Ilustračná snímka: (tasr).
Slovenská lesnícka komora so znepokojením pozoruje sociálne dopady uplatňovania novely zákona o ochrane prírody a krajiny na vidiecke obyvateľstvo najmä v horských a podhorských oblastiach Slovenska.
Zákazy a obmedzenia v stanoviskách organizácií Štátnej ochrany prírody SR a rozhodnutiach štátnej správy životného prostredia spôsobujú, že ľudia žijúci na vidieku a pracujúci v lese prichádzajú o pracovné príležitosti a odchádzajú za prácou do zahraničia. Slovenská lesnícka komora dôrazne odmieta takýto vývoj, v ktorom sa slovenský vidiek postupne stáva skanzenom.
Jeden príklad za všetky
Štátne lesy TANAP-u dostali v minulom roku niekoľko desiatok rozhodnutí, v ktorých im Okresný úrad, odbor starostlivosti o životné prostredie v Poprade zakazuje na základe stanovísk Štátnej ochrany prírody SR spracovávať náhodnú ťažbu v lesných porastoch lesných celkov Podspády, Tatranská Javorina, Tatranské Matliare, Podbanské, Štrbská Pleso, Vyšné Hágy a Smokovce na území ktorých platí 3. a 4. stupeň územnej ochrany podľa zákona o ochrane prírody a krajiny z dôvodu, že vykonaním náhodnej ťažby v týchto lesných porastoch hrozí negatívne ovplyvnenie predmetu ochrany dotknutých chránených území.
V Chránenom vtáčom území Tatry tak v nasledujúcich rokoch nemôže prebiehať spracovanie kalamitného dreva v čase od 1. marca do 31. augusta kvôli údajnému hniezdnemu obdobiu vtákov napriek tomu, že ani obhospodarovateľovi lesov, ani správnemu orgánu nebola Štátnou ochranou prírody SR poskytnutá žiadna oficiálna identifikácia chránených druhov a biotopov v teréne. Zákazom spracovania kalamity dôjde nielen k ďalšiemu nekontrolovanému šíreniu podkôrneho hmyzu do zdravých porastov, ktoré v dôsledku napadnutia lykožrútmi odumrú, ale svoju prácu nebude môcť vykonávať v tomto období napríklad len na Ochrannom obvode Tatranská Javorina 12 pracovných skupín, teda približne 50 živnostníkov – pilčíkov, kočišov a operátorov, ktorí sú živiteľmi rodín. Len v obci Lendak najmä kvôli ochranárskym obmedzeniam podľa slov miestnych ľudí doteraz predalo kone a traktory viac ako 200 živnostníkov a odišlo za prácou do zahraničia.
A to všetko z dôvodu nielen neodôvodneného, ale podľa poznatkov miestnych lesníkov, ktorí najlepšie poznajú prírodné podmienky v lesných porastoch, aj nezmyselného zákazu spracovania kalamity kvôli hniezdeniu vtákov, ktorým doteraz táto činnosť v lesných porastoch neprekážala a v hniezdení ich nijako neobmedzovala. Cieľom je pravdepodobne za každú cenu dosiahnuť rozšírenie území s obmedzením vykonávania nevyhnutnej starostlivosti o les a opatrení v lesných ekosystémoch pri súčasnom rozširovaní území s úplným zákazom spracovania kalamít, čoho nevyhnutným následkom budú nielen sociálne dopady na región ale v krátkom čase aj zrýchlený rozpad lesných ekosystémov, zhoršenie stavu biotopov, a nevyčísliteľné škody na životnom prostredí a obrovské požiarne ohrozenie .
Slovenská lesnícka komora preto bude naliehať na kompetentné orgány, aby sa vážne zaoberali dopadom ochranárskych opatrení na život ľudí na slovenskom vidieku a prijali opatrenia, ktoré zabezpečia rozvoj, nie útlm v mestečkách a obciach na Slovensku.