Ilustračná snímka: (kosickespravy.sk).
Keďže lesy nepoznajú hranice, práve podpora rozvoja lesnej turistiky ako jedného z nástrojov na zlepšenie slovensko - ukrajinskej cezhraničnej spolupráce je predmetom projektu Lesy pre spoločnosť – lesy bez bariér (FORSOC).
Projekt je spolufinancovaný z Nórskych grantov v rámci Programovej oblasti: Cezhraničná spolupráca. Hlavným cieľom projektu je zníženie existujúcich bariér cezhraničnej spolupráce.
Projekt realizuje spoločne 9 partnerov (päť zo Slovenska, traja z Ukrajiny a jeden z Nórska), z verejnej správy, tretieho sektora a súkromnej sféry. Hlavným partnerom (prijímateľom) projektu je Národné lesnícke centrum vo Zvolene.
Medzi hlavné výstupy projektu bude patriť vzdelávací program zameraný na využívanie lesa na turistiku a lesnú pedagogiku, zveľadenie lesoturistickej vybavenosti, zážitkové programy pre mládež. V rámci infraštruktúry sa u partnerov celkom vybuduje 15 zážitkových a oddychových objektov pre návštevníkov lesa vrátane bezbariérových objektov pre zdravotne postihnuté osoby. Počas realizácie projektu sa vytvorí súčasne cezhraničný klaster zameraný na podporu turizmu v lesoch a lesnej pedagogiky.
Mestské lesy Košice a. s. ako jeden z partnerov realizujú v rámci tohto projektu s celkovou výškou svojich oprávnených výdavkov 133 936 Eur, pri 85 % výške podielového grantu 113 846 eur a 15 % vlastnej spoluúčasti, obnovu a doplnenie rekreačnej a vzdelávacej infraštruktúry na území košického lesoparku aj s pomiestnymi bezbariérovými úpravami s cieľom sprístupniť ich širšiemu okruhu verejnosti. Predmetom obnovy sú lokality Horný Bankov - kaplnka a piknikové lúčky a lokalita Furča - promenádny chodník.
Stavebné práce sa týkali rekonštrukcie a doplnenia siete chodníkov a rekreačných plôch, zabezpečenia bezbariérového prístupu k vybraným lesoparkovým zariadeniam, ako aj osadzovania nových altánov, stolov, lavičiek, ohnísk, informačných a náučných tabúľ.
Na území košického lesoparku pribudne realizáciou projektu celkom:
- 7 veľkých altánov so stolom a lavicami, z toho 5 s bezbariérovým prístupom,
- 6 stolov s lavicami a ohniskami, 3 zostavy s lavicami a ohniskami,
- 30 samostatných lavíc,
- 2 fitnes plochy v prírode s 24 drevenými fitnes prvkami,
- 3 náučné chodníky na celkovej dĺžke 5,3 km vybavené spolu 36 informačnými a náučnými tabuľami,
- 2 sociálne zariadenia (chemické WC s bezbariérovou úpravou),
- chodníky a spevnené plochy pre bezbariérový prístup,
Z uvedenej celkovej vybavenosti budú v areáli Lesopark Furča - promenádny chodník k dispozícii:
- 3 veľké altány so stolom a lavicami, z toho 2 s bezbariérovým prístupom,
- 2 zostavy s lavicami a ohniskami,
- 20 samostatných lavíc,
- 1 fitnes plocha v prírode s 12 drevenými fitnes prvkami,
- náučný chodník na celkovej dĺžke 3,1 km vybavený spolu 15 náučnými tabuľami na tému prírodných zaujímavostí územia, zásad lesného hospodárenia a ochrany prírody,
- 1 sociálne zariadenia (chemické WC s bezbariérovou úpravou),
- 4 spevnené plochy pre bezbariérový prístup,
Výstupy projektu budú významným prínosom ku skvalitneniu rekreačného využívania košického lesoparku.