Utorok 09.08.2022
Dnes má meniny 
Ľubomíra
°C
04.08.2022 04:15

Mincovňa Kremnica vydá emisiu zberateľských mincí


Snímka zdroj: (zahori.sk).


Emisiu striebornej zberateľskej mince v hodnote 10 eur, ktorú vydáva Mincovňa Kremnica pri príležitosti 650. výročia povýšenia Skalice na slobodné kráľovské mesto, predstavia v pondelok 8. augusta o 14.00 h v priestoroch Domu kultúry v Skalici. Informovalo o tom mesto na webovej stránke.


Výtvarný návrh striebornej zberateľskej euromince vzišiel z verejnej anonymnej súťaže, ktorú vyhlásila Národná banka Slovenska. Do súťaže predložili deväť výtvarných návrhov od deviatich autorov. Komisia na posudzovanie výtvarných návrhov pamätných mincí a zberateľských mincí udelila prvú cenu a realizáciu výtvarnému návrhu autora Petra Valacha.

Averz výtvarného návrhu je komponovaný z dvoch motívov, ktoré priamo súvisia s udelením mestských privilégií mestu Skalica. "Po celej ploche mincového návrhu sa rozprestiera výsek autografu gotickej listiny z roku 1439, ktorou kráľ Albrecht I. potvrdzuje Skalici staršie výsady mesta. Fragment textu dominuje ľavej polovici mincového poľa. Vpravo je architektúra rotundy, ktorá okrem sakrálnej funkcie tvorila aj organickú súčasť mestského opevnenia, navrchu s pozorovateľňou," informovala Národná banka Slovenska.

Reverzu dominuje silueta mesta zahŕňajúca všetky jeho dôležité architektonické dominanty. Zároveň zobrazuje aj mestský fortifikačný systém, ktorý panovník požadoval na splnenie podmienky slobodného kráľovského mesta zo strany jeho obyvateľov. V pravej dolnej časti je vložený historický mestský erb Skalice.

Pamätná minca bude emitovaná v náklade 9150 euromincí, z toho 6450 mincí bude vo vyššej kvalite.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.05.2018
Kremnické múzeá sa spoja, spoločne oslávia Noc múzeí a galérií
Kremnické múzeá a expozície sa v tomto roku opäť spoja, aby svoje brány otvorili pre návštevníkov v netradičnom večernom čase počas Noci múzeí a galérií.
viac
18.10.2018
V Hanušovskom archeoparku si vyrazíte vlastnú mincu
Návštevníci archeoparku môžu už tento piatok spoznať najstaršie platidlá. Počas podujatia pod názvom Zaplať za všetko vlastnou mincou uvidia ukážky celého procesu výroby mincí.
viac
02.03.2020
Na výročie narodenie A. Sládkoviča vydajú euromincu i známku
Inauguráciu striebornej zberateľskej euromince a poštovej známky s portrétom básnika Andreja Sládkoviča pripravujú v deň 200. výročia jeho narodenia v jeho rodisku - Krupine.
viac
22.06.2022
V Múzeu kysuckej dediny predstavia euromincu Chránená krajinná oblasť Kysuce
V Múzeu kysuckej dediny v Novej Bystrici – Vychylovke uvedú v stredu (22. 6.) do života zberateľskú euromincu Chránená krajinná oblasť (CHKO) Kysuce v nominálnej hodnote 20 eur. Podľa hovorkyne Kysuckého múzea v Čadci Miroslavy Jančulovej sa začne od 13.00 h prvý deň jej predaja.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %