Snímka zdroj: PSK
Nový minister MIRRI Samuel Migaľ rokoval na pôde Prešovského samosprávneho kraja s jeho predsedom Milanom Majerským o zefektívnení čerpania eurofondov v regiónoch Slovenska.
Počas stretnutia podpísali memorandum o vzájomnej spolupráci pri realizácii investičných aktivít v okolí vodnej stavby Domaša. Dokument podpisom potvrdili aj starostky a starostovia dotknutých obcí.
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Prešovský samosprávny kraj potvrdili spoločný zámer zjednodušiť a zrýchliť čerpanie eurofondov na Slovensku. Vedenie rezortu a kraja na spoločnom stretnutí v pondelok 31. marca konkrétne otvorili otázku aktuálneho stavu implementácie projektov v rámci mechanizmu integrovaných územných investícií za PSK. Výstupom stretnutia bol aj podpis memoranda o spolupráci pri rozvoji vodného diela Domaša, rovnako tak štyroch projektových zmlúv, ktoré sa týkajú aktivít v Poprade a modernizácie škôl v Holčíkovciach, Podolínci a v Bardejove.
„Ako deklaráciu tohto nášho vzájomného nastavenia sme dnes podpísali štyri projektové zmluvy, ktoré sa týkajú vlastne prierezu celého Prešovského samosprávneho kraja. Určite to však nie je len o tomto, ale je aj o ostatných krajoch Slovenska. Chceme sa všeobecne sústrediť na to, ako procesy zrýchliť natoľko, aby sme mohli v krátkom čase vidieť vyššiu rýchlosť čerpania eurofondov a aby sme projektami, ktoré sú už spracované, zlepšili kvalitu života ľuďom v tomto a v ďalších regiónoch. Náš cieľ je projekty, ktoré dnes v stovkách stoja na rezorte a čakali už len na podpis, urýchliť a ísť dopredu. Keď bude čistý stôl, tým pádom môžeme svoje kapacity venovať novým žiadostiam. Procesy chceme urýchliť aj priamou komunikáciou nášho úradníka so žiadateľom,“ vyjadril sa po stretnutí minister MIRRI Samuel Migaľ, ktorý hneď v prvých dňoch po nástupe do úradu avizoval podporu Prešovskému kraju, dlhodobo bojujúcemu s najväčšou mierou chudoby a negatívnych dopadov regionálnych rozdielov na Slovensku.
Rada partnerstva PSK má aktuálne z celkovej alokácie pre kraj z Programu Slovensko, ktorá je na úrovni 293 mil. eur, odobrených 140 projektových zámerov za 159 mil. eur. Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR má k marcu 2025 už schválených šestnásť projektov za viac ako 16 mil. eur a celkovo na MIRRI predložených na schválenie ďalších 21 projektov v sume 31,5 mil. eur.
„Primátori, starostovia, Úrad PSK a všetci socioekonomickí partneri, ktorí sú zastúpení v našej Rade partnerstva, máme čo najvyšší záujem o čo najrýchlejšie čerpanie eurofondov. S ministrom sme sa dnes dohodli na tom, že zrýchlime a spružníme čerpanie eurofondov tak na strane rezortu, ako aj na strane úradu či jednotlivých miest a obcí, aby občan mohol byť čo najskôr spokojný z úžitku eurofondov. Druhou témou nášho stretnutia bola Domaša, rozvoj ktorej máme naplánovaný hneď cez viacero aktivít v rámci našich IÚS. Chceme a máme záujem na tom, aby bola zrevitalizovaná a aby nielen plávajúce mólo a cyklotrasa okolo Domaše boli čoskoro realitou, ale aj pracovné miesta, ktoré s tým súvisia. Touto cestou chcem poďakovať všetkým tunajším starostom za ich doterajšiu aktivitu, ktorá bola naozaj neutíchajúca a ktorú dnes konečne vieme pretaviť do reality konkrétnymi projektami,“ povedal počas tlačového brífingu k stretnutiu s ministrom predseda PSK Milan Majerský.
Rozvoj Domaše cez naplánované investičné aktivity potvrdilo vedenie rezortu, kraja, OOCR Horný Zemplín a starostky i starostovia z okolitých obcí Bžany, Holčíkovce, Kvakovce, Lomné, Malá Domaša, Nová Kelča, Slovenská Kajňa a Turany nad Ondavou podpisom spoločného memoranda. Deklarovali tak vzájomnú spoluprácu pri realizácii projektového balíka aktivít zameraných na investície do prírodného a kultúrneho bohatstva vodnej stavby Domaša a súvisiacej infraštruktúry.
Konkrétne ide o 24 aktivít zameraných na ochranu prírodného dedičstva – prístaviská, cyklochodníky, vodný vlek, vyhliadková veža, oddychová zóna, turistický vláčik, vybudovanie lovných rybárskych miest a iné. Ďalej ide o tri aktivity zacielené na ochranu kultúrneho dedičstva, ako je záchrana národných pamiatok či rekonštrukcia vojenského cintorína a šesť aktivít v oblasti ekologickej technickej infraštruktúry. Konkrétne projekty kanalizácie a čističky odpadových vôl i likvidácie komunálneho odpadu z rekreačných oblastí.