Nedeľa 23.06.2024
Dnes má meniny 
Sidónia
°C
26.04.2024 03:10

Na mapu Petržalky má pribudnúť Park obetí Hraničiarov


Ilustračná snímka, zdroj: Bratislavské noviny


Na mapu hlavného mesta Bratislavy má pribudnúť Park obetí Hraničiarov. Takéto pomenovanie má niesť park v centrálnej časti lokality Námestia Hraničiarov v Petržalke, kde sa konajú príležitostné kultúrne a spoločenské podujatia.


Rozhodlo o tom vo štvrtok bratislavské mestské zastupiteľstvo. "Pomenovaním parku, ktorý je významným verejným priestranstvom tejto lokality, by bola prejavená úcta obetiam komunistického režimu, čím by sa aspoň symbolicky napravili krivdy minulosti," konštatuje dôvodová správa materiálu, ktorý ešte vlani v decembri odsúhlasilo petržalské miestne zastupiteľstvo.         

Námestie Hraničiarov vzniklo v roku 1977 v rámci výstavby Petržalky. Lokalita dostala svoje pomenovanie v roku 1981, na 30. výročie založenia Pohraničnej stráže. Bola to ozbrojená zložka, ktorá mala zo zákona zabezpečovať ochranu a kontrolu štátnej hranice v období komunizmu. Pohraničiari zatýkali alebo usmrcovali ľudí za nedovolené prekročenie štátnej hranice, čo bolo považované za trestný čin "opustenia republiky". Najintenzívnejšie bola sledovaná hranica s Nemeckou spolkovou republikou a Rakúskom, nazývaná aj Železná opona.         

V minulosti sa objavilo viacero návrhov na premenovanie celého Námestia Hraničiarov. Stroskotali najmä na tom, že podľa kompetentných by takéto zmeny priniesli nemalé problémy a boli by náročné napríklad pri vybavovaní nových dokladov. S pomenovaním parku na námestí by súvisela zmena adresy jednej nebytovej budovy.         

Na území Karlovej Vsi by mala zasa pribudnúť Suchohríbová ulica. Ide o novovzniknutú ulicu, ktorá je predĺžením Plávkovej ulice v lokalite Sitina - Staré Grunty. V danej lokalite sa tak pri názvoch pokračuje v pomenovávaní ulíc podľa názvov húb.

 

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.07.2017
Súťaž na vybudovanie Family parku v Bratislave je spustená
Unikátny projekt Family parku naberá reálne kontúry. Záujemcovia o tridsaťročný prenájom a prevádzku „Family parku“ na rozlohe deviatich hektárov majú možnosť predkladať svoje ponuky do 7. septembra.
viac
28.11.2017
Hlavné mesto má prvý betónový skatepark
Hlavné mesto má po šiestich rokoch snáh dobrovoľníkov prvý betónový skatepark. Nachádza sa v areáli Spojenej školy Svätej rodiny na Gercenovej ulici v bratislavskej Petržalke a od nedele je pre verejnosť oficiálne otvorený.
viac
22.07.2020
Mnohé stromy v Sade Janka Kráľa sú podľa mesta v zlom stave
Mnohé stromy v Sade Janka Kráľa v Bratislave sú aj pre dlhodobo zanedbávanú údržbu v zlom stave. Tvrdí to bratislavský magistrát s tým, že viaceré stromy trápia hlboko otvorené dutiny na kmeni či kostrových konároch, preschnutie koruny, hubové ochorenia i parazity.
viac
13.12.2023
Na mapu Petržalky by mohol pribudnúť Park obetí Hraničiarov
Na mapu bratislavskej Petržalky by mohol pribudnúť Park obetí Hraničiarov. Takéto pomenovanie by mal niesť park v centrálnej časti lokality Námestia Hraničiarov, kde sa konajú príležitostné kultúrne a spoločenské podujatia a symbolicky sa spája aj s 50. výročím založenia najväčšieho sídliska na Slov
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %