Štvrtok 25.07.2024
Dnes má meniny 
Jakub, Timur
°C
19.06.2024 02:40

O najlepšie tradičné jedlo zabojujú halušky, pirohy i paprčkový paprikáš


Ilustračný výrez plagátu


Novootvorený zrekonštruovaný amfiteáter Révkert vo Vlčanoch v okrese Šaľa otvorí svoje brány v sobotu 22. júna pre návštevníkov folklórnych slávností.


Prvý ročník podujatia prinesie celodenné folklórne vystúpenia, jánske ohne, výstavu čepcov, ukážky paličkovanej čipky, tvorivé detské dielne či súťaž vo varení tradičných jedál, informovala Hana Košťaliková z Domu Matice slovenskej v Nitre, ktorý je jedným z hlavných organizátorov slávností.        

V programe folklórnych slávností sa predstaví vyše 150 účinkujúcich. Podujatie odštartuje súťaž vo varení tradičných slovenských jedál. Okrem klasických bryndzových halušiek, pirohov či gulášu zabojuje o prvé miesto zabíjačková špecialita paprčkový paprikáš. V celodennom kultúrnom programe sa predstavia aj deti a mládež z okolia i z domácej materskej a základnej školy.        

Pestré pásma folklórnych skupín a súborov sú výberom z okolitého regiónu, mnohé z nich sú nositeľmi viacerých ocenení, skonštatovala Košťaliková. Predstavia sa Matičiarik z Nových Zámkov, Jatovčanka, Tiptopáčik zo Šale, Dolinka, Dolina a ľudová hudba Máňanská muzička z Mane, Važina zo Šoporne či Drienka s gajdošmi z Veľkého Zálužia.        

Tradičné remeslo zastúpené ručným šitím čepcov predstaví zbierka Alexandry Stankovej. Možnosť vyskúšať si techniku paličkovanej čipky ponúkne dielňa Dagmar Bačinskej. Počas celého dňa bude pre deti dostupná aj kreatívna ľudová výtvarná dielňa. O zábavu do neskorých nočných hodín sa postará zapaľovanie jánskych ohňov s folklórnym súborom Šaľan a hudobná veselica s Furmanmi z Nitry.

 

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.10.2016
Tribečské múzeum pripravilo Mandaly úrody
Netradičné prezentačné podujatie Mandaly úrody pripravilo Tribečské múzeum v Topoľčanoch. Je spojené s tvorivou dielňou a približuje význam kultúrnych rastlín slúžiacich ako zdroj výživy ľudí a zvierat alebo surovina pre spracovateľský priemysel.
viac
05.06.2017
Prípravy na 52. ročník Folklórnych slávností pod Poľanou vrcholia
Najnavštevovanejšie kultúrne podujatie Podpoľania, 52. ročník Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve sa blíži, mesto dolaďuje organizačné prípravy. Festival sa rozozvučí v Detve od štvrtku 6. júla v Dome kultúry A. Sládkoviča a od piatku 7. do nedele 9. júla 2017 v areáli prírodného amfiteátra.
viac
07.03.2018
Rudník privíta 12. ročník výstavy Nevšedné podoby prútia
Medzinárodné stretnutie košikárov, ktoré organizuje obec Rudník v okrese Myjava spoločne s Centrom tradičnej kultúry (CTK) a Česko-slovenským zväzom košikárov, sa uskutoční 17. marca.
viac
14.02.2020
Výstava drevorezieb priblíži tvorbu novobanských rezbárov
V Pohronskom múzeu v Novej Bani dajú v najbližších týždňoch priestor dielam novobanských rezbárov druhej polovice 20. storočia. Výstava drevorezieb predstaví verejnosti od 14. februára do konca apríla tvorbu Štefana Trnku, Júliusa Katinu, Ladislava Polca a Jozefa Vozára.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %