Ilustračná snímka.
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR predstavilo nový plán krízového manažmentu a 8 pilierov zvýšeného dohľadu nad eurofondami. Podľa rezortu, je veľmi dôležité, aby rezorty a samospráva mali vytvorené zásobníky dobre pripravených projektov.
Podľa rezortu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie za čerpanie v jednotlivých operačných programoch nesú plnú zodpovednosť jednotlivé ministerstvá, ktoré ich spravujú. Preto všetky ministerstvá musia zásadným spôsobom zrýchliť využívanie peňazí z eurofondov, aby tieto prostriedky pomohli v čase krízy pomôcť Slovensku. Lebo čo nestihneme vyčerpať, o to Slovensko nenávratne príde.
Nový plán krízového manažmentu a 8 pilierov zvýšeného dohľadu nad eurofondami:
1. Optimálne rozdeliť čerpanie, aby nezostalo najviac až na rok 2023
2. Akčné plány pri rizikových programoch
3. Vnútorný presun prostriedkov v rámci jednotlivých OP, aby sa nasmerovali do oblastí, kde sa stihnú využiť
4. Sústrediť sa na strategické projekty a pravidelne ich kontrolovať
5. Stanoviť úlohy pre riadiace aj sprostredkovateľské orgány a monitorovať ich plnenie
6. Vytvoriť a dopĺňať zásobník projektov pri rizikových programoch
7. Zaviazať riadiace a sprostredkovateľské orgány k plneniu úloh uznesením vlády
8. Zabezpečiť zazmluvnenie: 90 % alokácie do konca 2021 – 100 % alokácie vrátane REACT-EU do konca 2022
Podľa rezortu je aj veľmi dôležité, aby rezorty a samospráva mali vytvorené zásobníky dobre pripravených projektov. Takisto rezort zdôraznil dohľad nad veľkými strategickými projektami, na ktoré sú určené veľké objemy peňazí a majú problémy s realizáciou. Ako jeden z takýchto strategických projektov spomenul príklad budovania električkovej trate v bratislavskej Petržalke, na ktorý je vyčlenených 95 miliónov eur, no čerpanie peňazí je zatiaľ nula.
Ďalším problémom, na ktorý podpredsedníčka vlády Veronika Remišová upozornila, sú korekcie.
Rezort doteraz prestavil už niekoľko balíkov zjednodušení v oblasti eurofondov. Ide napríklad o zrušenie nadbytočných kontrol verejného obstarávania, zjednodušenie pracovných výkazov, flexibilné zmeny už vyhlásených výziev. Popri zjednodušovaní eurofondov však zostáva prioritou rezortu tiež transparentnosť. Preto v novom zákone prišiel s opatreniami proti konfliktu záujmov, zverejňovať sa budú poradcovia pri jednotlivých projektoch, odporúčania auditov, neúspešní žiadatelia dostanú možnosť odvolať sa proti rozhodnutiu o zastavení konania. V minulosti boli eurofondy synonymom korupcie a svedčia o tom škandály, na ktoré Remišová upozorňovala ako podpredsedníčka vlády.
Správu o stave Európskych štrukturálnych a investičných fondov predloží vicepremiérka v stredu na rokovaní vlády. Šéfov jednotlivých rezortov bude zároveň informovať o odporúčaniach, ktorých prijatie má viesť k lepšiemu čerpaniu eurofondov.
Viac informácií sa dočítate TU