Sobota 18.05.2024
Dnes má meniny 
Viola
°C
18.04.2024 10:00

SKZL kritizuje zrušenie zubných benefitov zo dňa na deň


Slovenská komora zubných lekárov (SKZL) - logo


Slovenská komora zubných lekárov (SKZL) považuje za neštandardné zrušenie zubných benefitov v zdravotných poisťovniach zo dňa na deň. Poukazuje na to, že nikto s nimi v tejto veci nekomunikoval. So zmenou podľa nej nebudú spokojní pacienti.


 "Vnímame zrušenie zubných benefitov z dvoch pohľadov. Tým prvým je fakt, že už v roku 2018 od prvého nastavenia benefitov zdravotnou poisťovňou sme vyjadrili negatívny postoj, pretože išlo o ďalší administratívny úkon, ktorý zbytočne zaťažoval a zdržiaval poskytovateľa zubnolekárskej zdravotnej starostlivosti. Tým druhým je však pohľad zo strany pacienta, ktorého tieto finančné benefity motivovali k ošetreniu zubov," uviedla komora v stanovisku, o ktorom informovala Lujza Hanová z komory.

Benefity podľa nej okrem toho motivovali ľudí aj k účasti na preventívnych prehliadkach u zubného aj všeobecného lekára. Skritizovala, že k rušeniu prichádza "v podstate zo dňa na deň". "Či je to ten správny ťah na bránu v zmysle šetrenia pre dofinancovanie zdravotníctva, musí povedať pacient. Ale určite spokojný nebude, keďže termíny zubných ošetrení sú rozplánované počas celého roka a pacient počítal aj s benefitom zo svojej zdravotnej poisťovne," podotkla.         

Komora zároveň poukázala na to, že s ňou pri zavádzaní ani rušení benefitov nikto nekomunikoval. "V prípade zavádzania nových benefitov ponúkame riešenia, vieme nastaviť benefity tak, aby neboli zaťažujúce pre zubných lekárov a boli motivačné pre pacientov. Len je potrebná komunikácia," dodala.         

Poskytovanie zubných benefitov v zdravotných poisťovniach sa od mája zruší. Ministerstvo zdravotníctva SR to odôvodnilo tým, že zubný benefit splnil svoj edukačný účel a je potrebné hľadať nové benefity.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.02.2020
Rozšírené rokovanie Komory miest Združenia miest a obcí Slovenska
Podpredseda ZMOS a predseda Komory miest Štefan Gregor zvolal rozšírené rokovanie Komory miest ZMOS. Na jej rokovanie tak boli pozvaní nielen štatutári miest a mestských častí, ktorí sú členmi Rady ZMOS, ale aj ostatní zástupcovia členských miest a mestských častí.
viac
16.03.2020
Neexistuje dôkaz, že zvieratá môžu ochorieť na COVID-19 alebo ho prenášať
V súčasnosti neexistuje dôkaz o tom, že domáce zvieratá môžu ochorieť, byť zdrojom infekcie alebo zohrávať úlohu pri šírení COVID-19 u ľudí. Komora veterinárnych lekárov (KVL) SR o tom informuje na svojej webovej stránke.
viac
09.10.2020
Trenčianska samospráva získala ocenenie Patrón architektúry
Slovenská komora architektov udelila v rámci architektonickej súťaže CE ZA AR 2020 trenčianskej samospráve cenu Patrón architektúry.
viac
03.09.2022
Zariadenia sociálnych služieb môžu mať vážny problém s personálom
Občianske združenie Komora opatrovateliek Slovenska upozorňuje, že od septembra bude pokračovať odliv pracovníkov, najmä opatrovateliek zo ZSS.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %