Sobota 18.05.2024
Dnes má meniny 
Viola
°C
28.03.2024 10:55

Petržalka pokračuje vo výsadbe, ale aj odstraňovaní inváznych drevín


Ilustračná snímka (TASR)


Bratislavská Petržalka nadväzuje na jesennú výsadbu stromov a krov, počas jarnej výsadby pribudlo na jej území niekoľko desiatok listnatých a ihličnatých drevín. Dôraz pri výsadbe kladie na rozmanitosť drevín. Mestská časť sa zároveň zbavuje škodlivých, invazívnych drevín.


"Medzi vysadenými drevinami sa nachádzajú pôvodné druhy drevín a rôzne kultivary, ktoré lepšie znášajú klimatické zmeny a mestské prostredie," približuje vedúci referátu životného prostredia miestneho úradu Adrián Ševeček.         

Najpočetnejšiu skupinu novovysadených drevín tvoria javory, lipy, ambrovníky, jarabiny, jasene a smreky, ako aj okrasné dreviny a kry, napríklad višne, čerešne, vavrínovec či ginko.         

Podľa samosprávy aktuálne rezonujú negatívne reakcie obyvateľov na výrub niektorých označených drevín, ktoré boli zrezané na peň. Upozorňuje však, že ide o invázne druhy stromov, najmä pajasene, ktoré je povinná zo zákona pravidelne odstraňovať, aby sa zamedzilo ich šíreniu. Náhradnú výsadbu za invázne druhy drevín zákon neprikazuje.         

"Pajasene vylučujú do pôdy koreňmi alelopatické látky, ktoré bránia rastu iných, pôvodných, druhov drevín. Vytvárajú veľké množstvo koreňových výmladkov, z ktorých vyrastú nové jedince," približuje Ševeček.         

Pre rýchle rozmnožovanie týchto nepôvodných druhov mestská časť zamedzuje ich rastu tzv. chemickou injektážou. Keďže dreviny po tomto zásahu rýchlo vyschnú, ohrozujú zdravie a život, je potrebné ich vypíliť. Po nainjektovaní pňa sa sleduje, či sa v jeho okolí tvoria nové výmladky. Ak áno, musí sa opakovane nainjektovať, čo môže celý proces predĺžiť na viac rokov. Po zastavení tvorby výmladkov a vyschnutí pňa je možné ho úplne vyfrézovať.         

V mestskej časti sa nachádza celkovo 2890 kusov inváznych drevín, približne 815 z nich tvoria pajasene žliazkaté. Od začiatku roka sa ich podarilo zrezať na peň 74, a to v lokalitách Dvory a Lúky, pokračovať sa bude aj v Hájoch.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.03.2018
Chcete zlepšiť svoje prostredie? Využite grant.
Petržalská samospráva podporuje aktívnych. V prípade, ak máte záujem pomôcť zlepšiť životné prostredie vo svojom okolí, máte šancu do 30. 4. 2018 požiadať o grant vo výške od 2 001 do 4 000 eur.
viac
13.04.2021
Petržalka opäť pristúpi na niektorých plochách k šetrnejšej kosbe
Bratislavská Petržalka pristúpi aj tento rok k šetrnejšiemu koseniu a na niektorých plochách zníži intenzitu kosenia. Dôvodom je prirodzená podpora pre opeľovače, ako aj zachytenie a vsakovanie zrážkovej vody.
viac
30.06.2021
Bratislava odstráni vyše 300 inváznych drevín, v týchto dňoch prebieha injektáž
Mesto Bratislava tento rok odstráni 116 dospelých a 210 mladých inváznych drevín. V týchto dňoch prebieha injektáž stromov, ktorá má zabezpečiť, že invázna drevina odumrie a na jej mieste nevyrastie nová.
viac
12.08.2023
V Petržalke je takmer 3000 inváznych drevín, postupne ich odstraňujú
V bratislavskej Petržalke je takmer 3000 kusov inváznych drevín, z toho 815 tvorí pajaseň žliazkatý. Mestská časť ich postupne odstraňuje a pridáva i náhradnú výsadbu. TASR o tom informovali z petržalského miestneho úradu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %