Piatok 14.06.2024
Dnes má meniny 
Vasil
°C
04.12.2020 04:30

Rozhodnutie ÚMS ohrozuje prípravu Partnerskej dohody na roky 2021 až 2027


Združenie samosprávnych krajov SK8.


Rozhodnutie Únie miest Slovenska (ÚMS) odstúpiť od memoranda o spolupráci, ktoré podpísala v januári s Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Združením samosprávnych krajov SK8 ohrozuje prípravu Partnerskej dohody na roky 2021 až 2027.


Tvrdí to predseda SK8 a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič a pripomína, že k podpisu memoranda došlo po niekoľkomesačných rokovaniach medzi partnermi.      

Krok ÚMS vypovedať memorandum o spolupráci považuje SK8 za prekvapujúci a ohrozujúci začiatok čerpania eurofondov, ktoré je odkázané na územnú dohodu, ochotu spolupracovať a prijímať rozhodnutia zdola, konsenzom. „Vypovedanie memoranda, ktoré bolo vystavané na deklarácii vôle spolupracovať, vnímame ako rozhodnutie ÚMS atakovať tento základný atribút, čiže vyhlásenie neochoty spolupracovať,” vyhlásil Viskupič.       

Trvalo podľa neho niekoľko rokov, aby samospráva presvedčila vládu SR o potrebe regionálneho manažmentu čerpania eurofondov, a keď sa tento proces podarilo s vládou a Európskou komisiou dohodnúť a postupnými krokmi sa realizuje, tak ho podľa Viskupiča jeden z hráčov v území začína "trestuhodne" ohrozovať jednostrannými krokmi. SK8 za ne považuje aj vypovedanie memoranda.

„V záujme riadneho začiatku čerpania nových eurofondov, a v tomto období už aj pre krátkosť času, odmietame návrat do predchádzajúcich fáz rokovaní o nastavení eurofondovej architektúry, v ktorej by centrálnu úroveň riadenia zdrojov určených pre regióny znova ovládol štát. Odmietame návrat k takzvaným dopytovo orientovaným výzvam. Regionálne peniaze majú patriť obciam, mestám a krajom,” uviedol Viskupič. Konanie ÚMS podľa neho ohrozuje prípravu Partnerskej dohody na roky 2021 až 2027, a preto SK8 vyzýva ÚMS na rozvážne a zodpovedné konanie voči obyvateľom regiónov a urýchlené hľadanie dohody medzi Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR, Združením miest a obcí Slovenska a SK8.

MIRRI vyhláseniu ÚMS nerozumie, hovorí, že je plné zavádzajúcich informácií a považuje ho za súčasť ohlásenej kampane za zrušenie vyšších územných celkov.

ÚMS vo štvrtok (3. 12.) informovala, že odstupuje od memoranda o spolupráci. Dôvodom je nesúhlas únie s postupom prípravy nového programovacieho obdobia 2021 – 2027 a pri príprave Integrovaných územných stratégií ako podkladov pre efektívne využívanie eurofondov. Spoluprácu obnoví, ak MIRRI zavedie systémový prístup a ÚMS bude považovaná za skutočného partnera.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.07.2020
Rada ZMOS rokovala s ministrom Eduardom Hegerom
V poradí 9. rokovanie Rady ZMOS rozhodlo o októbrovom rokovaní 31. snemu ZMOS. Venovalo sa aj aktuálnej situácii a členovia Rady ZMOS tiež diskutovali s ministrom financií SR Eduardom Hegerom.
viac
13.11.2020
Online národná konzultácia k eurofondom sa už začala
K návrhu priorít Partnerskej dohody, podľa ktorej sa bude rozdeľovať 13 miliárd eur, dostáva teraz možnosť vyjadriť sa široká odborná aj laická verejnosť v Národnej konzultácii.
viac
28.12.2020
Ukončenie národnej konzultácie k eurofondom 2021-2027
Proces národnej konzultácie k budúcim eurofondom, ktorý odštartoval rezort investícií v októbri, bol ukončený v polovici decembra. K predloženému návrhu rezort dostal vyše 700 návrhov, ako zlepšiť čerpanie z európskych zdrojov vo výške 13 miliárd eur.
viac
03.02.2021
Župy vítajú dobré hodnotenie spolupráce zo strany miestnych samospráv
Z prieskumu ZMOS vyplýva, že takmer tri štvrtiny obcí a miest pozitívne hodnotí svoju komunikáciu so samosprávnymi krajmi pri príprave programového obdobia na obdobie rokov 2021 až 2027 a tvorbe stratégií a partnerstiev, na ktorých bude založené čerpanie nových eurofondov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.70 %