Baktéria Ideonella sakaiensis narúša plasty pomocou dvoch enzýmov. Snímka: (shutterstock.com).
Produkcia plastových obalov neustále rastie a podľa štúdie, ktorá bola začiatkom tohto roka predstavená na Svetovom ekonomickom fóre sa predpokladá, že do roku 2050 stúpne produkcia plastov až štvornásobne.
Veľké množstvo plastových obalov končí najmä v moriach. Zdá sa však, že tomuto celosvetovému ekologickému problému by mohli pomôcť malé, plasty požierajúce baktérie.
Baktériu, ktorú vedci z Univerzity v Kyote pomenovali ako Ideonella sakaiensis, po prvýkrát objavili v okolí zariadenia, ktoré slúži na recykláciu fliaš. Počas päťročného obdobia sa vedcom podarilo zhromaždiť a skúmať vyše 250 vzoriek. Objavená baktéria dokáže narúšať plasty, konkrétne PET plasty (polyetyléntereftaláty), pomocou dvoch enzýmov. Objav môže do budúcna otvárať priestor pre nahradenie súčasnej recyklácie baktériami, ktoré by si s plastom dokázali poradiť.
Už v minulosti sa problematikou rozkladu plastov baktériami zaoberali americkí študenti. Tým sa podarilo v rámci výskumu v dažďovom pralese v Ekvádore objaviť druh huby, ktorá bola schopná živiť sa niektorými druhmi plastov (polyuretánom).
Do roku 2050 by mala produkcia plastov narásť až štvornásobne. Snímka: (shutterstock.com).
Plasty predstavujú pre prírodu veľkú záťaž. Podľa stránky triedime.sk sa jedna PET fľaša vo voľnej prírode môže rozkladať individuálne, a to od 100 až do 1000 rokov. ,,Z 30-tich zozbieraných PET-fliaš by bolo možné vyrobiť jednu fleecovú bundu. Plastový odpad sa však dá využiť aj iným spôsobom, a to napríklad na výrobu záhradných prvkov, odpadkových košov či ako súčasť niektorých protihlukových stien,“ povedala Silvia Nosálová, riaditeľka pre komunikáciu a marketing spoločnosti ENVI - PAK. Triedenie odpadov podľa jednotlivých zberných komodít (plasty, papier, sklo a kovy) je v mnohých krajinách stále nepostačujúce, na Slovensku pripadá na jedného obyvateľa až 321 kg odpadu. Z celkového množstva odpadu však recyklujeme iba 6 %.