Sobota 16.01.2021
Dnes má meniny 
Kristína
°C
09.11.2019 06:00

Zborový výlet CZ ECAV Príbovce


Snímka z prehliadky výstavy Biblia na cestách.


Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Príbovce zorganizoval 6. novembra 2019 pre svojich členov zborový výlet do Kremnice. Cieľom ich cesty bola putovná výstava „Biblia na cestách“ inštalovaná v týchto dňoch v Mestskom kultúrnom stredisku v Kremnici.


Výstavu od roku 2011 organizuje občianske združenie s identickým názvom a v meste Kremnica ju spoluorganizuje 4. až 15.novembra 2019 mesto Kremnica a CZ ECAV Kremnica (Zvolenský seniorát ECAV).

Biblia prežila nespočetné množstvo vlád, politických režimov či živelných katastrof a napriek tomu nestráca čitateľov. Jej cenný obsah je aktuálny aj po stovkách rokov. Putovná výstava „Biblia na cestách“ predstavila rôzne jazykové prevedenia Biblií z celého sveta i Slovenska, ale aj historické vydania tejto „knihy kníh“ či rôzne netradičné väzby. Niektoré boli skutočne kuriózne, najmenšia Biblia mala rozmer 30x40 mm. Vidieť bolo možné Biblie pre deti, motorkárov, nevidiacich alebo komixovú Bibliu. Zaujímavá bola aj nepremokavá Biblia alebo 17 kilogramová Biblia ilustrovaná španielskym maliarom Salvatorom Dalím. Unikátom výstavy bola aj Česká Melantrichova Biblia z roku 1577 alebo Biblia Dr.Martina Luthera v nemeckom jazyku z roku 1686 v majetku CZ ECAV Kremnica. Okrem tlačených verzií výstava obsahovala aj Biblie vo formáte mp3, CD, DVD, magnetofónnych páskach alebo dostupné prostredníctvom iPadu. Výstavu tvorilo viac ako 230 exemplárov či ďalších artefaktov.

Sme radi, že sme sa niečo nové dozvedeli a putovnú výstavu „Biblia na cestách“ môžeme len odporučiť.

Autor: Ľubomír Žila


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.09.2018
Výstava archívnych dokumentov priblíži dejiny Slovenska
Ministerstvo vnútra v rámci osláv 25. výročia vzniku Slovenskej republiky, 50. výročia obrodného procesu a 100. výročia vzniku Československej republiky pripravuje konferenciu NA CESTE K SLOVENSKEJ ŠTÁTNOSTI v dňoch 18. – 20. septembra v Historickej radnici mesta Košice.
viac
18.01.2019
TTSK usporiada festival stredných škôl v Senici a Dunajskej Strede
Na Žitnom ostrove a na Záhorí sa bude môcť verejnosť oboznámiť s ponukou stredných škôl v Trnavskom kraji v rámci festivalu stredných škôl s názvom Kam na strednú. TASR o tom informoval Patrik Velšic z odboru komunikácie Trnavského samosprávneho kraja.
viac
01.02.2020
Ekumenický týždeň modlitieb za jednotu kresťanov
Aj evanjelici z CZ ECAV Príbovce podporili svojou účasťou „Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov“. Pojem ekuména - „spoločný dom“ - nie je v Príbovciach neznámy pojem.
viac
04.02.2020
Výstava v múzeu predstaví kúpeľníctvo na Gemeri
Kúpeľníctvo na Gemeri v 19. storočí predstaví pripravovaná výstava, ktorú 13. februára o 15.30 h otvoria v galérii Baníckeho múzea (BM) v Rožňave.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.05 %