Ilustračná snímka (TASR)
Poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) vyzývajú ministra životného prostredia SR, aby sa bezodkladne zaoberal situáciou s takzvanými gudrónovými jamami v obci Predajná na Horehroní. Avizujú, že na skládkach s toxickým odpadom sa už mesiace nevykonáva technicko-bezpečnostný dohľad.
Otvorenú výzvu ministrovi krajskí poslanci schválili na septembrovom zasadnutí Zastupiteľstva BBSK.
Gudrónové jamy nad obcou Predajná predstavujú environmentálne riziko už niekoľko desaťročí, keďže ide o otvorené nádrže, hrozba sa zvyšuje v období silných či prívalových dažďov. "Umelo vytvorené hrádze majú konštrukciu, ktorej zloženie nezaručuje ich trvalú pevnosť a s prebytkovou kontaminovanou vodou je mimoriadne problematické narábať," konštatuje sa v dôvodovej správe predloženej na krajské zastupiteľstvo.
Na skládkach toxického odpadu v Predajnej sa vlani realizoval geologický prieskum, v decembri i geologické merania vo vrtoch. Informácie o výsledkoch nie sú podľa poslancov BBSK známe. "Tiež je možné podotknúť, že od januára 2024 sa na skládkach nevykonáva technicko-bezpečnostný dohľad, pričom nie je úplne zrejmé, či sú jamy vodnými stavbami," uviedli predkladatelia návrhu. Doplnili tiež, že v minulosti už bolo viackrát vyhlásené i verejné obstarávanie na likvidáciu gudrónových jám, naposledy ešte v decembri 2018.
Poslanci BBSK v otvorenej výzve žiadajú ministra životného prostredia, aby sa likvidáciou environmentálnych záťaží v Predajnej zaoberal bez zbytočného odkladu a pomohol tým zabrániť vzniku ďalších škôd na životnom prostredí a zdraví obyvateľstva. Envirorezort na otázky TASR v súvislosti s otvorenou výzvou neodpovedal.
Gudrónové jamy v Predajnej vznikli uskladnením toxických látok z výroby olejov v Petrocheme Dubová v 60. a 70. rokoch 20. storočia. V roku 2022 envirorezort realizoval odčerpanie takmer 800.000 litrov vody z nádrží, ktorá bola následne chemicky vyčistená. Okrem Predajnej sa ďalšie dve skládky gudrónov nachádzajú i v areáli bývalej rafinérie v obci Nemecká.