Sobota 24.05.2025
Dnes má meniny 
Ela
°C
22.02.2022 08:00

Z Mayer šachty má byť montánne múzeum


Na snímke stará Mayer šachta v terajšej podobe v obci Hodruša-Hámre. Snímka zdroj: (tasr).


V Hodruši-Hámroch v okrese Žarnovica pripravujú projekt rekonštrukcie starej Mayer šachty a jej premenu na montánne múzeum. Žiadosť o grant na dofinancovanie projektovej dokumentácie podala tamojšia obecná samospráva na Ministerstvo kultúry SR.


„My sme už v spolupráci s Univerzitou Komenského v Bratislave a s odborníkom na bane a ich históriu v Hodruši-Hámroch Richardom Kaňom urobili pred časom prieskum a zhotovili podklady, ktoré slúžia ako podpora pre našu žiadosť,“ uviedol starosta Jozef Uram.

Mayer šachta bola kedysi súčasťou Dolnohodrušského banského závodu. Jej hĺbka je 108 metrov. Pôvodnú šachtu začali hĺbiť ešte v roku 1805. Areál tvoria dva objekty – menšia strojovňa a samotná budova šachty s ťažnou vežou, ktorú vyrobili železiarne v Podbrezovej v 20. rokoch minulého storočia. Elektrický ťažný stroj bol vyrobený továrňou Karola Kachelmana vo Vyhniach v roku 1908. Komplex okolo šachty Mayer predstavuje najzachovalejšie ťažné zariadenie z prvej polovice 20. storočia v štiavnickej oblasti nenarušené výraznejšími dodatočnými prestavbami. Aj preto je národnou kultúrnou pamiatkou a celý areál bol zapísaný do zoznamu súčastí svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

„Na prízemí šachty s ťažobnou vežou by malo byť spomínané múzeum zamerané na montánnu turistiku a na poschodí spoločenská miestnosť, ktorou obec doteraz nedisponuje,“ priblížil zámer Uram. Náklady na rekonštrukciu odhaduje na takmer jeden milión eur.

Obec Hodruša-Hámre, podobne ako susedná Banská Štiavnica či Kremnica, je jedným zo slovenských miest, kde sa v minulosti vo veľkom dolovali rudy s obsahom vzácnych kovov. V súčasnosti je táto obec jedinou na Slovensku, kde pretrváva ťažba rúd s obsahom zlata.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.03.2017
Eurofondy oživia ďalšiu časť bohatej histórie župy
V rámci programu európskych projektov slovensko-poľskej spolupráce schválil monitorovací výbor INTERREG štyri podané žiadosti Žilinského samosprávneho kraja.
viac
02.05.2017
Projektom FORSOC viac otvárame lesy pre verejnosť
Keďže lesy nepoznajú hranice, práve podpora rozvoja lesnej turistiky ako jedného z nástrojov na zlepšenie slovensko - ukrajinskej cezhraničnej spolupráce je predmetom projektu Lesy pre spoločnosť – lesy bez bariér (FORSOC).
viac
07.08.2017
Nová expozícia odhaľuje život predkov v Marikovskej doline
Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja v júli sprístupnilo stálu expozíciu tradičného bývania v Marikovej. Múzeum zareagovalo na dopyt turistov a do skanzenu pri miestnom amfiteátri nainštalovalo rôzne zbierkové predmety.
viac
30.12.2020
Na obnovu podhradia je potrebná dohoda obce s vlastníkmi stánkov
Ak sa samospráva obce Krásnohorské Podhradie v okrese Rožňava nedohodne s majiteľmi zostávajúcich dvoch stánkov v podhradí Krásnej Hôrky, Slovenské národné múzeum (SNM) v nasledujúcich rokoch zrekonštruuje iba samotný hrad, ale jeho podhradie nie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa