Piatok 10.07.2020
Dnes má meniny 
Amália
°C
28.05.2020 08:10

Staré Mesto očakáva výpadok na daniach viac ako 1,9 mil. eur


Ilustračná snímka.


Bratislavské Staré Mesto očakáva v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu výpadok na výnosoch z daní vo výške viac ako 1,9 milióna eur. Týka sa to dane z príjmov fyzických osôb, dane za užívanie verejného priestranstva i dane z nehnuteľnosti.


Výpadok tiež očakáva v nedaňových príjmoch. Ide zatiaľ o odhad, celková suma môže byť aj vyššia.

„Bude to závisieť od toho, ako sa budú vyvíjať príjmy, na čo budeme musieť reflektovať. Toto je, v podstate, pesimistický odhad, ale môže sa stať, že výpadky budú vyššie,” uviedol Martin Mlýnek, zástupca prednostu staromestského miestneho úradu.

Konkrétnejšie čísla, teda reálnejšie výpadky by mohli byť predložené na júnové rokovanie miestneho zastupiteľstva. Vtedy by sa mali poslanci zaoberať zmenou rozpočtu mestskej časti súvisiacu s koronakrízou. Poslanecký zbor bude zároveň schvaľovať spôsob sanácie rozpočtových výpadkov, úspory hľadá miestny úrad vo všetkých výdavkových kapitolách rozpočtu. „Ak nastane optimistická situácia, že ekonomika nebude až tak hlboko zasiahnutá tým všetkým, čo bolo vykonané, potom by sa možno niektoré výdavky v kapitolách, ktoré navrhneme znížiť, zvýšime,” poznamenal Mlýnek.

Okrem hľadania úspor, znižovanie niektorých výdavkov či presunov financií v rámci rozpočtových kapitol sa uvažuje aj nad čerpaním návratných finančných výpomocí. V hre je napríklad krátkodobý kontokorentný úver či investičný úver.

Ak by mestská časť čerpala kontokorentný úver, bolo by to len na časové vykrytie výpadkov príjmov, teda na vyrovnanie časového rozdielu medzi výdavkami mestskej časti a pripísaní výnosov z rôznych daní. „Môže byť nesúlad medzi vyrubením dane a kedy bude reálne zaplatená. Je vysoko pravdepodobné, že si občania rozdelia svoje daňové povinnosti. Majú napríklad možnosť rozdeliť si daň z nehnuteľností na splátky,” priblížil Mlýnek.

Investičný úver by mal zasa slúžiť na financovanie investičných výdavkov. Cieľom čerpania tohto úveru je refinancovať náklady spojené s dostavbou Zariadenia opatrovateľskej služby (ZOS) Dobšinského v roku 2020. „Tak, aby pôvodne alokované zdroje z rezervného fondu a fondu rozvoja bývania boli k dispozícii ako rezerva na iné kapitálové výdavky, prípadne na krytie deficitného hospodárenia bežného rozpočtu,” uvádza sa v materiáli o návrhu rozpočtových opatrení, ktorý poslanci zobrali v utorok na vedomie.

Ďalším zdrojom príjmov by mohol byť odpredaj majetku. Návrh by sa mal týkať majetku, ktorý je s vysokým investičným deficitom, na ktorého obnovu nemá mestská časť zdroje, respektíve nie je ochota do neho investovať alebo taký majetok, ktorý nepredstavuje prioritný majetok z hľadiska funkcií a kompetencií mestskej časti. „Momentálne je ambícia identifikovať taký, na ktorom je mestská časť stratová,” podotkol Mlýnek. Audit majetku by mohol byť spracovaný a predložený poslancom v septembri, respektíve do konca roka.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.04.2017
Mesto Martin hospodárilo v roku 2016 s prebytkovým rozpočtom
Mesto Martin hospodárilo podľa záverečného účtu v roku 2016 s prebytkovým rozpočtom vo výške zhruba 4 milióny eur. Záverečný účet mesta Martin schválili na dnešnom (24. 4.) rokovaní poslanci Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Martine.
viac
11.04.2020
Vranov nad Topľou očakáva stratu 1,8 až 2,5 milióna eur
V súvislosti s ekonomickými dosahmi pandémie nového koronavírusu očakáva mesto Vranov nad Topľou výpadok svojich príjmov z podielových daní v sume približne 1,8 milióna eur.
viac
17.04.2020
Mesto Svidník pre epidémiu koronavírusu plánuje prehodnotiť investície
Mesto Svidník v súvislosti s epidémiou nového koronavírusu očakáva výpadok v príjmoch približne 300 000 eur až 1,3 milióna eur.
viac
29.05.2020
ŽSK očakáva v tomto roku pokles daňových príjmov v objeme 6,3 milióna eur
Poslanci Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) schválili v pondelok (25. 5.) na online zasadnutí prvú úpravu rozpočtu na rok 2020, ktorá reflektuje očakávaný pokles daňových príjmov v objeme 6,3 milióna eur. Informovala o tom hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %