Streda 19.01.2022
Dnes má meniny 
Drahomíra, Mário
°C
10.11.2021 11:50

ZMOS a SK 8 ohlásili spoluprácu


Snímka zdroj: (ZMOS).


Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Združenie samosprávnych krajov SK 8 chcú spolupracovať na rozvoji územia.


Dohodli sa na spoločnom postupe v príprave a tvorbe legislatívy, ktorá sa dotýka miestnej územnej a regionálnej samosprávy na Slovensku. Vyplýva to z vyhlásenia, ktoré schválili v utorok na ich prvom spoločnom rokovaní v Liptovskom Hrádku. Na brífingu o tom informoval predseda Združenia samosprávnych krajov SK 8 Jozef Viskupič.

Ako doplnil, združenia sa dohodli na založení tradície pravidelných rokovaní, konať by sa mali každé tri mesiace. Komuniké z rokovaní budú zasielať vláde. „Je dôležité, aby vznikol štruktúrovaný dialóg. Aby sme my, aj tí, ktorí prídu po nás, mali možnosť stretávať sa na úrovni vlády a preberať témy, ktoré prináša život na linke obec, mesto, kraj, štát aspoň raz za pol roka," priblížil Viskupič.

Rokovania sa budú týkať tém, ako sú eurofondy či modernizácia samosprávy, zaoberať sa budú aj majetkovoprávnym vyrovnaním pozemkov. „Od reformy verejnej správy a jej poslednej fázy ubehlo 20 rokov a decentralizácia sa skončila niekde na polceste. Je preto vhodné, aby sme sa tejto téme venovali. O regiónoch sa hovorí veľa, ale často len z Bratislavy, a túto optiku chceme zmeniť," povedal Viskupič.

Predseda ZMOS-u Branislav Tréger považuje sa dôležitú aj tematiku vidieka. „Máme nerovnosti v rámci vývinu jednotlivých regiónov, čo nás trápi. Budeme navrhovať, aby európske fondy boli prefinancované tak, aby sa dostalo viac prostriedkov do regiónov, ktoré nie sú rozvinuté. Technická i sociálna vybavenosť týchto regiónov je veľmi nízka," zhodnotil.

Podľa ústredného riaditeľa Kancelárie ZMOS-u Michala Kaliňáka obe združenia vyjadrili nespokojnosť s aktuálnym nastavením eurofondov. Spoločne odmietajú dvojkolovú voľbu starostov primátorov a predsedov samosprávnych krajov. Tiež odmietajú, aby bolo Slovensko naďalej jedným volebným obvodom pre parlamentné voľby. Podporujú toľko obvodov, koľko je krajov.

Autor: (TERAZ.SK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.11.2020
Len aby sme si neublížili
Na Slovensku stále častejšie počúvame o potrebe modernizácie samosprávy.
viac
03.02.2021
Župy vítajú dobré hodnotenie spolupráce zo strany miestnych samospráv
Z prieskumu ZMOS vyplýva, že takmer tri štvrtiny obcí a miest pozitívne hodnotí svoju komunikáciu so samosprávnymi krajmi pri príprave programového obdobia na obdobie rokov 2021 až 2027 a tvorbe stratégií a partnerstiev, na ktorých bude založené čerpanie nových eurofondov.
viac
07.04.2021
B. Tréger: Mestá a dediny stavili na zdieľané centrá
Branislav Tréger, predseda Združenia miest a obcí Slovenska, chce pre slovenské obce spoločné centrá zdieľaných služieb. V nich vidí hlavný nástroj, ako zmodernizovať verejnú správu na Slovensku.
viac
21.07.2021
SK8 vyzýva na zvolanie komisií pre reformy verejnej správy
Združenie samosprávnych krajov SK8 vyzýva na zvolanie komisií na tému reformy verejnej správy. Považuje ju za podmienku modernizácie, ako aj obnovy Slovenska po pandémii ochorenia COVID-19. Informoval o tom predseda SK8 a predseda Trnavského kraja Jozef Viskupič.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.63 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %