Ilustračná snímkqa, zdroj: ZMOS
Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity (ÚSVRK) pripravuje ďalšiu aktualizáciu sociografických údajov o rómskych komunitách na Slovensku.
Ide o štvrté systematické mapovanie od roku 2004, kedy vznikol prvý Atlas rómskych komunít. Predchádzajúce mapovania boli realizované v rokoch 2013 a 2019.
Cieľom mapovania je získať aktuálne a podrobné informácie o infraštruktúre, vybavenosti a životných podmienkach v obciach s významnejším zastúpením rómskeho obyvateľstva. Zber dát sa realizuje v rámci národného projektu Monitorovanie a hodnotenie inkluzívnych politík zameraných na rómsku populáciu, so zameraním na marginalizované rómske komunity (NP MaHIP I.), ktorý koordinuje ÚSVRK.
Pilotné testovanie nového online systému dotazníkového zisťovania sa uskutočnilo od februára do marca 2025 v siedmich obciach: Šumiac, Petrová, Jarovnice, Kečkovce, Markovce, Markušovce a Spišské Tomášovce. Ich zapojenie prispelo k optimalizácii elektronického nástroja pre zber údajov.
Zber dát sa uskutoční v apríli 2025 a bude prebiehať na úrovni samospráv. Oproti predchádzajúcim mapovaniam bude nový zber realizovaný výlučne online. Systém umožňuje automatizované dopĺňanie údajov a kontrolu logických väzieb medzi odpoveďami, čím sa znižuje riziko chýb a zefektívňuje spracovanie údajov.
V rámci prípravy boli v predchádzajúcom roku do úvodného skríningového zisťovania zapojené všetky obce na Slovensku. Na základe jeho výsledkov bolo identifikovaných viac ako tisíc obcí s relevantnou prítomnosťou rómskej komunity. Tieto obce budú následne vyzvané na vyplnenie online dotazníkov, ktoré podrobne mapujú situáciu v rómskych lokalitách.
Výstupy zo zberu údajov budú slúžiť ako základ pre analytické spracovanie do konca roka 2025. Výsledky budú cenným podkladom pre tvorbu a implementáciu verejných politík a umožnia cielenejšie smerovanie finančných prostriedkov určených na podporu sociálnej inklúzie rómskych komunít.