Streda 02.04.2025
Dnes má meniny 
Zita
°C
01.04.2025 10:35

Richard Takáč: Čerpanie eurofondov pre miestne akčné skupiny sa zrýchľuje


Snímka z tlačovej konferencie. (Zdroj: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR)


Čerpanie európskych prostriedkov pre miestne akčné skupiny (MAS) sa zrýchľuje. Uviedol to minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč na tlačovej konferencii za účasti predstaviteľov Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).


Za prvé tri mesiace roka sa podľa Richarda Takáča vyčerpalo viac ako deväť miliónov eur, kým za rok 2024 to bolo vyše 20 miliónov eur. Vyplatenie projektu od podania žiadosti podľa agroministra trvá v súčasnosti asi dva mesiace, kým v období rokov 2020 až 2023 to boli až tri roky.

„Na ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) aj u nás na sekcii, ale hlavne na Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) došlo k neskutočnému zrýchleniu čerpania a vyhodnocovania kontrolovania verejného obstarávania projektov v miestnych akčných skupinách,“ priblížil Richard Takáč.

V roku 2021 sa podľa jeho slov vyčerpalo 90 000 eur, v roku 2022 asi 2,4 milióna eur, v roku 2023 to bolo 7,4 milióna eur. „A v roku 2024, keď už sme my nastavovali veci, sa zrýchlili procesy, to bolo viac ako 20 miliónov eur. Za necelé tri mesiace v tomto roku čerpanie na ‚MAS-kách‘ je momentálne viac ako 9 miliónov eur,“ spresnil minister.

Zdôraznil, že zrýchlenie sa podarilo vďaka navýšeniu personálnych kapacít, zníženiu byrokracie a zefektívneniu mnohých procesov. „Zaviedlo sa aj jednoduchšie vykazovanie jednotlivých výdavkov a veľmi sa napravila komunikácia zamestnancov PPA-čky a ministerstva spolu s jednotlivými MAS-kami, hlavne so starostami, primátormi a dotknutými subjektami, ktoré sa v nich nachádzajú,“ povedal Richard Takáč.

V program Leader je podľa slov generálneho riaditeľa PPA Mareka Čepka aktuálne schválených 2829 projektov v objeme takmer 105 miliónov eur, kontrahovanie je na úrovni 55 %. „Chcel by som vzhľadom na obrovský progres v poslednom období z pohľadu schvaľovania projektov vyzvať všetkých prijímateľov, aby tí, ktorí majú schválené projekty, nám podpisovali zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku, pretože v súčasnosti máme 800 schválených projektov, ale nemáme podpísané zmluvy v objeme za takmer 38 miliónov eur,“ spresnil Marek Čepko.

„Z pohľadu čerpania tohto opatrenia, tak aktuálne sme na úrovni takmer 29 %. Keď sme prišli na ministerstvo, tak čerpanie bolo na úrovni 8 %,“ doplnil generálny riaditeľ PPA. „Myslím si, že to spoločne zvládneme a čerpanie bude naozaj na uspokojujúcej úrovni. Musím však povedať, že nám chýba čas, chýbajú nám tri roky, kedy sa nepracovalo v tejto oblasti, a naozaj na platobnej agentúre nie sme čarodejníci,“ podčiarkol Marek Čepko.

„Obdobie čerpania za roky 2014 až 2020 sa začalo vlastne v roku 2020. Čísla hovoria za všetko, toto obdobie bolo veľmi zle nastavené. Pokiaľ je veľmi zle nastavené, už potom sa veľmi ťažko robia korekcie, ktoré by znamenali, že dnes by sme sa tu postavili a povedali, že bude všetko vyčerpané. Asi nebude,“ doplnil Martin Červenka, prvý podpredseda ZMOS.

Autor: (Zdroj: TASR, ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.08.2021
Žiadame krízový manažment: Doteraz nebol prefinancovaný ani jediný projekt!
Problémom nie je nepripravenosť žiadateľov, ale neúmerná byrokracia! Zo 140 miliónov eur určených na projekty LEADER boli v programovom období 2014-2020 podané žiadosti za 45 miliónov eur.
viac
21.01.2022
Nová stratégia MAS zjednoduší a zrýchli procesy projektových podpôr
Včerajšie pravidelné stretnutie vedenia Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) so zástupcami Miestnych akčných skupín (MAS), Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV SR) a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) zadefinovalo potrebu nových pravidiel fungovania MAS.
viac
25.01.2022
Čerpanie fondov na Slovensku ničí byrokracia
Prístup LEADER, ktorý je v iných krajinách EÚ úspešným programom na rozvoj vidieka, na Slovensku dlhodobo brzdia pretrvávajúce problémy.
viac
02.04.2025
Dni otvorených dverí Miestnych akčných skupín 2025
Národná sieť Miestnych akčných skupín SR pozýva na Dni otvorených dverí Miestnych akčných skupín, ktoré sa od 7. do 11. apríla 2025 uskutočnia vo viacerých slovenských regiónoch.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa