Pondelok 31.03.2025
Dnes má meniny 
Benjamín
°C
27.03.2025 02:25

Slovensko reaguje na nové bezpečnostné výzvy


Infografika "Základné princípy zodolnenia mäkkého cieľa”. (Zdroj: MV SR)


Vláda SR schválila historicky prvý Akčný plán ochrany mäkkých cieľov, ktorý prináša komplexné opatrenia na zvýšenie bezpečnosti verejných priestorov.


Vláda SR včera (26. marca)  schválila historicky prvý Akčný plán ochrany mäkkých cieľov na rok 2025, ktorý sa zameriava na ochranuškolských zariadení, nemocníc, nákupných centier, úradov, kultúrnych a športových podujatí, festivalov či verejnej dopravy – teda miest, ktoré nemajú takú úroveň ochrany ako verejné objekty s kontrolovaným vstupom, vládne či vojenské objekty a môžu sa stať cieľom útokov.

Medzi kľúčové opatrenia akčného plánu patria:

- Príručka pre vypracovanie bezpečnostného plánu mäkkého cieľa,

- metodika pre budovanie kamerových systémov,

- príručka pre zamestnancov škôl k reakcii na krízové situácie,

- simulačné cvičenia a školenia manažmentu krízových situácií,

- odborné školenia pre zamestnancov v školách, doprave, kultúre a zdravotníctve,

- vytvorenie centrálneho informačného bodu pre verejnosť,

- zosúladenie bezpečnostných postupov medzi jednotlivými ministerstvami,

- koordinácia medzi rezortmi a podpora legislatívnych zmien.

„V pláne sme zohľadnili najmä novodobé hrozby, ktoré pred desiatimi rokmi nikto neriešil a aktuálne predstavujú priame nebezpečenstvo pre Európu a Slovensko. Akčný plán zavádza jasné pravidlá a prináša konkrétne opatrenia, pričom sa zameriava na to najdôležitejšie – ako predísť útokom, ako reagovať, keď k nim dôjde, a ako zvýšiť celkovú bezpečnosť verejných priestorov. Musíme byť pripravení, informovaní a koordinovaní,“ povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Schválený akčný plán obsahuje 28 všeobecných a špecifických úloh pre ústredné orgány štátnej správy, ktoré sa týkajú verejnej správy, školstva, dopravy, kultúry a športu.

„Bezpečnostnú situáciu nepretržite riešime celý rok – napr. aj prostredníctvom vzdelávacích aktivít žiakov i zamestnancov škôl, videom „Uteč – Skry sa – Bojuj“, ktoré sme natočili vo vlastnej réžií a je verejne dostupné ľuďom, aby každý vedel, ako reagovať v prípade ozbrojeného útoku či zavedením novej pozície bezpečnostný špecialista. Prijímame všetky dostupné preventívne opatrenia, ktoré vo výsledku ochránia naše deti v školách, ľudí vo verejnej doprave, na jarmokoch, kultúrnych či športových podujatiach. Naša bezpečnosť závisí od bezpečnostných opatrení, ale aj od našej pripravenosti. Buďme preto všetci zodpovední,“ dodala 1. štátna tajomníčka rezortu vnútra Lucia Kurilovská.

Plán dopĺňa a zároveň nadväzuje na už existujúce a prijaté opatrenia vlády v oblasti prevencie kriminality a ochrany mäkkých cieľov:

• Projekt „Policajt na každú školu“ – v súčasnosti má každá škola kontaktného policajta, spolu ide o 2 050 príslušníkov.

• Zber dát o bezpečnosti – zapojilo sa viac ako 2 700 škôl.

• Vzdelávacie aktivity – bezpečnostné školenia absolvovalo 94-tisíc žiakov a takmer 1 000 zamestnancov škôl.

• Podpora obetí kriminality – informačné kancelárie ročne pomáhajú viac ako 1 000 ľuďom. Od svojho vzniku pomohli viac ako 4 700 osobám.

• Akreditácia pre špecialistov prevencie kriminality – zavedenie štandardizovanej pozície Bezpečnostný špecialista.

• Spustenie Národného projektu „Zvýšenie odolnosti mäkkých cieľov“ – v prvom polroku 2025 vznik vedecko - výskumného tímu (základy kriminologického inštitútu) - pracoviska pre osvetovú činnosť a rozšírenie siete Informačných kancelárií pre obete.

Bezpečnostná situácia v Európe si vyžaduje konkrétne riešenia. Tento historicky prvý Akčný plán ochrany mäkkých cieľov na rok 2025 nie je iba teóriou, ale praktickým návodom na ochranu verejných priestorov, ktoré musia byť nielen otvorené, ale aj bezpečné. Práve preto bol tento plán pripravený ako výsledok medzirezortnej spolupráce, odborných analýz, dát z výskumov a osvedčenej praxe.

„Ochrana verejných priestorov pre nás nepredstavuje iba technickú výzvu, ale aj spoločenskú zodpovednosť. Vďaka tomuto akčnému plánu podnikáme konkrétne kroky a robíme maximum pre zníženie rizika, posilnenie dôvery občanov a ochrany toho najcennejšie – ľudských životov,“ povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Na realizácii akčného plánu sa budú aktívne podieľať všetky relevantné ministerstvá. Aktivity budú priebežne vyhodnocované a ich výsledky poslúžia ako základ pre dlhodobú koncepciu ochrany mäkkých cieľov na Slovensku.

Autor: (ts-Kancelária ministra vnútra SR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.12.2017
Po roku bude vláda opäť zasadať v Revúcej
Vládny kabinet sa po roku vracia do Revúcej. Dnes (6. 12.) tam bude mať opäť svoje výjazdové rokovanie. Ministri majú na programe doplnenie akčného plánu pre jeden z najmenej rozvinutých okresov Slovenska. Ako z neho vyplýva, pre región by mala vláda zo svojej rezervy vyčleniť milión eur.
viac
15.07.2021
Akčný plán Národnej stratégie kybernetickej bezpečnosti
Vláda v stredu schválila návrh Akčného plánu realizácie Národnej stratégie kybernetickej bezpečnosti na roky 2021 až 2025.
viac
06.04.2022
Vláda schválila prvý akčný plán Stratégie inklúzie Rómov do roku 2030
Stratégia rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 dostáva oficiálne podobu prvého akčného plánu. Návrh zadaní a úloh na obdobie rokov 2022 - 2024 schválila vláda na svojom stredajšom rokovaní.
viac
29.09.2023
Kabinet schválil Akčný plán Iniciatívy pre otvorené vládnutie na roky 2024 – 202
Predseda vlády Ľudovít Ódor, poverený riadením Ministerstva vnútra Slovenskej republiky na dnešnom rokovaní vlády predložil Akčný plán Iniciatívy pre otvorené vládnutie na roky 2024 – 2026 (známe aj ako Akčný plán OGP 2024 – 2026).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa