Štvrtok 28.09.2023
Dnes má meniny 
Václav
°C
27.01.2017 07:15

Stredoškoláci spoznajú návštevou Osvienčimu tragédiu holokaustu


Snímka zdroj: (bsk).


Pri príležitosti 72. výročia oslobodenia vyhladzovacieho tábora v poľskom Osvienčime predstavil predseda BSK program Pamätajte!, ktorý je určený študentom stredných škôl.


Už v pondelok sa stredoškoláci pôjdu pozrieť priamo na miesto, kde pre zhubnú ideológiu nacizmu prišlo o život viac ako milión ľudí.

„Mnoho ľudí rozpráva o zápase s extrémizmom, ale málo sa koná. Tak sme si dovolili zareagovať veľmi promptne a veľmi rýchlo. V pondelok v rámci našich aktivít vypravuje bratislavská župa prvý autobus do Osvienčimu so žiakmi z našich škôl. Je to projekt v ktorom budeme pokračovať počas celého školského roku. To čo nás k tomu primälo je praktická skúsenosť, ktorú chceme dožičiť študentom. Aby o témach, o ktorých diskutujú, o extrémizme, fašizme, o našej histórii, mali aj priamy kontakt s touto nešťastnou časťou našej histórie. Aby sa tí, ktorí popierajú, že holokaust existoval, mohli presvedčiť, že niečo podobného má svoje jasné dôkazy. Berieme tam so sebou aj učiteľov histórie zo stredných škôl, aby sa o tejto tragédii dozvedeli aj tí, ktorí tam nebudú. Berieme tam renomovaného človeka z Múzea holokaustu v Seredi. To znamená že človeka, ktorý sa priamo touto históriou zapodieva. My máme tento boj proti extrémizmu vo viacerých líniách,“ povedal Pavol Frešo, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

Bratislavský samosprávny kraj pokračuje v boji proti extrémizmu a už v pondelok pôjdu na exkurziu do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime prví stredoškolskí študenti.  Keďže cieľom je, aby dostávali informácie už počas cesty, so študentmi pôjde Matej Beránek z Múzea holokaustu v Seredi. Ten im ponúkne výklad dejín v súvislostiach a nie iba ako učebnú látku.

Bratislavský samosprávny kraj už v decembri 2016 predstavil projekt Natálka – projekt proti extrémizmu, na ktorom sa spolupodieľa Slovenské národné divadlo a OZ Living Memory. Toto predstavenie vychádza zo skutočnej udalosti, keď extrémisti v Českej republike vhodili zápalné fľaše do domu rómskej rodiny a vážne zranili dvojročnú Natálku. Súčasťou predstavenia je aj diskusia so študentmi. Už 6. februára sa tak s príbehom ľudskej nenávisti ale aj odvahy, stretnú študenti pezinského Gymnázia, 13. 2. Študenti gymnázia na Pankúchovej v Bratislave, 6. marca zavíta predstavenie do Bratislavy na SPŠ Strojnícku na Fajnorovom nábreží a 13. marca na SOŠ na Ivanskej ceste v Bratislave.

Návšteva vyhladzovacieho tábora Osvienčim je teda ďalšou župnou aktivitou v boji proti extrémizmu. V procese príprav je aj ďalší projekt pre stredné školy „Cesty svedomia národa“. Tie by mali zahŕňať návštevu Múzea holokaustu v Seredi či návštevu obcí Ostrý Grúň a Kľak, kde fašisti 21. januára  1945 zavraždili 148 nevinných obyvateľov, prevažne detí, žien a starcov, a obe obce vypálili.

 

Autor: (Lucia FORMAN, hovorkyňa BSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.07.2017
Rezort vnútra chystá opatrenia na systematický boj proti extrémizmu
Ministerstvo vnútra (MV) SR plánuje do roku 2023 znížiť negatívne vplyvy radikalizovaných a extrémistických skupín v spoločnosti. Rovnako mieni znížiť počet zistených priestupkov a trestných činov súvisiacich s radikalizmom a extrémizmom. To by chcelo stihnúť do roku 2021.
viac
20.03.2019
Župa predstavila boj proti komárom
Bratislavský samosprávny kraj včera 19. marca predstavil dokument „Monitoring potenciálnych liahnisk komárov v BSK“. Ten poukazuje na možné liahniska komárov a teda priamo na miesta, kde treba s hmyzom bojovať už v štádiu lariev.
viac
13.06.2020
Bezplatné letné IT tábory pre deti II. stupňa ZŠ
Počas prázdnin sa deti môžu stať konštruktérmi robotov, ale aj výskumníkmi počasia pri dobrovoľnom rozvíjaní zručností v informatike, fyzike či chémií v rámci bezplatných letných táborov realizovaných z národného projektu IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie.
viac
28.05.2021
Župa spúšťa rekonštrukciu Kaštieľa v Čunove. Vznikne tam Ekocentrum
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) sa po fázach príprav púšťa do komplexnej rekonštrukcie Národnej kultúrnej pamiatky Kaštieľa v Čunove. Rozdelená bude do viacerých fáz a na ich konci sa toto miesto premení na Ekocentrum pre širokú verejnosť každej vekovej kategórie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %