Ilustračná snímka, zdroj: indexnoslus.sk
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR symbolicky na Sviatok práce 1. mája predstavilo novú etapu podpory mladých ľudí pri ich vstupe na pracovný trh.
Pokračovanie projektu Právo na prvé zamestnanie, ktorý doteraz pomohol zamestnať 1830 ľudí, sa bude realizovať pod názvom Právo na prvé zamestnanie II. Tentoraz už nie zo štátneho rozpočtu, ale prostredníctvom Európskeho sociálneho fondu plus (ESF+) v rámci národného projektu Finančné stimuly pre zamestnanosť.
Podstatou iniciatívy je finančná podpora zamestnávateľov, ktorí prijmú mladých ľudí do 30 rokov bez predchádzajúcej výraznej pracovnej histórie. Opatrenie je zacielené na osoby, ktoré sú aspoň mesiac evidované na úrade práce (v prípade absolventov vysokých škôl minimálne tri mesiace) a v predchádzajúcom období nepracovali súvisle viac ako šesť mesiacov. Takýto zamestnávateľ získa príspevok až do výšky 80 % celkovej ceny práce – maximálne 1010 eur mesačne – a zároveň aj finančný príspevok na tzv. mentora, ktorý bude nového zamestnanca zapracúvať počas prvých 2 až 3 mesiacov. Celková dĺžka podpory trvá 9 mesiacov, pričom projekt predpokladá následnú minimálne 4- až 6-mesačnú udržateľnosť pracovného miesta.
Táto iniciatíva je súčasťou širšieho súboru aktívnych opatrení na trhu práce, ktoré rezort realizuje aj cez projekty ako Zručnosti pre trh práce. Vďaka nim sa podarilo za uplynulé obdobie vytvoriť 10 000 nových pracovných miest, zachovať ďalších 35 000 a pripraviť na trh práce viac ako 70 000 osôb.
Z pohľadu územnej samosprávy predstavuje iniciatíva významný nástroj na podporu zamestnanosti a udržanie mladých ľudí v regióne, najmä v menej rozvinutých oblastiach. Obce môžu aktívne prispieť k jej úspechu tým, že budú spolupracovať s miestnymi zamestnávateľmi a sociálnymi podnikmi, sprostredkúvať informácie a motivovať mladých obyvateľov k zapojeniu sa do projektu.
Popri tejto novinke pokračuje rezort práce aj v ďalších významných opatreniach. Od roku 2026 vzrastie minimálna mzda na 915 eur, čo bude predstavovať 60 % priemernej mzdy z roku 2024. Ide o dohodu so sociálnymi partnermi, ktorá má ambíciu pozitívne ovplyvniť vývoj miezd a znížiť podiel zamestnancov poberajúcich minimálnu mzdu.
Zároveň pokračuje aj príprava legislatívneho rámca k projektu Práca namiesto dávok, ktorý zavádza princíp podmienenej podpory – osoba schopná pracovať, ktorá opakovane odmietne ponúkané zamestnanie, stratí nárok na dávku v hmotnej núdzi. Opatrenie sa nebude vzťahovať na ľudí, ktorí preukázateľne nemôžu pracovať zo zdravotných alebo iných objektívnych dôvodov.
Ministerstvo práce bude aj naďalej priebežne monitorovať vývoj zamestnanosti a reagovať na prípadné problémy s cieľom udržať priaznivý vývoj na trhu práce. Pre obce a mestá ostáva kľúčovou úlohou identifikovať možnosti prepojenia týchto opatrení s miestnym rozvojom a podporiť tak aktívnu participáciu obyvateľstva.