Nedeľa 07.06.2020
Dnes má meniny 
Róbert
°C
18.03.2020 09:00

Európske podujatia miest a obcí sa prekladajú


Ilustračná snímka: (int.).


Vzhľadom na súčasnú situáciu vo svete súvisiacu so šírením COVID-19 zrušili viaceré európske orgány a asociácie plánované plenárne zasadnutia a kongresy, na ktorých bola plánovaná účasť aj zástupcov slovenskej miestnej a regionálnej samosprávy.


Kongres miestnych a regionálnych samospráv Rady Európy (CLRAE) zrušil 38. plenárne zasadnutie, ktoré sa malo uskutočniť 17. - 19. marca 2020 v Štrasburgu (Francúzsko). Rozhodnutie Kongresu bolo prijaté s cieľom ochrany zdravia a bezpečnosti členov 47 národných delegácií Kongresu, pozvaných hostí, ďalších účastníkov a samotného sekretariátu, ako s cieľom zamedziť ďalšiemu šíreniu vírusu. Rozhodnutie Kongresu vychádza aj z odporúčaní úradov zdravia v členských krajinách a Svetovej zdravotníckej organizácie a je v súlade s poslaním Rady Európy.

Návrhy uznesení a odporúčaní Kongresu, ktoré mali byť predmetom plenárneho zasadnutia budú predložené na rokovanie Štatutárneho fóra (zložený z predsedov jednotlivých národných delegácií), ktorého zasadnutie sa predpokladá pred letnými prázdninami, pokiaľ to umožní vývoj situácie.  

Voľba dvoch podpredsedov Komory miestnych samospráv a Generálneho tajomníka Kongresu sa uskutoční čoskoro tajným e-hlasovaním.

Viac informácii TU.

Taktiež po uvážlivom zvážení bolo preložené 139. plenárne zasadnutie Európskeho výboru regiónov, ktoré bolo naplánované na 25. - 26. marca 2020 v Bruseli (Belgicko). Výbor pristúpil k tomuto rozhodnutia v záujme podpory prevencie a predchádzaniu ďalšieho šírenia pandémie. Rozhodnutie výboru odráža opatrenia, ktoré už zaviedli mnohé miestne, regionálne i národné orgány v EÚ. 

Nový termín plenárneho zasadnutia bude výbor avizovať hneď ako to umožnia zdravotné, politické a organizačné podmienky.

Viac informácii TU.

Rada európskych obcí a regiónov (CEMR) taktiež pristúpila k preloženiu európskeho Kongresu, ktorý sa koná každé štyri roky. Kongres sa mal uskutočniť 6.-8. mája 2020 v Innsbrucku (Rakúsko).

Neľahké rozhodnutie prijal CEMR spolu s mestom Innsbruck v nadväznosti na rastúce obavy z prepuknutia vírusu COVID-19, ktorý sa už rozšíril do rôznych regiónov sveta, vrátane určitých regiónov Európy a v záujme ochrany zdravia a bezpečnosti účastníkov Kongresu, pozvaných prednášajúcich/hostí a samotnej verejnosti. CEMR spolu s mesto Innsbruck budú zvažovať nový termín Kongresu, ktorý však bude závisieť od vývoja situácie v Európe.

Autor: (ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.11.2016
Rada ZMOS riešila aj skládkovanie a zrušenú výzvu
Pripravovaná novela zákona, ktorá hovorí o tom, že by sa malo čo najmenej odpadov ukladať na skládky a viac separovať, bola jedným z predmetov rokovaní Rady Združenia miesta a obcí Slovenska v Štrbskom Plese, ktorá zasadala 7. a 8. novembra.
viac
13.09.2017
V Liptovskom Mikuláši rokovala Komora obcí ZMOS
V poradí 4. rokovanie Komory obcí Združenia miest a obcí Slovenska sa uskutočnilo 7. septembra v Liptovskom Mikuláši.
viac
22.09.2017
Systém informatizácie by mal na celom Slovensku fungovať do piatich rokov
Princíp jedenkrát a dosť v oblasti informatizácie na úradoch by mal v súčasnosti platiť v Slovenskej republike už v 2100 mestách a obciach. V priebehu ďalších piatich rokov by to malo byť na území celého Slovenska. Uviedol to na tlačovej konferencii ZMOS výkonný podpredseda Milan Muška.
viac
03.04.2019
Odmeňovanie zamestnancov je otázkou reálnych možností samosprávy
ZMOS odmieta cielené útoky na ekonomickú stabilitu samospráv. Je neprijateľné, aby sa vzhľadom na súčasnú ekonomickú situáciu vytváral obraz o tom, že mestá a obce majú tak značný nárast príjmov, že majú platiť výdavky za nové úlohy, ktoré sa v neúnosnej miere presúvajú na ich plecia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.85 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.38 %