Sobota 18.05.2024
Dnes má meniny 
Viola
°C
04.04.2024 07:55

Odpadový podnik Liptov pripravujú na spustenie skúšobnej prevádzky


Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk - Hana Štefánková


Mechanicko-biologickú úpravu odpadov bude Liptovský Hrádok od januára budúceho roka zabezpečovať cez Odpadový podnik Liptov. Mesto ho založilo v spolupráci s obchodnou spoločnosťou so sídlom v Liptovskom Mikuláši. Aktuálne sa pripravujú na spustenie skúšobnej prevádzky.


 Pre TASR to povedal primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger.   "Práce sú v plnom prúde, máme prípojky, plochy na hygienizáciu, elektromotory, v tomto období sa bude dovážať technológia. Následne chceme spustiť skúšobnú prevádzku. V rámci mechanicko-biologickej úpravy budeme robiť merania. Tak, aby sme od januára robili takú úpravu, ktorá je zákonom predpísaná," priblížil primátor. Väčšinovým spoločníkom je mesto, 40 percent vlastní obchodná spoločnosť.         

Primátor zdôraznil, že odpadové hospodárstvo v Liptovskom Hrádku sa v ostatných rokoch veľmi zlepšilo. Mesto za minulý rok dosiahlo úroveň vytriedenia komunálnych odpadov 50,74 percenta.         

Mesto má odpadové hospodárstvo vo vlastných rukách. Je majiteľom skládky, má vlastné zberové vozidlá, ktoré zbierajú odpad aj pre viaceré okolité obce. Na skládke tuhého komunálneho odpadu Žadovica na jeseň minulého roka spustili prvú etapu uzatvorenia a rekultivácie. Stavebné práce už sú hotové, na jar vysejú trávu. Podľa Trégera to stálo zhruba 700.000 eur. Dodal, že momentálne je na skládke otvorená tretia kazeta, kde je rezerva okolo 80.000 ton. Okrem toho má mesto možnosť dobudovať štvrtú kazetu, kde je vydané stavebné povolenie.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.06.2016
Stovky motorkárov z celého sveta zavítajú do Liptovského Mikuláša
Liptovský Mikuláš sa v týchto dňoch stáva dejiskom svetového stretnutia mototuristov. Akcia s názvom FIM Rally 2016 sa na Slovensku uskutoční po prvý raz. Hlavnému programu budú venované dni od 29. júna do 1. júla v Liptovskom Mikuláši.
viac
04.10.2018
Nový retailový park vytvoril na Liptove stovku pracovných miest
Nová retailová zóna v Liptovskom Mikuláši, ktorú uplynulý víkend otvorila spoločnosť Soravia, vytvorila na severe Slovenska stovku pracovných miest. Celková investícia sa vyšplhala na sumu 22 miliónov eur.
viac
19.03.2019
Mesto bude prevádzkovať verejné toalety
Na prízemí budovy Mestského úradu (MsÚ) v Liptovskom Hrádku zriadia verejné toalety. Prevádzkovateľom bude mesto.
viac
25.10.2021
Liptovský Hrádok: Cieľom je cyklochodník medzi dvoma mestami
Združenie obcí – Cyklodoprava Horný Liptov. Taký je oficiálny názov združenia obcí, ktorého cieľom bude realizácia a podpora cyklodopravy a cykloturistiky. Výsledkom by malo byť prepojenie Liptovského Mikuláša s Liptovským Hrádkom cyklochodníkom, ktorý by prechádzal aj cez katastre piatich obcí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %