Sobota 27.11.2021
Dnes má meniny 
Milan
°C
23.11.2021 08:40

Na hrade Strečno pokračuje reštaurovanie severného paláca a sakristie


Snímka zdroj: (PMZA).


Na hrade Strečno pokračuje reštaurovanie severného paláca a sakristie. Podľa hovorkyne Považského múzea (PM) v Žiline Magdalény Lackovej dokončia severný palác ešte v tomto roku a sakristia by mala byť hotová v ďalšej etape.


Doplnila, že reštaurátorské práce sa realizujú prostredníctvom dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky (MK SR) v programe Obnovme si svoj dom v podprograme Obnova kultúrnych pamiatok.

"Cieľom reštaurovania je úsilie o záchranu a konsolidáciu originálnych hmôt a zároveň o obnovenie pôvodného výrazu kultúrnej pamiatky s prezentáciou zachovaných plôch stredovekých omietok. Výsledkom reštaurovania a obnovy bude nielen záchrana kultúrnej pamiatky, ale zároveň aj prezentácia v čo najautentickejšom výraze, a tým skvalitnenie jej prezentácie laickej i odbornej verejnosti," priblížil reštaurátor Adrián Giač.

Na hrade sú súbežne stavebné práce v časti hlavnej brány, ktoré sú predmetom cezhraničného projektu, podporeného z programu Interreg SK-CZ. "Konkrétne ide o investície do cestnej komunikácie III. triedy na českej strane a investície do cyklotrasy a cyklo-lávky, spolu s rekonštrukciou hlavnej brány na hrade Strečno na slovenskej strane. Zámer je časťou komplexného projektu Cyrilo-metodskej cesty, zameranej na sprístupnenie kultúrnych pamiatok a prírodného dedičstva pozdĺž jej trasy," doplnila Katarína Kasprzyková z odboru kultúry Úradu Žilinského samosprávneho kraja.

Rekonštrukcie boli podľa správkyne hradu Strečno Kataríny Repáňovej dôvodom ukončenia sezóny už v polovici októbra. "Prehliadky hradu by boli veľmi obmedzené nielen kvôli plánovaniu vhodnej trasy, ale i kvôli hluku na stavbe. PM má pripravený projekt na realizáciu novej expozície, čomu však predchádzajú prípravné práce objektov v podobe novej elektroinštalácie. Keďže sme limitovaní financiami, budú realizované etapovite. Veríme, že v budúcej sezóne opäť otvoríme brány hradu pre všetkých milovníkov stredovekej histórie," uzavrela Repáňová.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.10.2020
Na zaniknutom hrade sa konala prvá komentovaná prehliadka
Na zaniknutom hrade Breznica sa vo štvrtok (1. 10.) v rámci projektu Pohronská hradná cesta konala vôbec prvá komentovaná prehliadka.
viac
20.04.2021
Považské múzeum otvorí posledný aprílový víkend tri expozície
Považské múzeum (PM) v Žiline otvorí posledný aprílový víkend tri expozície. Podľa hovorkyne múzea Magdalény Lackovej bude od soboty (24. 4.) opäť prístupný Budatínsky hrad, Sobášny palác v Bytči a Objekty ľudovej architektúry v Čičmanoch.
viac
06.07.2021
Nová aplikácia ponúka unikátny pohľad do Barborinho paláca
Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región pripravila pre návštevníkov Trenčianskeho hradu novinku. Vďaka mobilnej aplikácii sa v Barborinom paláci prenesú do minulosti. Projekt finančne podporilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR.
viac
06.09.2021
Mesto pripravuje podujatie Cyklovýzva 2021 Liptovský Hrádok
Rovnako ako v minulom roku, aj teraz pripravili okruhy pre tri vekové kategórie, ktoré budú mať štart aj cieľ na Lubyho lúke pri hrade a kaštieli v Liptovskom Hrádku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %