Pondelok 11.12.2023
Dnes má meniny 
Hilda
°C
07.03.2023 01:30

V hanušovskom kaštieli prebieha rozsiahla rekonštrukcia


Na snímke kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou. Snímka zdroj: (tasr).


Vo vyše 280-ročnom Kaštieli v Hanušovciach nad Topľou začali s rozsiahlou rekonštrukciou interiéru. Objekt sa dostane do stavu pred obdobím druhej svetovej vojny.


Z dôvodu rekonštrukcie je kaštieľ, ktorý je jednou z troch organizačných jednotiek Krajského múzea v Prešove, pre verejnosť dočasne neprístupný. Informovala o tom hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Daša Jeleňová.

Výsledkom rekonštrukcie by malo byť podľa jej slov okrem iného aj odkrytie historických malieb či zreštaurovanie vzácneho štukového stropu v tejto národnej kultúrnej pamiatke grófskej rodiny Dessewffyovcov.

Rekonštrukcia s predpokladaným celkovým nákladom takmer 800 000 eur bude prebiehať v troch etapách. V rámci prvej etapy je plánovaná výmena celej elektroinštalácie, vybudovanie nového hygienického zázemia na prvom a druhom nadzemnom podlaží a taktiež aj nová plynová kotolňa.

"Rátame takisto s novými rozvodmi elektronického protipožiarneho systému a zabezpečovacieho systému. Súčasťou rekonštrukcie je aj deinštalácia alebo odstránenie prvkov, ktoré tam v 70. rokoch inštalovali ako do občianskej budovy," uviedol zástupca riaditeľa Krajského múzea v Prešove Samuel Bruss s tým, že posledná rekonštrukcia kaštieľa prebiehala práve v 70. rokoch.

V rámci druhej etapy obnovy interiéru bude prebiehať reštaurovanie všetkých povrchov. Po vykonaní umelecko-historického výskumu, ale aj reštaurátorského výskumu interiéru sa totiž zistilo, že v priebehu 20. storočia došlo k zastretiu rôznych malieb zo záveru 18. a prvej polovice 19. storočia. Reštaurovať by sa mal aj vzácny barokový štukový strop v takzvanej reprezentatívnej sále alebo prijímacom audienčnom salóne grófskej rodiny Dessewffyovcov.

"Zároveň by malo dôjsť k rekonštrukcii a obnove podláh na prvom a druhom nadzemnom podlaží, takisto dôjde vďaka dochovaným fotografiám aj k rekonštrukcii a usadeniu nových dverových výplní," dodal Bruss.

Tretia etapa rekonštrukcie predpokladá nový mobiliár pre stále expozície a potreby inštitúcie múzea. Kaštieľu je takisto plánované aj prinavrátenie zásady barokovej osobitosti prechodu z jednej miestnosti do druhej.

Projektový zámer bude financovaný z prostriedkov ministerstva kultúry vo výške 475 000 eur a financií PSK vo výške viac ako 323 000 eur. Predpokladané trvanie rekonštrukcie je do konca roka 2024.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.09.2018
V Nižnej Polianke otvorili Transkarpatskú archeologicko-kultúrnu cestu
Medzinárodné podujatie sa uskutočnilo v piatok predpoludním na slovensko – poľskej hranici za obcou Nižná Polianka. V rámci kultúrneho programu vystúpili doboví šermiari a pre hostí boli pripravené aj ukážky dávnych remeselných činností.
viac
10.08.2019
V meste Vranov nad Topľou pribudne 50 parkovacích miest
V rámci opráv miestnych komunikácií, chodníkov a parkovísk, ktoré vranovská samospráva pravidelne počas leta realizuje, pribudne v meste 50 parkovacích miest. Na tlačovej konferencii k investičným prácam o tom v stredu informoval primátor Vranova nad Topľou Ján Ragan.
viac
24.07.2020
Kaštieľ a archeopark predstavia históriu skla
Vyrobiť si sklenený pohár či šperky budú môcť návštevníci kaštieľa a archeoparku v Hanušovciach nad Topľou počas piatka a soboty (24. a 25. 7.) v rámci sklárskeho workshopu História skla 2020.
viac
02.05.2023
Kaštieľ v Hendrichovciach kompletne zrekonštruovali
Klasicistický kaštieľ v Hendrichovciach v okrese Prešov je kompletne vynovený. Po rekonštrukcii exteriéru sa aktuálne zavŕšila obnova jeho vnútorných priestorov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.11 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %