Štvrtok 21.10.2021
Dnes má meniny 
Uršuľa
°C
07.12.2020 03:10

Konferencia o budúcnosti Európy sa musí robiť inak


Ilustračná snímka.


Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) adresovalo rezortu zahraničných vecí pripomienky k pripravovanej dlhodobej Konferencii o budúcnosti Európy v Slovenskej republike.


„Pripravovanú diskusiu vnímame ako príležitosť na zvýšenie povedomia o európskych politikách a procesoch medzi miestnymi politikmi, a tým aj občanmi,” uviedol Michal Kaliňák, hovorca ZMOS.

Združeniu sa nepáči, že koncept konferencie pripravuje bez zachovania princípu „zdola nahor“. Cieľovou skupinou projektu sú podľa Kaliňáka občania, preto by mal vychádzať z územného princípu „zdola-nahor“. Navrhovaná koncepcia podľa ZMOS kladie príliš veľký dôraz na spoločensko-politickú úroveň – účasť národnej elity.

„Združenie je presvedčené, že začať by sa malo od územnej samosprávy, mimovládneho/občianskeho sektora, akademickej a podnikateľskej obce za účasti národných a európskych predstaviteľov,” zdôraznil Kaliňák.      

ZMOS preto žiada ministerstvo, aby zapojilo do pripravovaných diskusií členov slovenskej delegácie v Európskom výbore regiónov. Ten je poradným orgánom európskych inštitúcií. Členmi Európskeho výboru regiónov sú volení predstavitelia z miestnej a územnej samosprávy, ktorí obhajujú záujmy miest, obcí a regiónov na európskej úrovni.      

Konferencia o budúcnosti Európy mala pôvodne odštartovať v Deň Európy 9. mája tohto roku v Dubrovníku, čo znemožnila koronakríza. Podujatie, ktoré potrvá dva roky, má do diskusií o budúcom smerovaní Európy zapojiť európske a štátne inštitúcie, parlamenty, mimovládne organizácie a občanov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.07.2017
Envirorezort a ZMOS optimalizujú výšku poplatkov za skládkovanie
„Prezradiť definitívnu výšku pripravovaného zvýšenia poplatkov za skládkovanie komunálnych odpadov je v tejto chvíli predčasné,“ konštatoval pre Obecné noviny Tomáš Ferenčák, hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP).
viac
31.01.2020
Mestá a obce budú zapojené do projektu Konferencia o budúcnosti Európy
Konferencia o budúcnosti EÚ bude v praxi prebiehať formou série diskusií s občanmi a bude sa vyhodnocovať v dvojročných intervaloch počas prebiehajúceho 5-ročného volebného obdobia.
viac
18.03.2020
Európske podujatia miest a obcí sa prekladajú
Vzhľadom na súčasnú situáciu vo svete súvisiacu so šírením COVID-19 zrušili viaceré európske orgány a asociácie plánované plenárne zasadnutia a kongresy, na ktorých bola plánovaná účasť aj zástupcov slovenskej miestnej a regionálnej samosprávy.
viac
29.12.2020
J. Hlinka: Čerpáme skúsenosti iných samospráv z EÚ
Jeden z najväčších míľnikov pre samosprávu na Slovensku bolo prijatie ustanovení Európskej charty miestnej samosprávy, hovorí jeden z najdlhšie slúžiacich starostov na Slovensku, Jaroslav Hlinka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.58 %