Nedeľa 18.04.2021
Dnes má meniny 
Valér
°C
03.02.2021 11:40

Župy vítajú dobré hodnotenie spolupráce zo strany miestnych samospráv


Na archívnej snímke predseda ZMOS Branislav Tréger, predseda SK 8 a trnavský župan Jozef Viskupič a bývalý výkonný podpredseda ZMOS Milan Muška.


Z prieskumu ZMOS vyplýva, že takmer tri štvrtiny obcí a miest pozitívne hodnotí svoju komunikáciu so samosprávnymi krajmi pri príprave programového obdobia na obdobie rokov 2021 až 2027 a tvorbe stratégií a partnerstiev, na ktorých bude založené čerpanie nových eurofondov.


„Veľmi kladne hodnotím výsledky prieskumu ZMOS. Po niekoľkých úspešne zvládnutých kolách plošného testovania ide o ďalší z dokladov otvorenej komunikácie a efektívnej spolupráce medzi krajmi, mestami a obcami. Našim spoločným cieľom je, aby sa nové eurofondy konečne dostali tam, kde patria, teda do regiónov. Ich čerpanie potrebujeme jednoznačne zrýchliť a zefektívniť. Teší ma, že o zmysluplnosti integrovaných územných investícií budú rozhodovať kompetenčne posilnené rady partnerstva na úrovni krajov, ktorých prirodzenou súčasťou sú aj zástupcovia miestnej samosprávy,“ uviedol predseda SK 8 a trnavský župan Jozef Viskupič.

Osem rád partnerstva vzniklo na úrovni samosprávnych krajov. Súčasťou každej z nich je komora miestnej územnej samosprávy, v ktorej sa obce a mestá reprezentujú sami alebo prostredníctvom svojich regionálnych združení.

Združenie SK 8 je zároveň pripravené diskutovať o záveroch prieskumu so zástupcami ZMOS s cieľom rozšíriť a prehĺbiť spoluprácu medzi samosprávnymi krajmi, mestami a obcami.

Prieskum realizovalo ZMOS v čase od 27. novembra 2020 do 15. januára 2021 na reprezentatívnej vzorke 505 respondentov. Viac informácií o prieskume je k dispozícii na https://www.zmos.sk/komunal-sa-aktivne-pripravuje-na-nove-eurofondy--oznam/mid/405616/.html.

 

Autor: (Kancelária SK 8)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.07.2018
Eurofondy a vlastné financie najviac pomáhajú cezhraničnej spolupráci
Združenie miest a obcí Slovenska ukončilo prieskum zameraný na cezhraničný potenciál samospráv. Súčasťou reprezentatívnej vzorky boli mestá a obce situované do prostredia všetkých 36 prihraničných okresov.
viac
08.01.2019
Vzájomná komunikácia pomáha spolupráci
Združenie miest a obcí Slovenska v priebehu jesene realizovalo prieskum zameraný na vnímanie samosprávnych krajov komunálom. Výsledky naznačujú, že od miery spolupráce a komunikácie závisí úspech verejných politík.
viac
04.12.2020
Rozhodnutie ÚMS ohrozuje prípravu Partnerskej dohody na roky 2021 až 2027
Rozhodnutie Únie miest Slovenska (ÚMS) odstúpiť od memoranda o spolupráci, ktoré podpísala v januári s Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Združením samosprávnych krajov SK8 ohrozuje prípravu Partnerskej dohody na roky 2021 až 2027.
viac
29.12.2020
J. Hlinka: Čerpáme skúsenosti iných samospráv z EÚ
Jeden z najväčších míľnikov pre samosprávu na Slovensku bolo prijatie ustanovení Európskej charty miestnej samosprávy, hovorí jeden z najdlhšie slúžiacich starostov na Slovensku, Jaroslav Hlinka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.65 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %