Nedeľa 23.06.2024
Dnes má meniny 
Sidónia
°C
24.04.2024 10:05

Poslanci schválili úplný zákaz herní a kasín na území mesta


Ilustračná snímka, zdroj: Istockphoto


Mestské zastupiteľstvo v Banskej Bystrici schválilo v utorok zmenu všeobecne záväzného nariadenia o hazardných hrách a od 10. mája úplne zakazuje pôsobenie herní a kasín na svojom území.


Hlavnými argumentmi sú pribúdajúce žiadosti o vydanie súhlasu mesta k umiestneniu nových prevádzok herní alebo kasín, ale aj negatívne sociálne a zdravotné dôsledky na ľudí.         

Mestskí poslanci posledných viac ako desať rokov pravidelne diskutovali o regulácii hazardných hier, ale nikdy ich úplne nezakázali. Utorňajšia takmer trojhodinová diskusia bola emočne vypätá.         

Podľa niektorých poslancov totiž schválením VZN vytvoria monopolné postavenie pre jedného prevádzkovateľa kasína, ktoré žiadalo vydanie novej licencie dva roky pred uplynutím tej starej. Aktuálne ju má do roku 2028. K jej vydaniu údajne malo pomôcť aj vlaňajšie kladné vyjadrenie mesta, že prevádzka nie je v rozpore s verejným záujmom. V tejto súvislosti predseda klubu Banskobystrická alternatíva Pavol Katreniak predložil návrh na zníženie platu primátora, ktorý však neprešiel. Prešlo však uznesenie, ktoré zaväzuje primátora, aby podal podnet na prokuratúru v súvislosti s predmetnou licenciou pre kasíno, ktorá preverí zákonnosť celého procesu. Primátor Ján Nosko sa na zasadnutí rázne ohradil voči rôznym dohadom a útokom, prečo tak mesto urobilo.         

Ako pred hlasovaním zhrnula predsedníčka poslaneckého klubu Bystrica má na viac Diana Javorčíková, na výber mali z dvoch zlých možností, a to podporiť úplný zákaz herní a kasín v meste, a tým vytvoriť štvorročný monopol pre jediného prevádzkovateľa alebo hlasovať proti VZN a umožniť tak získať ďalším prevádzkovateľom licencie na herne. Hlasovali za zákaz hazardu.         

Klub Bystričania tiež podporil VZN a zdôraznil, že po tom, ako platné licencie "dobehnú", bude koniec hazardu v kamenných prevádzkach .         

"Argument o monopolnom postavení tohto kasína nemôže obstáť a evidentne zamotal hlavy niektorým kolegom. Ak máme pochybnosti o vydanej licencii pre jedno kasíno, využime právne možnosti na preverenie, či pri vydaní licencie bolo všetko korektné a správne," konštatoval predseda klubu Martin Turčan.         

MsZ už v roku 2019 konštatovalo, že prevádzkovanie hazardných hier a rozširovanie alebo vytváranie nových prevádzok nie je v záujme mesta. Nosko vychádzajúc z novely zákona o hazardných hrách, ktorá nadobudnutím účinnosti v novembri 2020 poskytla obciam možnosť zakázať umiestnenie herní a kasín na svojom území formou VZN aj bez petície občanov, predložil na rokovanie MsZ v decembri toho istého roka návrh VZN o zákaze umiestňovania herní a kasín. Nebolo však schválené. Doposiaľ platné VZN z roka 2021 určovalo podmienky pre umiestňovanie herní a kasín. Podľa radnice sa tým podstatne znížil ich počet.         

Ako tvrdí magistrát, dopad na rozpočet sa bude prejavovať postupne po uplynutí platnosti jednotlivých individuálnych licencií. V roku 2022 malo mesto príjem z hazardných hier vo výške takmer 270.000 eur a vlani necelých 216.000 eur. Príjem do rozpočtu mesta do ukončenia licencie zo spomínaného kasína by mal ročne predstavovať zhruba 50.000 eur.         

Samospráva v reakcii na MsZ zdôraznila, že v prípade udelenia novej licencie pre prevádzkovateľa spomínaného kasína sa obráti na Generálnu prokuratúru SR so žiadosťou o preverenie zákonnosti celého procesu. Prevádzkovateľ v minulom roku požiadal Úrad pre reguláciu hazardných hier o vydanie novej licencie na prevádzkovanie hazardných hier, a zároveň o odňatie licencie platnej do konca februára 2025. Mesto požiadalo Úrad pre reguláciu hazardných hier o zdokladovanie celého procesu.         

V súčasnosti sa v Banskej Bystrici nachádza desať herní a jedno kasíno. Licencie herní končia v auguste tohto roka

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.12.2016
Banskobystričania rozhodnú v participatívnom rozpočte o 30 000 eurách
Mestské zastupiteľstvo schválilo 13. decembra 2016 navýšenie participatívneho rozpočtu oproti minulým ročníkom o 10 000 eur. Do 12. januára 2017 môžu občania podávať projekty a uchádzať sa tým o podporu z participatívneho rozpočtu.
viac
12.05.2020
Podnikateľom znížia alebo odpustia platby za letné terasy
V najbližších dňoch sa chystá mimoriadne zasadnutie Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Banskej Bystrici, kde chce primátor Ján Nosko predložiť poslancom návrh na zníženie platieb za letné terasy o 80 percent.
viac
13.10.2020
Poskytovanie dotácií z rozpočtu má od 15. októbra nové pravidlá
Na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) poslanci schválili nový návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o poskytovaní dotácií z rozpočtu mesta Banská Bystrica, ktoré má nadobudnúť účinnosť 15. októbra.
viac
04.12.2021
Obyvatelia banskobystrickej mestskej časti Iliaš majú po 40 rokoch nový most
Obyvatelia banskobystrickej mestskej časti Iliaš majú po 40 rokoch nový obojsmerný most. TASR o tom informovala hovorkyňa primátora mesta Banská Bystrica Dominika Adamovičová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %