Štvrtok 29.07.2021
Dnes má meniny 
Marta
°C
29.01.2021 10:25

Detská železnica v Košiciach prejde obnovou


Snímka zdroj: (visitkosice.org).


Na historickej úzkorozchodnej železničke v Košiciach by mali pribudnúť nové vozne. V rámci cezhraničného projektu plánujú tiež rozsiahlejšiu opravu trate či kotla najstaršej prevádzkyschopnej úzkorozchodnej parnej lokomotívy U36 003.


Informoval o tom predseda občianskeho združenia (OZ) Detská železnica Košice Ľubomír Lehotský s tým, že na to použijú financie z projektu, v ktorom uspeli spolu so železničkou v maďarskej obci Nagybörzsöny.

„Sústredíme sa na tri rozsiahlejšie aktivity. Cieľom je oprava takmer kilometer dlhého úseku trate vrátane mostov, zaobstaranie dvoch nových letných vagónov a nevyhnutnú a náročnú opravu parného kotla populárnej lokomotívy Katka,“ spresnil s tým, že košická železnička na to získala spolufinancovanie vo výške viac ako 174 000 eur. Popri týchto aktivitách v rámci projektu obnovia a vystavia elektrickú lokomotívu, ktorú sa na Slovensko podarilo získať zo Švajčiarska.

Lesná železnička v Maďarsku zas v rámci projektu spojazdní nový rušeň a zrekonštruuje historický vozeň. Okrem priamych investícií do železničky tiež obnovia otvorený prírodný amfiteáter a osvetlia kostol sv. Štefana. Obec na projekt získala takmer 174 000 eur.

Projekt s názvom „Úzkorozchodné železnice ako jedinečné brány za poznaním prírodného a kultúrneho dedičstva“ disponuje celkovým rozpočtom 409 590 eur. Oficiálne odštartoval 1. januára a potrvá do 30. apríla 2022. Spolufinancovaný je z prostriedkov Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko.

Lehotský pripomenul, že obe železničky sú v súčasnosti dôležitými turistickými destináciami vo svojich regiónoch. Čo sa týka tej v Košiciach, podľa neho ju ročne navštívi viac ako 50 000 turistov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.03.2017
Eurofondy oživia ďalšiu časť bohatej histórie župy
V rámci programu európskych projektov slovensko-poľskej spolupráce schválil monitorovací výbor INTERREG štyri podané žiadosti Žilinského samosprávneho kraja.
viac
02.05.2017
Projektom FORSOC viac otvárame lesy pre verejnosť
Keďže lesy nepoznajú hranice, práve podpora rozvoja lesnej turistiky ako jedného z nástrojov na zlepšenie slovensko - ukrajinskej cezhraničnej spolupráce je predmetom projektu Lesy pre spoločnosť – lesy bez bariér (FORSOC).
viac
03.12.2020
Rekonštrukcia autobusovej stanice sa začne ešte v tomto roku
Mesto Komárno zrekonštruuje autobusovú stanicu. Rekonštrukčné práce sa začnú ešte v tomto roku, pokračovať budú v prvej polovici budúceho roka.
viac
12.01.2021
Na projekty spolupráce s Maďarskom môžu uchádzači získať až 50 000 eur
Miestne samosprávy, školy, cirkvi aj neziskové organizácie môžu ešte tento mesiac žiadať o finančný príspevok z Fondu malých projektov v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko. Jeden projekt má šancu získať od 20 000 do 50 000 eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.72 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.43 %