúžila, avšak stále je tu priestor na to, aby práve ZMOS bol iniciátorom zmien, ktoré by pomohli zlepšiť život marginalizovaných komunít a súčasne aj ostatného obyvateľstva v týchto samosprávach.

 

Autor: (Zdroj: ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.03.2017
Odborná konferencia k bývaniu marginalizovaných komunít
Združenie miest a obcí Slovenska organizuje odbornú konferenciu k problematike bývania v podmienkach marginalizovaných komunít. Podujatie je súčasťou aktivít združenia v rámci projektu Centrum sociálneho dialógu II., ktorý má za cieľ prinášať riešenia formou štruktúrovaného dialógu.
viac
20.11.2018
Vláda: Predprimárne vzdelávanie by malo byť povinné pre všetky päťročné deti
Od 1. septembra 2020 by malo byť predprimárne vzdelávanie pre všetky päťročné deti povinné, rozhodli o tom predstavitelia vlády na utorkovom zasadnutí. Povinnosť absolvovať predškolskú prípravu by bola zavedená rok pred začiatkom povinnej školskej dochádzky.
viac
27.04.2020
MV SR opätovne vyhlásilo výzvu na podporu prístupu k pitnej vode
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky vyhlásilo ďalšiu výzvu zameranú na prístup k pitnej vode v obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít (MRK), ktorá je spolufinancovaná zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
viac
06.11.2024
V Kolačkove rokovala sekcia pre marginalizované rómske komunity Rady ZMOS
Členovia odbornej sekcie pre marginalizované rómske komunity Rady ZMOS sa pred viac ako rokom dohodli, že každé prezenčné zasadnutie tejto odbornej sekcie sa uskutoční vždy na inom mieste, inej samospráve na Slovensku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.41 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.01 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %