Štvrtok 20.02.2020
Dnes má meniny 
Lívia
°C
30.01.2018 06:00

V lete by sa mala začať obnova Románskeho paláca na Spišskom hrade


Ilustračná snímka zdroj: Podtatranské noviny


Práce na obnove Románskeho paláca na Spišskom hrade by sa mali začať v lete. Generálny riaditeľ SNM Branislav Panis pre TASR uviedol, že vlani sa podarilo získať z mimorozpočtových zdrojov Ministerstva kultúry SR takmer milión eur na prvú časť úvodnej etapy rekonštrukcie Spišského hradu.


V súčasnosti sa kompletizujú podklady na proces verejného obstarávania, na základe ktorého sa následne vyberie dodávateľ stavebných prác. "Obnova horného hradu si vyžaduje dôkladný výber stavebnej firmy s preukázateľnou odbornou spôsobilosťou na tak náročné dielo," zdôraznil Panis s tým, že v prvej časti sa predovšetkým reštaurátorsky a stavebne zabezpečí juhozápadná fasáda Románskeho paláca, ktorá je poškodená najviac. Zároveň sa zrekonštruuje Kapitálsky dom, ktorý bude slúžiť ako zázemie, zrealizuje sanácia časti brala, odvedenie dažďovej vody, ochrana hradu pred bleskom a položia sa nové inžinierske siete kompletne pre celý horný hrad.       

Proces rekonštrukcie prvej etapy Spišského hradu je rozvrhnutý na 36 mesiacov, pričom s prvými prácami by sa mohlo začať v letných mesiacoch. Obnova bude podľa Panisa prebiehať v náročných podmienkach so sťaženým prístupom a s použitím tradičných technológií, ktoré si vyžadujú tzv. mokrý proces. Ten možno realizovať len počas vhodných klimatických podmienok a tie sú v tejto lokalite len počas leta.       

Práve reštaurátorské práce juhozápadnej fasády Románskeho paláca odštartujú dlho očakávaný proces obnovy tejto najstaršej palácovej architektúry na Slovensku. "Havarijný stav Románskeho paláca pretrváva a zhoršuje sa. Pri tak zvetranom murive je naozaj každé oddialenie riešenia problému hrou o čas. Na druhej strane je potrebné uviesť, že situácia okolo financovania tak náročného projektu je taktiež zložitá. Na úplnú záchranu paláca bude potrebné vyčleniť ďalšie nemalé prostriedky," dodáva Panis s tým, že projektová dokumentácia je okrem Románskeho paláca pripravená aj pre gotické paláce. Pripravili ju ešte v roku 2011 a okrem iného je v nej navrhnuté originálne prestrešenie Románskeho paláca. Ten je najstaršou a zároveň aj najcennejšou časťou hradu. Postavili ho v 13. storočí a odvtedy v podstate nezmenil svoju podobu.       

Rekonštrukciu však budú podľa Panisa potrebovať aj východné paláce, tzv. Csákyovské, na ktoré je však potrebné pripraviť projektovú dokumentáciu. "Až po obnove aj tejto časti budeme môcť povedať, že Spišský hrad je zachránený pre ďalšie generácie, a že jeho torzo nie je bezprostredne ohrozené. Je výzvou v súčasnosti nájsť dostatok finančných prostriedkov na záchranu a následnú prezentáciu takého rozsiahleho hradného areálu," uzatvára riaditeľ SNM.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.03.2017
Pamätnú izbu pod hradom Šášov rekonštruujú
Pamätnú izbu pod hradom v Šášovskom Podhradí rekonštruujú. Na objekte menia strešnú krytinu, vytvárajú skladové priestory v podkroví, vďaka čomu sa expozícia v dolnej časti domu rozšíri.
viac
02.10.2017
Na obnovu podhradia a dolného hradu vo Fiľakove získala samospráva 928 000 eur
Dolný hrad a podhradie Fiľakovského hradu v meste Fiľakovo v Lučeneckom okrese čaká rozsiahla rekonštrukcia. Umožní ju dotácia vo výške takmer 928 000 eur.
viac
08.07.2019
Ministerka kultúry predstavila projekt komplexnej revitalizácie Krásnej Hôrky
Ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD) verí, že prví návštevníci po požiari spred siedmich rokov prejdú komplexne zrekonštruovaným hradom Krásna Hôrka v roku 2023.
viac
10.02.2020
Mesto Trenčín zrekonštruuje za pol milióna eur cestu k južnému opevneniu hradu
Mesto Trenčín v rámci medzinárodného projektu Trenčín, Bučovice, chránime európske tradície (TreBuChET) zrekonštruuje z eurofondov za viac ako 500.000 eur prístupovú cestu k južnému opevneniu Trenčianskeho hradu, chodník okolo Čerešňového sadu a osadí nový mobiliár.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.45 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.77 %